geekocz

Musím platit TV poplatek, pokud sleduji stream ČT sport, nebo Óčko online?

Doplňuji:
Pokud vlastním televizi která není sama (bez připojení antény) schopná přijímat televizní rozhlasový ani jiný signál (anténu nevlastním) a používám ji pouze na přehrávání filmů z DVD a USB i tak se na mě platba TV poplatku vztahuje?

Nejlepší odpověď
setapouch

Televizní poplatek se platí ze zařízení technicky způsobilého k individuálně volitelné reprodukci televizního vysílání, je-li šířeno prostřednictvím zemských rádiových vysílacích zařízení využívajících rádiové kmitočty vyhrazené pro šíření a přenos rozhlasového nebo televizního vysílání, družic nebo kabelových systémů (dále jen „televizní přijímač“). Toto zařízení se považuje za televizní přijímač i v případě, že si jej poplatník upraví k jinému účelu.
Doplňuji:
Takze nezáleží na tom, na co koukáš, ale jestli vlastníš televizi (byť třeba předělanou k jinému účelu, třeba na pěstování žampionu).

Zdroj: https://tvp.ces­katelevize.cz/po­platky/zakon.php

setapouch

Zdá se, že „zdroj“ má problém s https, takže správný odkaz je http://tvp.ces­katelevize.cz/po­platky/zakon.php

setapouch

https://tvp.ces­katelevize.cz/po­platky/zakon.php

Který patlal tehle web bastlil?

geekocz

Ještě by mě zajímalo, zda pokud bych z televize odstranil vstup pro anténu, už by se na ni tento zákon nevztahoval?

setapouch

Ne, vztahoval by se na tebe pořád, protože jde o zařízení bez ohledu na přizpůsobení.

setapouch

Ad doplnění: ano. Auto taky nemůže jezdit bez benzínu, ale technicky k tomu způsobilé je. Stejně i ta televize – je technicky způsobilá, jen k příjmu potřebuje anténu.

geekocz

V tom případě bych měl ale platit i za počítač připojený k internetu, kde se dá také nalézt online stream televize jako například už zmíněná ČT sport.

setapouch

Ne, protože PC nepřijímá televizní vysílání šířené rádiovými vlnami, satelitním nebo kabelovým vysíláním.

mosoj

Vždyť také ano .

mosoj

Protože placení poplatku je vázáno na domácnost, nějak moc se ten internet nekontroluje. Počítá se s tím, že v každé domácnosti je většinou TV.

geekocz

A jak si to ten poskytovatel televize ověřuje? V domácnosti TV nemáme, pouze rádio. Rozhlasový poplatek platíme a nedávno nám došel dopis o nezaplacení TV poplatku, poněvadž se asi předpokládá, že každý odběratel elektřiny má doma TV.

setapouch

„Další zásadní změnou v zákoně o televizních poplatcích je, že domácnosti a podnikatelé, kteří nejsou evidováni jako plátci televizního poplatku, se stanou poplatníky, pokud jsou odběratelé elektrické energie a pokud na písemnou výzvu ČT do 30 dnů neodpoví formou čestného prohlášení, že nejsou poplatníky (tj. nevlastní či neužívají televizní přijímač, jsou osvobozeni např. ze zdravotních důvodů, apod. ) nebo jsou evidováni jako poplatníci na jiné adrese.“

Čestné prohlášení uděláš na https://tvp.ces­katelevize.cz/po­platky/cp.php

Ale za nepřihlášení nebo uvedení nepravdivých informací je pokuta až 10 000 Kč.

setapouch

Přesně tak, předpokládá se, že každý odběratel elektřiny má televizi. Do třiceti dnů, tuším, je potřeba odpovědět, že televizi nemáte. Podrobnosti ve zdroji v mé odpovědi.

geekocz

Omlouvám se, že jsem uvedl trošičku zavádějící časový údaj „nedávno“. Bylo to asi 3 měsíce zpátky a společně s dopisem přišel nějaký formulář, pokud nemáme TV aby jsme ho podepsali a odeslali nebo přes e-mail.

geekocz

A ano, už jsem ho odeslal :).

setapouch

Raději bych poslal dotaz jestli něco dlužíš (nejspíš ano, přinejmenším za ty tři měsíce, možná dokonce od účinnosti zákona?) a zaplatil to hned, než to dostane do ruky právník a další vyžírkové.