BOBO11

musi zamestnavatel za prescasy platit 25 procent

musi zamestnavatel proplacet 25 procent za prescasove hodiny
Doplňuji:
se zamestnavatelem jme se nedohodli oposkytnuti nahradniho volna a presto nikomu to nevyplaci

Odpovědi
standa

NEMUSÍ, pokud se se zaměstnancem dohodli na poskytnutí náhradního volna…

Jinak platí ustanovení § 114 Zákoníku práce

§ 114 Mzda nebo náhradní volno za práci přesčas

(1) Za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo (dále jen „dosažená mzda”) a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku.

(2) Neposkytne-li zaměstnavatel zaměstnanci náhradní volno v době 3 kalendářních měsíců po výkonu práce přesčas nebo v jinak dohodnuté době, přísluší zaměstnanci k dosažené mzdě příplatek podle odstavce 1.

Doplněna:

Potom zaměstnavateli napište dopis, ve kterém jej upozorněte na existenci ustanovení § 114 Zákoníku práce, podle kterého máte nárok buď na náhradní volno nebo na mzdu+příplatek.

To vše za předpokladu, že lze prokázat, že vám byla tato práce přesčas nařízena s odvoláním na ustanovení § 93 ZP (viz zdroj níže)

Pozor na to ´nařízení práce přesčas´…, vychytralý zaměstnavatel by mohl tvrdit, že vám práci přesčas nenařídil.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast4h5.aspx

bartt13

ano