Avatar uživatele
Patrass

Musí se řidič MHD poutat?

Zdravim, musim se pripoutat bezp. pasy jako ridic MHD? Bylo mi receno, ze mam vyjimku. Ale zadnou nemohu najit. Samozrejme nemam problem se jak pripoutat tak klidne nepoutat, je mi to sumak, jen me vadi ze zase, ze nekdo vyklada mozna hlouposti.

Zajímavá 0 před 265 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Pepa25

Musí. Výjimku z použití pásů mají (§6 odst. 2 zákona v platném znění):

  • řidiči při couvání
  • řidiči, kteří nemohou
  • řidiči policie a dalších ozbrojených složek, hasičů a záchranky

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2000-361#p6

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Filip84 Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Filip84

Mezi řidiči je rozšířeno mnoho omylů a mythů o řízení vozidla. Bohužel, mnozí podle nich jezdí, a tak ohrožují naši i svoji bezpečnost.

Jedna věc je silniční zákon: vysvětlil Pepa.

„Řidič MHD“ asi nebude na vejletu, bude v robotě. Pokud má dělník, včetně duševně pracujícího – řidiče, v robotě bezpečnostní něco, co má navíc nařízeno používat platným právem pod sankcí expressis verbis, no tak v případě, že bude zdravotně poškozen (fysicky či psychicky), minimálně mu bude pojišťovna krátit plnění, respektive, bude se z něj snažit úplně vykroutit; příklad z praxe:

Chauffeur příměstského autobusu měl nezaviněnou nehodu, při které pomáhal, byl vyznamenaný magistrátem, krajem, soudruhem tajemníkem, odbory, vedoucí mu osobně pogratuloval, atd., no, nicméně byl v pracovní neschopnosti, dosti dlouhé, prý hlavně skrze psychiku, že viděl uhořet babu v autě, atd.

Říkám, frajer nevídaný, vyznamenaný, atd., ale v protokolu o nehodě bylo, že při prvotním ohledání byl na místě řidiče autobusu bezpečnostní pás zapnutý na sedačce, tj., že řidič nebyl připoutaný.

Pojišťovna řekla, že porušil právní povinnost, a že nebude plnit. Jasně, kdyby se soudil se zaměstnavatelem, odškodnění by vysoudil, ale Sicher by bylo soudem kráceno.

Máš málo komplikovaný život? Jestli jo, zajeď si na vejlet na Ukrajinu, nebo třeba do Mosambiku, ale takhle bych si ho nekomplikoval! 😅🤷🏽‍♀️

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
drax.davari

Ve vozech taxi nebo v autobusech MHD povinnost připoutat se neplatí

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Podle zákona o dopravě jsou řidiči MHD v ČR povinni používat bezpečnostní pásy, pokud jsou v daném vozidle instalovány. Existují však výjimky pro určité skupiny řidičů, jako jsou někteří řidiči veřejné dopravy, kteří mohou být od této povinnosti osvobozeni. Pokud jste ale dostal informaci, že máte vyjímku a nemůžete najít žádné potvrzení, měli byste se obrátit na svého zaměstnavatele nebo na příslušné regulační orgány, které by vám měly být schopny poskytnout přesné informace.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Rokio

Ano, musí. Je to jejich povinnost.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Snažil jsem se hledat, ale definitivně odpovědět nedokážu. To bych musel u toho stávit toho času příliš.

Ale mám tyto indicie: Řidič je dle zákona povinnen se připoutat, pokud je vozidlo POVINNĚ pásy vybaveno. Teď je otázka jaké jsou konkrétní předpisy (nedohledám zda je tam někde ještě něco speciálně pro řidiče) ale právě některé autobusy (typicky autobusy určené pro MHD) mají místa pro stojící cestující a takové nejsou povinně pásy vybaveny. Pokud tam pásy jsou, tak jsou tam víceméně jako nadstandard. Mně vychází, že v takových vozech se nikdo ze zákona poutat nemusí.
https://www.bus­portal.cz/cla­nek/pripoutat-ci-nepripoutatu-2062
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2000-361#p3

Někde jsem četl názor, že by se řidič styděl použít vyšší míru ochrany než mají cestující které veze, což také beru jako pochopitelný názor i když sám o sobě samozřejmě neobstojí v přímé konfrontaci se zákonem.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Auta a doprava