kimikono

Mohu v 15 bez vědomí rodičů na plicní vyšetření u alergologa? Budu muset platit, když spolupracuje s mojí pojišťovnou?

Dobrý den. V květnu mi bude 15 a chtěla bych si zajít na alergo.

Už 3 roky mám po fyzické zátěži, stresu či pozdě večer/brzo ráno kašel a takový malý zvláštní zvuk při výdechu, takový pocit bublinek v plicích a sípání. Většinou kvůli tomu spadnu na zem, když nesedím a tak, a lapám po dechu, uklidní se mi to asi po 30 – 60 minutách. Jak často to mám asi nepočítám, proste je to na okolnostech.

Moji kamarádku, která ma astma napadlo, že bych ho mohla mít také, zvlášť když mi jejím inhalátorem pomohla, když byla se mnou venku. Moji rodiče si ovšem mysli, že to hraju a snažím se být zajímavá, jako děti v této době se snaží být, a to i když u dvou mých ,,záchvatů“ byli osobně. Našla jsem na internetu alergologa blízko mě asi 2 města, a až mi bude 15, tak tam si chci zajít na vyšetření. Spolupracuje s VZP, a tak nevím, zda mě bude vyšetření něco stát, nebo ne. Nejsem v tomto ohledu moc moudrá, jelikož mamka nechce, abych to věděla a takhle sama jezdila k doktorům. Prosím moc o brzkou odpověď. Děkuji předem.

Nejlepší odpověď
anonym

Rodiče nesmí nijak rozhodovat o tom, jestli smíš k doktorovi. Tečka. Alergie to není, to nedává smysl. Potřebuješ doktora – určitě. Můj odhad nekvalifikovaného zdravotníka astma, neléčený edem, fibrosomatóza, … Zdraví má přednost především. I kdybys měla volat policii, sociálku, … Upřímně znát jenom tvé jméno a bydliště, sociálku bych volal …

Další odpovědi
autacek

S problémem se svěř svému praktickému lékaři resp. u tebe to bude pediatr. Ten tě prohlédne a pokud to vyhodnotí jako potřebmé, napíše ti žádanku na vyšetření u specialisty. V takovém případé by vyšetření mělo být plně hrazeno zdravotní pojišťovnou.

Rodiče mají obvykle lepší úsudek o potřebě navštívit lékaře, než děti, nicméne doktora můžeš v nouzi navštívit i sám.

Ametyst

Vyšetření lékařem hradí pojišťovna. Zavolej tam a objednej se. Je možné, že bude doplatek v lékárně za léky na předpis.

da ny

Vše je třeba nejprve řešit s pediatrem. Ten může nabrat základní laboratoř a pak, podle zvážení napsat žádanku na odborné vyšetření k alergologovi.
Na RTG snímek plic Vás pošle nejprve pediatr, pak případně odešle dál.
Většina zdravotnických zařízení vyžaduje do 18 let doprovod rodičů.
Vyžádané vyšetření u některých odborníků, bez doporučení, může být s poplatkem. Ve Vašem věku, bez vědomí rodičů nereálné
Hodně dělá psychika, když si člověk usmyslí, že mu něco je, tak to přijde :)
Požádej matku, v ordinaci můžeš požádat o rozhovor s lékařem mezi 4 očima.
Rodiče by měli udělat vše, pro jejich i tvůj klid a vyloučit jakákoliv případná onemocnění.
Můžeš zkusit zavolat/napsat svému praktickému dětskému lékaři, který tě zná,
zda bys mohla přijít s „problémem“ sama, bez rodičů.

Podle § 34 zákona č. 372/ 2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování účinného od 1. 4. 2012 je požadován informovaný souhlas zákonného zástupce s poskytnutím zdravotních služeb u nezletilého pacienta.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

anonym

Aby bylo jasno, rodič si může o nemoci dítěte myslet cokoli – i třeba, že simuluje. Odepření lékařské péče není jenom protizákonné a postižitelné odebráním dítěte pro závažné ohrožení výchovy dítěte (ostatně toto dítě je přesvědčeno, že matka rozhoduje o lékařském vyšetření – tady už je výchova špatně), je to dokonce porušení mezinárodně uznávané základní listiny práv a svobod. Dítě v ČR navíc nesmí být finančně zodpovědné za jakoukoli lékařskou péči. Naprosto vše je tu špatně. Dítě má být přesvědčováno, že se o své zdraví nemusí bát, že má svá práva a svobody, které je nemožné nerespektovat. Opravdu tohle už je na zvážení odebrání dítěte. Odepření lékařské péče je na stejné úrovni, jako domácí násilí, nebo hladovění.

kimikono

No moji rodiče to mysli správně. Sice asi ano je to špatně, ale do mých 18 mají právo o mně rozhodovat a to právo jejich respektuji. U nás doma je to hodně složité, ale neděje se nic špatného až na toto takže v tom zas tak velký problém nevidím. Jelikož mam 2 sourozence kteří dělají ze jim furt něco je tak se rodičům ani nedivím ze mi v tomto ohledu nevěří a když už něco trvá déle a oni u toho jsou tak we mnou k doktorovi zajdou. Hlavně možná bych ani nechtěla aby tam rodiče se mnou šli. Jenom nevím zda mě doktor muže vyšetřit když mi ještě nebylo 18.. a jestli kdyžtak za vyšetření budu muset platit a tak.

anonym

Vy jste kufr, nebo cihla? O vás nemá NIKDO žádné právo rozhodovat! Rodič má právo vás vychovávat po svém, ale podle základní listiny práv a svobod a podle zákonů ČR. Dítěti nesmí být upřeno základní vzdělání, zdravotní péče, jídlo, bezpečný domov a morální výchova odpovídající současné liteře zákona i etiketě. Rodič nemá co rozhodovat o tom, jestli činí správné zdravotní rozhodnutí – to je na příslušných odbornících.

kimikono

Příspěvek smazán administrátorem.