paul1

Mohu použít saze (topíme dřevem) jako hnojivo?

Topíme dřevem a po čistění komína mám l vědro sazí. Mohu vysypat na
záhony jako hnojivo? Jedná se o část zahrady, která byla minulý rok
hnojená hnojem, resp. kompostem, tento rok jen vápno. Děkuji mockrát
za odpověď
Doplňuji:
Díky za odpovědi. Saze asi přece jen vysypu do popelnice.
K diskusím – chtěl bych dodat moje zkušenosti s kompostem.
První rok – začínám od podzimu dávám do plechových sudů zbavených
dna (tu se dají použít vymrzlé sudy s vypuklým dnem atd.), zakopaných
cca 10 cm do země, veškerý odpad ze zahrady, vyjma kořenů pampelišky.
Střídám vrstvy s králičím hnojem. Přes podzim a zimu se do toho
nastěhují žížaly (odpad hnitím hřeje). Přidávám shrabané listí ,
další hnůj od králíků, potříhané větvičky apod.
Příští podzim vše přeložím do cca 0,5 m hluboké rýhy, kterou mám
vykopanou hned vedle sudů.Délka – rýhy podle množství odpadu, ze
čtyř sudů je to cca 5m.
Je tam – tedy v polohnoji, resp. polokompostě
tolik žížal, že při přenášení trčí z kompostu jako ježkovy bodliny.
Po naplnění – navršení rýhy (široká je také cca 50 cm) zasypu hlínou.
Na jaře zde vysadíme cukýny, krásně rostou a rodí a zároveň cloní
před sluncem. Na podzim z hromady původního odpadu zůstane cca
10 cm kvalitního kompostu skoro černé barvy, tzv. vermikompost.
Dám na pole a celý cyklus se opakuje.

Nejlepší odpověď
gecco

Popel je OK, ale saze tvoří téměř čistý uhlík a ten je rostlinám ´k ničemu´ – ve vodě nerozpustný, takže rostliny jej nejsou schopny využít (zdrojem uhlíku pro rostliny je zejména CO2).
Navíc jde o velmi malé částečky´, takže pokud máš na zahradě těžkou půdu, problém jen zhoršíš.
___
Ale pokud máš dostatečně odolný kotel (vhodný pro spalování koksu), můžeš saze zkusit spalovat – udělej si směs sazí s vodou, uplácej do báboviček (nebo do papírových ´nádob´), nech uschnout a pak pomalu přikládej do hodně roztopeného ohniště.

Další odpovědi
mosoj

Saze ne ! Je v nich dehet, ale popel po spálení dřeva ano.