Dochy

Mohu na kondenzát z plynového kotle použít běžnou PVC hadičku?

Pro odvod kondenzátu k novému kondenzačnímu kotli nám dali plastovou bílou tlustou wrapovou (husí krk) hadici. Druhou, tentokrát šedou, nám dali k pojistnému ventilu. Lze ji nahradit nějakou normální slabší PVC hadicí? (jde mi o životnost příp. další potíže – v zásadě by se ta voda měla blížit destilce + je v tom rozpuštěnej nějakej specifickej bordel odpovídající plynu) A je možné najít vhodnou přechodku? Nějak se mi to originální řešení nelíbí – vše moc velké a nepříliš oku lahodící…

Odpovědi
Kepler

Jestli se nepletu, jedná se o kondenzát ze spalin zemního plynu, což je v podstatě CO2 + H2O. K destilce to má sice dost daleko, ale to nevadí. Bude tam rozpuštěný CO2, takže kondenzát bude slabě kyselý. PVC kyselinám spolehlivě odolává. Jak by vypadala přechodka nevím, ale pokud bude z jakéhokoliv plastu, také vyhoví. Tím „slabší“ myslíš menší průměr, nebo slabší stěnu? Pokud výrobce dodal mechanicky odolnou vrapovanou hadici, radši bych ji ponechal. Nějaká tenkostěnná hadička by se mohla deformovat. Taky by měl být zachován průměr.

Dochy

Ten husí krk je tlustej (~20mm) se slabou stěnou (možná ještě slabší než běžné elektrikářské husí krky…)… PVC stáčecí hadička (cca 5mm průměr) je myslím dostatečně tvarově stálá a hezčí, ale zas možná až moc slabá, tam by mohlo být riziko že „vycucne“ sifonek v kotli pokud bych ji napojil napřímo – musel bych nechat kondenzát ze sifonku kapat do nějakého trychtýřku a pak teprv do hadičky.

Dochy

Jinak u kondenzačních kotlů se uvádí v kondenzátu rozpuštěné nějaké divoké kovy a z toho důvodu je podmínkou instalace dostatečné ředění kondenzátu splaškovou vodou. Ale asi máš pravdu, CO2 bude z našeho pohledu asi to nejpodstatnější.

Kepler

No právě. Ta kyselost pomaličku rozpouští kovy…