spekaczek

Mohu grillovat na Vyšehradě nebo budu něco porušovat?

Odpovědi
zjentek

Grillovat je široký pojem špekáčku, trocha víc se nad dotazem zamysli- jistě budou na Vyšehradě mimo jiné i nějaký kuchyně. Když budeš grillovat v nějaké cizí a předtím si otevřeš sochorem, určitě budeš taky něco porušovat.

Pepa25

Vyšehrad je široký pojem špekáčku, je to třeba ulice v Krumlově. Ten pražský je celá čtvrť, sídlí tam třeba Jedličkův ústav a tak by možná byli docela rádi, kdyby jim pro klienty někdo udělal občas grilovačku …

Filip84

Pepa25: on není „špekáček“, ale „spekaček“, aby se to dalo číst jako „špekáček, muselo by tam být "śpekaczek“. A, i tak, to cz je ostré č, nečte se stejně, jako naše, měkké č.

Filip84

Obávám se, že legálně nikoli.

První věc je, že každý pozemek někomu patří. Pokud je vlastníkem fysická osoba nepodnikající, nemáš na něm vůbec co dělat. Pokud je vlastníkem právnická osoba, organisační jednotka státu, obec, fysická osoba podnikající, či fysická osoba nepodnikající, avšak pozemek je pronajat fysické osobě podnikající, právnické osobě, organisační jednotce státu či územnímu samosprávnému celku, dotýká se ho tzv. doktrína o veřejné přístupnosti půdy, tj. Ty po něm můžeš projít, pakliže je volně přístupný, a pakliže nebudeš procházet po zemědělsky obdělané půdě, a pakliže to nezakazuje jiný právní předpis, nebo opatření na základě zákona (např. zákaz vstupu do lesů v době požárního nebezpečí, nebo zákaz vstupu do ochranného pásma vodního díla, zákaz vstupu do vojenských újezdů atp.). Ale nic víc, pouze projít.

Pokud je pozemek, bez ohledu na to, kdo ho vlastní, veřejným prostranstvím (tj. je přístupný, v daném čase, blíže neomezenému počtu osob, např. park, náměstí atp.), můžeš jej přiměřeným způsobem užívat, nemůžeš jej však zabrat. Tedy můžeš si, např., sednout na lavičku na náměstí, nebo udělat picknick v parku.

Z povahy věci nemůžeš, na veřejném prostranství, zakládat ohniště, a to ani třeba tím, že si doneseš ohniště hotové, svůj výrobek. Je to vlastně naprosto to samé, jako bys si v tom parku postavil svůj Park Home. Nebo karavan. Ke všemu potřebuješ souhlas obce a platí se za to poplatek. Pokud nejde o veřejné prostranství, pak potřebuješ souhlas vlastníka pozemku, a v případě ohniště, samozřejmě, musíš dodržet všecka protipožární opatření, nařízení a všecky protipožární předpisy, takže v lese grillovat nemůžeš, i kdyby Ti to vlastník lesa nakrásně povolil.

Celý Vyšehrad patří, buďto, obci Hlavní město Praha, a je veřejnou komunikací, parkem atp., nebo nějaké právnické osobě, např. evidované církevní právnické osobě Královská kolegiální kapitula sv. Petra a Pavla na Vyšehradě, Ič 430 05 314, sídlem na Vyšehradě, obec Hlavní město Praha, 100/10 K Rotundě.

Abys mohl grillovat na pozemní komunikaci, potřeboval bys povolení k tzv. zvláštnímu užívání pozemní komunikace, které Ti ke grillování – logicky – nikdo nedá. Grillovat, pomineme-li i případné požární předpisy, na čemkoli zeleném v obci Hlavní město Praha, pak zakazuje § 3 odst.2 lit.c) OZV č. 6/2001 Sb. hl. m. Prahy o ochraně veřejné zeleně, takže i kdyby Ti vlastník grillování povolil, stejně nemůžeš.

Jediná místa, kde lze v obci Hlavní město Praha legálně grillovat, najdeš tady:
https://www.praz­skypatriot.cz/gri­lovat-zdarma-lze-ve-mestech-na-nekterych-verejnych-prostranstvich-piknikovych-mist-pribyva-po-celem-cesku/.