ivzez

Mohou se děti na základních školách naučit česky, když česky neumějí ani učitelé (nebo další zaměstnanci) školy?

Náhodou jsem dnes „potkala skvost“ – návod „Jak postupovat při odvolání proti nepřijetí na SŠ“.

Obsahuje gramatické chyby, dokument není správně (viz např. předložky na koncích řádků, osamocený nadpis na konci stránky, …) formátován, autor zřejmě nezná ani normu pro úpravu písemností. A to nemluvím o vzoru textu odvolání, který je stejně jako většina (ještě jsem neviděla správný vzor žádné písemnosti) vzorů v internetu hrozný.

Přemýšlím, jak dobře žáci řevnické ZŠ zvládají češtinu a jak asi uspěli v přijímacím řízení…

Přiložený obrázek je zmenšený pritscreen dokumentu v odkazu (formát PDF, 176 kB): http://www.zsRev­nice.cz/subdom/new/si­tes/default/fi­les/dokumenty/po­radenstvi/Jak-postupovat-p%C5%99i-odvol%C3%A1n%C3%AD-proti-nep%C5%99ijet%C3%AD-na-S%C5%A0.pdf

Mohou se děti na základě takových příkladů něčemu pořádně naučit? Co si o tom myslíte?

_________

Doplňuji:

Podle mne je jedno, kdo dokument psal → jestli výchovný poradce, češtinář nebo sekretářka. Snad se shodneme v tom, že to nepsal/a uklízečka kuchařka či školník a všichni ostatní by češtinu umět měli. Sekretářka by navíc měla zvládat i formátování.

Pořád se mluví o výchově příkladem → v oblasti školství to podle mne platí dvojnásob.

Děkuji všem za odpovědi.
[Tentokrát mám těžké rozohodování, čí odpověď ohodnotit.]

Nejlepší odpověď
xxx3

Ten text je samozřejmě dosti kostrbatý, ale zase bych z toho moc nevyvozoval. Nevíme, kdo konkrétně to psal. Předpokládám, že to nebyl češtinář, a také bych se nedivil, kdyby to byl nějaký u nás dlouhodobě žijící cizinec. Patrně by bylo dobré, aby texty, které škola zveřejňuje, vždy zkontroloval někdo kompetentní.

Další odpovědi
gecco

😉
No – nejsem si jist, zda to ´za mne´ bylo lepší…
Znalost češtiny jsem získal až na SŠ – a to, domnívám se, hlavně vlastní četbou…
😉

marci1

Profesorku češtiny jsme měli super, hodně nás naučila. Dnešní děti a mládež to má asi trochu těžší. Jediná rada: číst, číst, číst. 🙂

da ny

Češtinářky jsme měli fajn, mé dcery též.
Měli jsme kvalitní základy ze ZDŠ, na SŠ se jen „piloval“ sloh, diktáty a hlavní byla literatura.
Ostatní učitelé mluvili hovorově.
Když slyším kantory z některých ZŠ, SŠ na Moravě, říkám si, jak asi probíhá výuka ČJ? A jak mohou jejich studenti zvládnout nebo odmaturovat z ČJ. 😉 Alespoň v TV nebo rozhlase bych čekala jiný projev a češtinu. …
Na VŠ je to z vyučujících zřejmě samý dyslektik nebo je jim pravipis ukradený… ..Některé dopisy, pokyny, odpovědi zasílané prostřednictvím internetu jsou k pousmání. 😁 Nejsem přímo gramatický „nácek“, nedokonalost ráda odpustím 🙂.
Další komické počtení (po jazykové stránce) jsou soudní rozsudky staršího data
a lékařské zprávy i dnes 😉.

Jiří Bohumil

Tak jako se někdo neumí jasně a srozumitelně vyjadřovat při slovním projevu, tak se někdo neumí vyjadřovat jasně a srozumitelně písemně. Pak by bylo ale nutno, aby nebyl „připuštěn“ k tomu, že dělá škole takovouto zápornou reklamu.
Jinak, „škola, základ života“, ale celoživotní vzdělávání (četba, psaní-co se týče písemného projevu) absolutní nutnost.
Já měl vždy na učitele češtiny štěstí. Ale z teorie si už moc nepamatuju. Ale protože jsem byl celý život nucen při své práci hodně číst a psát, myslím si, že je to hlavní příčina, že se snad vyjadřuji srozumitelně a snad ani moc pravopisných chyb nedělám.:-)))

ivzez

@Gecco:
Já jsem na tom naopak, češtinu umím hlavně ze základky. Na gymnáziu
už jsme se z mluvnice (téměř) nic nového neučili, snad jen ve stylistice…
Možná, že jsem na základce měla štěstí, učila mne vynikající češtinářka.

gecco

Ivzez – to´s měla štěstí…
Já si ZŠ pamatuju jednu vynikající učitelku výtvarky (to, že umím houbeles, není její vina), jednu výbornou fyzikářku a naprosto geniálního učitele ´dílen´, jinak o nich asi nedokážu říct nic moc pochvalného…

SŠ – to byla jiná…
😉