huxa

Mohou mít sny pro jedince nějaký význam, nějakou hloubku? A má káva na sny nějaké účinky?

Normálně si pamatuji asi každou 5tou noc nějaký sen, pokud si před spaním dám šálek kávy, vždy se ráno vzbudím, sice méně kvalitně vyspaný, za to si sen pamatuji s velkou přesností. Je to klasický účinek kávy, již někým zjištěný, nebo to je specifický účinek na pár jedincích?
První otázka-nemyslím tím rovnou nějaké výklady snů, snáře, apod., ale logicky, sny jsou tvořeny v podvědomí a přes snění by nám naše podvědomí se mohlo pokoušet něco zdělit, třeba co následující den udělat, že ano? Nebylo by potom dobré zjišťovat, co tyto sny znamenají? (kromě téměř hloupostí z těch snářů)

Nejlepší odpověď
annas

Dívám se na sny ve vztahu k čínské medicíně. Jejím základem je pět orgánů jinových „plných“ – (játra; srdce; slezina; plíce; ledviny). Proti nim stojí orgány jangové „duté“ – (žlučník; tenké střevo; žaludek, slinivka; tlusté střevo; močový měchýř.)

Obě energie jin a jang mají být v těle vyrovnané, když nejsou, vzniká v těle „porucha“. Orgány se uvádějí jako párové. Jednotlivým orgánům odpovídá určitý prvek: ledviny ~ voda, játra ~ dřevo, srdce ~ oheň, slezina ~ zem, plíce ~ kov.

Z toho vyplývá, že když vidíte ve snu dřevo, je třeba posíl žlučník a játra – pít hořký čaj, držet dietu, nejíst pozdě večer těžká jídla; vodu – posílit ledviny atd. Opravdu funguje.

Mnozí považují moje odpovědi v tomto směru za nesmyslné. Nikoho nepřesvědčuji, každý má možnost vyzkoušet a přesvědčit se sám.

Mohu vypít kávu jen dopoledne, jinak v noci nespím. Takže nevím, zda káva ovlivňuje sny.

Další odpovědi
plavala

Sny jsou podle Freuda královská cesta do nevědomí, nevědomí ve spánku řeší problémy hlubší, než při vědomí si člověk připouští. S vědomím nevědomí komunikuje právě pomocí snů, které jsou však většinou ukryté v metaforách, jelikož vědomí by skutečnou vážnost a hloubku svých problémů nemuselo unést psychicky zdrávo.

Odpověď tedy je ano, sny mají význam i hloubku, vyjadřujou nejrůznější emoce, jako např. strachy, touhy, obavy, radosti, aj. Nelze je však překládat snářema jak si hodně lidí myslí. Jelikož má každý trochu až hodně odlišné asociace a i symbolické významy, pro každého tudíž můžou stejné věci ve snu znamenat něco jiného. Např. někdo, koho v mládí pokousal pes může mít k psům úplně jiný vztah než někdo, pro koho jsou nedílnou součástí života a tedy i podobnej sen může mít úplně odlišný význam. Při zjišťování významu svého snu je důležité se zaměřit i na emoce, které člověk při tom snu cítil. Hodně pomáhají zjistit přesnější význam snu.

Sny si takhle člověk může nejlépe vysvětlit např. za pomoci psychoterapeuta, který ho (ideálně co nejlépe) zná.

MonkeyKing

Kávu jsem měl jen JEDNOU a působila na mě opačně – totálně mě utlumila a ačkoliv už tak jsem měl nižší tlak, ještě mi ho snížila.

A podle mě káva může mít vliv na sny – sny se odehrávají v mozku – mozek je stymulován kofeinem z kávy !

Ale já si pamatuji sny i bez kávy a jsou opravdu děsné :D :D

Jinak moc nevěřím s tou čín. medicínou!