Kelt

Mohou mít dva lidé stejný hlas, nebo je každý hlas jedinečný a nezaměnitelný?

Říká se, že neexistují dva stejní lidé, kteří by měli stejnou chůzi, otisky prstů a hlas. ale někteří animátoři umí napodobit hlasy umělců a politiků. Lidské ucho to třeba nerozezná, ale existuje nějaká charakteristika hlasu, kdy by se jednaznačně dalo poznat, zda je hlas pravý, nebo ne. Například budu mít zámek otvíraný mým hlasem. Pak je nebezpečí, že to otevře každý, kdo umí napodobit můj hlas a v případě, kdy budu mít hlasové problémy, si neotevřu. Jak je to a na jakém principu to pracuje? Díky.

Odpovědi
WoIfy

I zámek na otisk prstu se dá hravě překonat. Na hlas bych už tuplem nevsázel.
Naprosto totožný hlas u nikoho jiného nenajdeš, jsou naše smysly natolik nedokonalé, že to nelze postřehnout. O nastavení techniky nemluvě.

Popravdě ani ten zámek na hlas bych nechtěl, byť by byl sebe víc bezpečný. Buď pustí každého druhého, nebo nikoho. Stačí abych byl nastydlý, nebo netrefil intonaci, a nepustí mě to domu. Už vidim sousedy, jak si ťukaj na čelo, když si půl hodiny povídam s klikou.

quentos

Každý hlas je jedinečný, neboť každý má jedinečnou charakteristiku otvorů, které jeho barvu ovlivňují (ústního, nosních a hrdelního). Více: Manisha Kulshreshtha, Ramkumar Mathur – „Dialect Accent Features for Establishing Speaker Identity: A Case Study“ (Abe Books 2012: 2)

Pepa25

O zámku otvíraném hlasem jsem neslyšel. Z biometrické identifikace je rozhodně lepší skenování duhovky a pak samozřejmě klasické otisky prstů.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Bi­ometrie