NoFear

Mohla by vlastně čistě teoreticky nastat celosvětová potopa?

Zda na to existuje takové množství vody. Tak, aby se hladiny vod (oceánů) zvedly natolik, že by zatopily celý svět (kromě vysokých hor). Ví se vlastně kolik je na světě vody? Když nepočítáme tekutý stav – podzemní a pozemní toky, jezera, potoky/řeky, moře a oceány, tak ledovce a hlavně kolik vody je v mracích. Vody přece nepřibývá ani neubývá, jen koluje nebo se mění (podle skupenství). Co kdyby se roztopily všechny ledovce (to je sice spočítáno, jako to o kolik by se zvedla hladina vod), ale hlavně, kdyby z nějakého důvodu vypršela všechna voda, která se v nachází v plynném skupenství? Dokázalo by to zatopit i 1000 m.n.m. nebo i víc? Já si třeba nedokážu představit kolik je na naší planetě celkově vody a zda by to dokázalo pokrýt tolik pevniny.

Myslím, že voda z oceánů by v pohodě mohla zatopit všechnu pevninu, protože různá místa v oceánech jsou i hlubší než nejvyšší hory a vody je zkrátka víc než pevniny. Ale to by se nějak musely ponořit, rozrthnout nebo nějak zdevastovat/„pro­padnout“ litosferické desky. Ale z tohto pohledu se na to neptám. Mě zajímá hlavně, zda by mohlo napršet tolik vody (plus samozřejmě roztání všech ledovců), aby to zatopilo většinu obyvatelné pevniny (např. i víc jak ten 1 km n.m.). Bez toho, aby se nějak porušily/propadly ty litosferické desky.

V příběhu o potopě světa v řecké mytologii je myslím napsáno, že široko daleko byl vidět jen vrchol pohoří Parnas. To je 2400 m.n.m. Jinak vše ostatní bylo v tom okolí po vodou. Zůstal trčet jen vrchol hory.

Jen tak spekuluji, jestli by ke skutečné potopě světa, opravdu mohlo dojít.

Nejlepší odpověď
Kepler

To ne. Jediná „zakonzervovaná“ voda neúčastnící se koloběhu jsou ledovce, především antarktický.
„Kdyby všechen tamní led roztál, zvedla by se hladina oceánů téměř o 60 metrů a pokud by se rozpustily všechny ledovce, tak by stoupla hladina o 66 m.“
https://voda235­.webnode.cz/le­dovce/
To by znamenalo zatopení měst na pobřeží, zmizela by Florida, Nizozemí a další nízko položené oblasti, ale nic více.

Další odpovědi
JežíšKristus

Tak nevím jestli by to zatopilo i Everest (což jakože ne), ale co se třeba českých zemí týče, tak zde i historicky bylo moře, a úplně nevidím důvod, proč by nemohlo být zas. Přes celou oblast Polabí se táhne tzv. Barrandien, kde dodnes naleznete spousty a spousty zkamenělin mořské havěti. Stačí jít s kladívkem na tu správnou lokaci, a domů odejdete s trilobitem v ruce. Podívejte se na stránky Ministerstva životního prostředí na článek “Nový Národní geopark Barrandien: Cesta po dně pravěkých moří začíná”.

Na druhou stranu lze uvažovat namísto moře, pevninský ledovec. Ten jsme tu taky měli, dotáhl sem až z Norska bludné kameny. Další doby ledové se nicméně lidstvo již nedožije, dle dat řady akademií věd po celém světě je dnes prokázané, že po roce 2100 se lidstvo udusí v nedýchatelné atmosféře plné CO2 a zejména metanu. Tání ledovců je naopak aktuální, a toto téma je například předmětem zájmu mezinárodního práva, neboť dochází k zániku malých oceánských ostrůvků.

A jinak teda chlapi, vod čeho stavěl Noe tu loď…

EKSOT123

Také mi to nešlo do hlavy, a tak jsem se na to kdysi ptal jednoho z církve adventistů sedmého dne, kteří berou bibli dost doslova. To se sice zdá dost hloupé, ale na druhou stranu je to nutí promýšlet některé věci. Na tohle mají vysvětlení např. kosmický střet s chvostem vodní komety, dopad asteroidu do moře, geologické pohyby v místě oceánu a uvolnění vod do atmosféry, zcela jiný charakter tehdejší atmosféry,…možnosti asi jsou. Dobře, připustíme- li, že se voda mohla náhle objevit, pořád zůstává problém, kam by poté zmizela. Podle mě, pokud potopa byla, nemohla být celosvětová a přesně podle popisu v bibli. Leda, že by to bylo v přímé Boží režii, kde jsou možnosti asi neomezené. Zkus třeba zapátrat u těch adventistů, jaká jsou aktuální verze – já už se ptal před mnoha lety a navíc u nepříliš sečtělého člena.

Kelt

Možná, že se legenda o potopě zakládá na skutečné události. V nějakém místě pršelo tolik, že tam napršelo několik metrů. Berme v úvahu místo v údolí obklopené horami. Lidé se mohli pohybovat jen svou pomocí, auta, a nic podobného nebyla. A museli zachraňovat zvířata. A že by takoví lidé z té oblasti se rychle pohybovali, není jisté. No a pak se tento příběh vyprávěl dál a dál, každý k tomu něco přidal a máme pověst o potopě.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

NoFear

Kepler, všechna ta voda pořád koluje, kromě té, které je v ledovcích, to je snad jasné, Ale o kolik by se zvýšila hladina vod, kdyby (z nějakého důvodu) najednou vypršela všechna voda, která se nachází v plynném skupenství (v mracích). Ona totiž nikdy nevyprší, něco místy poprší, něco se zase vypaří, ale ovzduší/mraky jsou pořád plné vody/páry. Proto mě zajímá, jestli se vůbec ví, kolik je na naší planetě celkem vody a kolik jí je průměrně v mracích. Takže, jak moc by byla Země zatopená, kdyby všechna voda byla v kapalném skupenství?

NoFear

Sry, došly zase body.

EKSOT123

Nemůžu si odpustit známý vtípek na tu Boží režii: Mojžíš bere hůl na dlouhý odpal, odpálí, míček letí, letí, už, už padá do vody, když tu se voda rozestoupí, míček se odrazí ode dna a dopadne na green, dojde ho a doťukne do jamky. Na řadě je Ježíš. Odpálí, míček padá do vody, ale nepotopí se, Ježíš přejde po hladině až k němu, odpálí a míček padá do jamky. Hraje pán v kostkovaném saku. Odpálí, míček letí, padá do vody. Vtom ho zachytí ryba do tlamy. Než se stačí ponořit, uloví rybu dravý pták a letí i s míčkem pryč. Ozve se vystřel – myslivec střílí po ptákovi. Netrefí, ale pták se lekne, pustí rybu, ryba pustí míček a ten spadne do jamky. Ježíš na to: „Tak, tati, přišli jsme si snad zahrát golf…“

Kepler

Moře sice v Čechách kdysi bylo, ale nebylo to způsobeno táním ledovců, anóbrž geologickými pohyby. Dnes by se moře do Čech nedostalo.

led

Kepler „Dnes by se moře do Čech nedostalo.“ V prípade zániku ľadovcov, by aj v Strednej Europe spoznali Potopu.

led

JežíšKristus, vaša skreslene zavádzajúca odpoveď je na smiech cez slzy
„Další doby ledové se nicméně lidstvo již nedožije, dle dat řady akademií věd po celém světě je dnes prokázané, že po roce 2100 se lidstvo udusí v nedýchatelné atmosféře plné CO2 a zejména metanu.“ Ešteže ste napísal „po roce 2100“, čím ste definoval zánik človeka kdesi do budúcnosti medzi XXII.storočím až do zániku Vesmíru. Správne by vaša teória zániku človeka, ako jedného zo predpokladane zanikajúcich živočíšnych druhov mala byť doplnená slovami ekológov a mnohých iných mysliacich ľudí:
„ak proti tomu sám (rozumej človek) nič nespraví“.

JežíšKristus

led: To máte pravdu. Na 99 % ale věřím, že s tím člověk nič nespraví. Greenpeace protestuje už roky, a nikoho nezajímají. Greta Thunberg je všem pro smích, světoví vládci se jí doslova vysmáli. Uhlíková neutralita v roce 2030–2050 je už pozdě. Podle dat zbývá na zavedení uhlíkové neutrality jeden rok. Poté se dostaneme do stavu, kdy už člověk přeměnu atmosféry nezastaví. Podívejte se na dokument Život na naší planetě (2020) na Netflixu, tam je to hezky popsáno. Člověk mezi lety 2100–2200 vymře.

led

Stretnime sa po roku 2200 a uvidíme. Nevidím v tom problém, vy ako Ježiš Kristus ste nesmrteľný a ja som cestovateľka v čase.

JežíšKristus

Znamenám si do diáře. Přeji pěkné svátky a zůstávám s pozdravem, JK