Lgee

Mohl by celý vesmír být pod nadvládou jednoho státu?

Možná to může znít autisticky ale teoreticky je to možné, kdyby zůstal jeden jediný stát, velmocemi by zanikly, zůstala zde jen jedna velmoc která by se časem dostala do vesmíru a postupně jej cely zkolonizovala, mohl by takový vesmír být pod vládou „jedné strany“, řekneme ze třeba Rusko by ovládlo celý svět, postupně by se dostalo do vesmíru a byl by to vlastně jediný subjekt který existuje, ostatní by zanikly, pokud by byl v celém vesmíru, mohlo by to být pod jednou vlajkou nebo by se to okamžitě rozpadlo protože by to musely být například " kolonie" ?

Nejlepší odpověď
Frontinus

Existence jediného státu na Zemi je v zásadě možná, zejména pokud bude nadvlády dosaženo spíše ekonomicky než vojensky. A když ne de iure, tak rozhodně de facto (harmonizace zásadní legislativy, a základních postupů ve státní správě,…).
Co se týče nadvlády v celém Vesmíru, zásadní problém je komunikace. Se současnými technologiemi (a také se současnými znalostmi fyziky) by byla reálně ovládnutelná jen Sluneční soustava. Jakýkoliv hypotetický svět u jiné hvězdy by byl příliš vzdálený pro efektivní komunikaci a tím pádem by jakákoliv centrální vláda neměla šanci reagovat. Jednotná vláda by tak naopak mohla existovat formálně, fakticky by ale neexistovala. Důvod by byl skutečně ten, že vzdálené světy by se nutně cítily jako kolonie – platily by daně, ale neměly by vůbec možnost zasahovat do legislativy. Něco takového vždy vzbuzuje chutě se odtrhnout od centra.

Další odpovědi
aliendrone

Mysli trochu – vesmír je nekonečný (i když je omezený). Potřeboval bys nekonečně mnoho času k jeho úplné kolonizaci, ergo bys ho NIKDY nezkolonizoval celý a proto nemá smysl otázku dále rozvádět. ;) :)

Lgee

Aliendrone – nesmysl, vesmír není nekonečný jen je nesmírně velký.

Lgee

Ve

aliendrone

Aha. A jaxnato přišel? ;) :D :D

Dochy

To je snadné. Vezmeš ocelové pásmo a přeměříš z jednoho konce na druhý…