Avatar uživatele
Pokročilý

Mluvilo se za socialismu o Pinochetovi a dalších jihoamerických diktátorech?

v 70. a 80. letech 20. století vládli po celé Jižní a někdy i Střední Americe pravicoví (fašističtí?) diktátoři, kteří pronásledovali své nepřátele, hlavně levičáky, komunisty, ale prakticky kohokoliv, kdo byl proti nim. Tajná policie zatýkala, mučila, věznila v koncentračních táborech a nechávala mizet lidi. Nebyl to jen Pinochet, v Bolívii to byl Banzer, v Paraguayi Stroessner, v Argentině Videla atd. Mluvilo se o tom u nás, jak tam jsou komunisté pronásledováni? Věděli jste něco o Pinochetovi?

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Ano, dokonca viac, než o prezidentoch USA
.
ďalej v diskusii...


Avatar uživatele
Zlatý

Tak na Pinocheta si pamatuji moc dobře. V roce 1973 jsem v Ostravě - Vítkovicích na služebně VB pronesl, po ráně pendrekem do stehna, slova: tady je teror jako v Chile a v momentě jsem měl na zádech nespočet jelit. Přežil jsem, ale chlapi v práci se mi dlouho smáli, prý jsem si neměl brát bílou dederonku! :-)


Avatar uživatele

Ano, já byl zrovna na vojně, když tam Pinochet provedl převrat.Takže velké školení, jak diktátor převzal moc nad komunisty.
Jenže po letech začaly procházet zprávy, ( v tv to dokonce ukazovali) že se tam konají demonstrace a stávky.
Takže jsem komunistům na každé schůzi říkal, jak je to možné, že tam vládne diktátor a jsou tam povolené stávky a demostrace a tady si přece vládne lid sám a toto zde není možné.
Kdykoliv a na jakékoliv schůzi jsem se ptal, tak vždycky byla stejná odpověď: "V Československu se lidé mají tak dobře, že nejsou potřeba demonstrace a stávky." (A vidíte, NIKDY jsem nebyl za takovouto otázku perzekuován, jak nám modří ptáci říkají, že jsme tady neměli svobodu slova).
A když to vezmu s odstupem času, TAK MĚLI PRAVDU, protože dnes se máme ještě hůř než za komunistů.K čemu nám jsou stávky a demonstrace, když si nimi stejně nepomůžeme a ještě nás za to při první příležitosti vyhodí z práce (neprodlouží pracovní smlouvu, snižování stavu zaměstnanců i když to není pravda....protože tři měsíce MUSÍ další lidi pracovat za toho vyhozeného, pak se jako zjistí, že jeden člověk je potřeba a z pracáku se vezme jiný, protože firma dostane za člověka z pracáku peníze...všechno moje vlastní zkušenost a zkušenost mých kamarádů).


Avatar uživatele
Zlatý

Ano mluvilo.Pamatuji si na humoristcký časopis Dikobraz,kde byl často generál Pinochet zobrazován kreslířem Jiřím Bartošem,který kreslil pod přezdívkou Bape.


Avatar uživatele
Stříbrný

mluvilo i psalo ve smyslu ovšem ryze pejorativním...byl stavěn v jedné řadě s diktátory jak Hitler, Mao či Pol Pot

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele

anonym

V osmdesátých letech běžel po republice vtip:
Jaký rozdíl je mezi Pinochetem a Jaruzelským? (pro neznalé..Jaruzelský, polský předseda vlády, který nechal v osmdesátých letech v Polsku vyhlásit vyjímečný stav).
???
Jaruzelský má tmavší brýle.

Avatar uživatele
Zlatý

ten který je

Tak to jsem barbakane netušil že jsi byl v podstatě zakuklený podvratný živel.;-)

Avatar uživatele
Zlatý

barbakan

Jo hochu, zapřísáhlý antikomunista!

Avatar uživatele
Zlatý

led

barbakan, tak to kolegovia mali pravdu. Na výsluch v bielej dederonke ako nejaký podvratný intelektuál? Veď ste nešli na Slávnosť sneženiek!
:-)

Avatar uživatele
Zlatý

barbakan

led, nestačil jsem se převléct do vaťáku! :-)

Avatar uživatele
Zlatý

led

V hrdinnom seriáli 30 prípadov mjr.Zemana,
jeden z hrdinov, Jiří Hradec, najskôr šofér sanitky, neskôr sa vypracuje na príslušníka kontrarozviedky pod vedením pplk.Žitného.
nakoniec v jednom z dielov, mjr...Hradec umiera pri jednej zo zahraničných misii v Južnej Amerike...

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3815
Zlatý Drap 2281
Zlatý led 1646
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 866
Zlatý mosoj 845
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.