Autista

Mluví Romové indicky nebo vlastní řečí ?

Romové neberme to teďka nějak rasisticky, mluví oni indicky, nebo tedy jsou tam aspoň nějaké pozůstatky indičtiny, budem teďka mluvit o těch českých, mluví česky ba slovensky atd. ale často pužívají, gadžo, more, chuj, pele no aj. však víte o čem mluvim (protože já ne) a tož by mně zajímalo je to indicky nebo si to vymysleli sami, a kde se to naučí děti ? Umí to dokonale, jen pár slov, nebo jak to vlastně je ?

Nejlepší odpověď
annas

Romové mluví českou romštinou.

"Česká romština je dialekt romštiny (indoárijský jazyk), kterým dříve mluvili Romové v Čechách. Po druhé světové válce toto nářečí zaniklo, protože většina jeho mluvčích zemřela v nacistických koncentračních táborech.

Česká romština sdílí s ostatními dialekty romštiny většinu své indoárijské slovní zásoby a také řadu přejímek ze západoíránských jazyků (perštiny a kurdštiny), východoíránské osetštiny, z arménštiny a řečtiny. Navíc sdílí s centrálními dialekty romštiny vrstvu přejímek z jihoslovanských jazyků, maďarštiny a slovenštiny. Nejmladší přejímky pocházejí z češtiny.

Najdete z kterých jazyků romština převzala některá slova. Soviselo to s jejich původním kočovným životem.

Více v odkazu.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C4%8Cesk%C3%A1_rom%­C5%A1tina

Další odpovědi
Kelt

Romové se dělí podle dialektu na určité skupiny. Nejrozšířenější je u nás dialekt zvaný slovenská romština, pak je maďarský Ahi dialekt a dále jsou zde Olaští Romové a Sinthové -. Romština má některá slova přímo z Indie – patří do indické skupiny indoevropských jazyků jako hindšttina, bengálština, jsou to slova , která popisují části těla, rodinné příslušníky nebo bežné činnosti, například otec je dad, matka je daj, bratr je phral, sestra phen. Dále mají převzatá slova z jiných jazyků a to podle toho, kterou zemí procházeli například baba – babička, vonatos – vlak z maďarštiny, grofos hrabě – ze slovenštiny a podbně.
Pokud bys chtěl vědět více, existuje Romaňi čhib – učebnice slovenské romštiny.

cochee

Kromě toho, že b) je správně, tak ad a) „indicky“ určitě nemluví, žádný jazyk „indičtina“ neexistuje.

EKSOT123

Český Rom by si už dnes s Indem asi moc nepopovídal. Ale možná by se rychle naučil…