Avatar uživatele
plebs

Mladí do 35 let zaplatí za byt 60 m2 v ČR polovinu čistého příjmu je to málo nebo přiměřeně?

Průměrný plat je okolo 45 tisíc českých a údajně je to o polovinu více než v NSR, AT nebo Francii. Zdroj. ČTK 7.8.LP 2024

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? da ny před 11 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Rokio

Pokud jsou tvé informace pravdivé a nespeltl ses, tak je to podle mě dost.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Hlada

To je tvrzení, které bez dalšího upřesnění nemá vůbec žádnou hodnotu. Kdo chce žít luxusně, rozmařile a nad své poměry, může kdykoli a ve všem utratit víc. Každý přece na první pohled vidí, že to není nutné.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Otázka, zda je platba za byt polovinou čistého příjmu přiměřená nebo ne, je silně subjektivní a závisí na konkrétních osobních a finančních okolnostech jednotlivce.

Abychom odpověděli na tuto otázku, je důležité vzít v úvahu různé faktory, jako jsou životní náklady, včetně jídla, dopravy, zdravotní péče, volnočasových aktivit a dalších výdajů.

Podle finančních odborníků by náklady na bydlení neměly přesáhnout 30 % čistého měsíčního příjmu. Když nájem představuje polovinu příjmu, mohou být jiné životní náklady a schopnost spořit nebo investovat do budoucího financování omezené.

Nicméně, v mnoha velkých městech po celém světě je realita taková, že mnoho mladých profesionálů vynakládá polovinu nebo více svých příjmů na bydlení, a to zejména v oblastech s vysokými náklady na bydlení.

V kontextu průměrného platu v České republice, který je okolo 45 tisíc Kč, pokud by jedinec platil 50 % svého platu za bydlení (což by se rovnalo 22,500 Kč), zůstává mu na ostatní životní náklady pouze další polovina platu. To by mohlo být pro někoho těsné, zejména pokud má další finanční závazky.

Nicméně, jestli je to přiměřené nebo ne, je těžké určit bez znalosti ostatních nákladů a finanční situace konkrétních jedinců.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
da ny

Oni „staří " také, někteří, z obou skupin i více.
Je to příšerně vysoká částka.
Od 30% nákladů z celkového příjmu, nastupuje pomoc, ve formě
státního, sociálního příspěvku na bydlení.
Bydlím v městském bytě a jak jsem již psala na dřívější otázku,.
Za bydlení dám 48% ze starobního důchodu.
Jak jsem jíž psala, o pomoc“ MPSV, nežádám. Makám, jako šroub.
Mám 2 práce, na kraší úvazky.
Stát mne stále odírá 😉 platím daně FÚ.. Já a zaměstnavatelé, platíme ZP a ČSSZ.
Takže, makám už i na vaše důchody 😛 (mizerné a pozdní, spíše invalidní…)+

**V roce 1990 jsem dala za bydlení (s energiemi a koncesionářskými poplatky),
za byt 1+2 65 m čtverečních, 1. kategorie 1/9 svého platru ve zdravotnictví (SŠ).
S VÝŽIVNÝM, TEHDY NA 1 DÍTĚ, TO BYLA ASI 1/10.
V roce 1994, za byt 1+4, to byla, celá moje mateřská. Z celkového příjmu rodiny, to bylo (2. dítě).
Z celkového příjmu rodiny, asi 15%.
**

Upravil/a: da ny

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kura

45 litrů hrubého musíš napsat. Což znamená pro svobodného cca 37 čistého. Půlka je 18.500 Kč. To bych platit nechtěl. Zůstalo by mě 18.500 Kč na měsíc a to teda není na vyskakování a už vůbec ne na to, aby si člověk ještě spořil na důchod jak dneska všichni vykřikují.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
da ny

Záleží na příjmu-
Každý nemá průměrnou mzdu a každý neplatí 5 nebo 20, 25, 30 tisíc (běžné v krajských městech, studentských, nejen v Praze), za bydlení.
Někteří VŠ mají čistý příjem třeba 28 tisíc. Jiní i SŠ, třeba 50 – 8 tisíc (v závislé činnosti, tedy zaměstnanec).
Já platím, za malý 1+2 cca 9 000 Kč (zatím).

Avatar uživatele
plebs

Hlada podle mého je nejlépe alespoň do 35 let využívat mama Hotel i s obsluhou, nebo v 18 ti vyrazit za velkou louží naškudlit poté se vrátit nechat si postavit dle svého gusta haciendu nebo zakoupit něco v satelitním městečku. O populaci a porodnost není obava to nás zachrání migranti.

Nový příspěvek