Dazma

Mívám spánkovoou obrnu, je to nebezpečné?

Dobrý den, potřebuji poradit. Je mi 15 a před probuzením občas- no poměrně často, zažívám dost nepříjemný stav. Vzbudím se, ale nemůžu hýbat tělem. Prý se tomu říká spánková obrna. Nemáte s tím někdo nějakou zkušenost? Měla bych s tím jít k doktorovi? Myslím, že se mi akorát vysměje. Co mám dělat, aby se to přestalo opakovat?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Spánková obrna. Při spánkové obrně se spící člověk probouzí do bdělého vědomí a ví, že se probudil. Je plně orientovaný, ale nemůže se ještě nějakou dobu pohnout. V podstatě se jedná o to, že několik desítek sekund po probuzení může přetrvávat svalová atonie (úplné uvolnění), které je typické pro REM spánek. Tento stav bývá provázen pocity intenzivního strachu, postižený by chtěl často vykřiknout nebo dát nějak najevo okolí, že něco není v pořádku, ale kvůli atonii svalů se nemůže ani pohnout. Přestože spánková obrna vypadá hrozivě a je subjektivně nepříjemná, jedná se o naprosto neškodný stav, který se občas vyskytne u 40–50 % populace. Častější výskyt spánkové obrny můžeme zaznamenat u lidí, kteří pracují ve směnném provozu, při přeletech přes časová pásma (jet lag syndromu) a jiných poruchách cirkadiánního rytmu

Zdroj: http://zabava­.dama.cz/clanek­.php?id=4420

Další odpovědi
beer

Může ji způsobovat narkolepsie, což je závažné onemocnění.
Zajdi rozhodně k lékaři !

http://nemoci­.vitalion.cz/nar­kolepsie/

hanny 2

Přečtěte si tuto diskusi – http://www.om­lazeni.cz/span­kova-obrna-40-28159-0.html

www

Doktor se ti určitě nevysměje, běž tam, jak doporučuje Beer. Ve vzdálené přízni to bylo a celkem dost se to tenkrát řešilo. Podrobnosti bohužel neznám.