Bičiště

Místní názvy „Bělidlo“

V Česku se nachází mnoho míst s názvem „bělidlo“. (Staré bělidlo, Panské bělidlo, Bělidlo) od čeho se tyto názvy odvozují? Co původně bělidlo znamenalo?

Nejlepší odpověď
annas

Jen doplním,že pojmenování panského bělidla vzniklo podle toho,že bylo umístěné na panském pozemku.Za jeho použití se muselo platit.
Třeba panské bělidlo v Babičce,kde původně rodina bydlela.Němcová děj ale umístila na Staré bělidlo,protože panské bělidlo dala kněžka zbourat.
Staré bělidlo bylo např. starší nebo vedle nějakého starého objektu-třeba mlýna,chalupy,někde i podle cesty apod.

Další odpovědi
Drap

Tyto místní názvy jsou pozůstatkem z dob , kdy se na slunci bělilo prádlo. Většinou to bývá v dosahu vody. Často to byl pozemek nevhodný k jinému využití , travnatý , někdy i s drobnými keři. Chemie se při praní tenkrát nevyužívala. Většina prádla byla světlých /bílých a přírodních/ barev. Povyprání se prádlo rozprostřelo, nechalo uschnout, lehce pokropilo a znovu nechalo schnout. Na sluníčku prádlo pěkně zesvětlalo.

dědapetr

Bělidlo

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/B%C4%9Bli­dlo