1popelka1

Metadata z fotky – date taken

Vždycky jsem měla za to, že když si z netu stáhnu fotku, tak ve vlastnostech najdu i datum pořízení fotky (date taken), ale nikdy se mi tato hodnota nezobrazuje. Tak jsem si myslela, že chyba není u mě, ale že třeba při úpravě fotky (autorem; toho, kdo fotku na web vložil) některé data zmizí a neřešila jsem to.

Jenže jsem zjistila, že minimálně dva lidé datum pořízení u stejné fotky (fotka zde: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/z-jakeho-roku-pochazeji-novodobe-fotografie-ze-stranky-http-www-vsetinvobrazech-cz) zjistí bez problémů…

Takže co je u mě špatně, že se mi tato hodnota nezobrazuje?
A/Nebo jak jinak se dá zjistit datum pořízení fotky, případně i značka/model foťáku?? Moc děkuji.

Doplňuji:
Mosoj, váš první odstavec je mi známý, i druhý (krom programu). Odkazovala jsem na konkrétní fotku, ale odkaz nefunguje, tak je uveden v diskuzi u této otázky.
Šlo mi o situaci, kdy je fotka (jedna a tatáž) stažená do pc. Na mém pc se datum nezobrazuje, na jiném ano (aniž by dotyčný měl stažený nějaký speciální program pro zobrazení exifu)…. Proto hledám chybu v mém pc.

Nejlepší odpověď
Bumbes

možná ti pomůže tento program v odkazu:
Doplňuji:
Používám IrfanViev a ten mi ukazuje toto:
ImageWidth – 542
ImageLength – 380
Compression – 1 (None)
PhotometricIn­terpretation – 6
Orientation – Top left
XResolution – 72.00
YResolution – 72.00
PlanarConfigu­ration – 1
ResolutionUnit – Inch
Software – Adobe Photoshop CS3 Windows
DateTime – 2009:06:19 11:44:29
YCbCrPositioning – Centered
ExifOffset – 234
ColorSpace – Unknown (0×FFFFFFFF)
ExifImageWidth – 542
ExifImageHeight – 380
ComponentsCon­figuration – YCbCr

Thumbnail: -
Compression – 1 (None)
Orientation – Top left
XResolution – 72.00
YResolution – 72.00
ResolutionUnit – Inch
DateTime – 2009:06:19 11:44:29
JpegIFOffset – 426
JpegIFByteCount – 6851

Některé programy umí tyto informace rovnou implementovat do popisového menu souborů a složek ve Windows.

Zdroj: www.fotografo­vani.cz/art/fo­rec_soft/photo­me079.html

Další odpovědi
mosoj

Exif který se vytváří při pořízení fotografie vytváří každý digitální fotoaparát. Zaznamenává nejenom čas pořízení, ale řadu parametrů důležitých pro fotografii. Exif se dá bohužel odstranit ( nevědomky) při zpracování fotografie v počítači nebo při umisťování na server.

Pokud je fotka stažená do počítače a obsahuje exif, je možné tyto údaje přečíst ve vlastnostech nebo v nějakém programu který exif umí přečíst.
„Vlastnosti“ přes pravé tlačítko myši. Potom jít na tlačítko „souhrn“ a dále na „upřesnit“. Aby se tato data zobrazila musí být fotka stažená z inetu do počítače !!! Pokud chcete číst exif fotky přímo v prohlížeči musíte mít nainstalovaný nějaký program který to umí číst. Já mám nainstalovaný opanda i-exif 2,3. Exif čtu přímo v inetovém prohlížečí, taktéž přes pravé tlačítko. Opanda umí i GPS souřadnice pokud je fotka obsahuje.

1popelka1

Děkuji, co nejdřív program vyzkouším.

1popelka1

konkrétně fotku z tohoto odkazu mám na mysli: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/z-jakeho-roku-pochazeji-novodobe-fotografie-ze-stranky-http-www-vsetinvobrazech-cz

mosoj

1. odkaz nefungoval. Funguje až odkaz v diskuzi.
Pomocí Opanda ihned vidím datum pořízení fotografie 19.6.2009 a celý exif.
Není tam typ fotoaparátu. Je to daný tím jakou cestou se obrazek dostal na inet.
Pokud si stáhnu obrázek na plochu vidím ve vlastnostech pouze datum stažení z inetu do compu, ale datum pořízení také není.
Zde je asi rozdíl mezi různými počítači.
Pokud mají program na čtení exifu je to bez problémů. Pokud nemají někdy se datum zaobrazuje někdy ne. Důvod neznám. Mám XP.

Vřele doporučuji tu Opandu. Je to miniprográmek a instalace je okamžitá a bezproblémová. Potom v prohlížeči stačí kliknout na fotku pravým tlačítkem myši a exif se zobrazí. Pustím tlačítko a exif zmizí. Na Slunečnici nebo jinde ten program určitě najdete.

mosoj

Bohužel exif je okleštěný. Ten datum nemusí znamenat datum pořízení, ale datum změny fotografie. Fotografie je upravována v PS 3
a zde se dá navolit co se bude zobrazovat a co ne. Většinou to ale majitelé ani neví a nechávají to tak jak to nainstalovali.