Ganymede

Jak we Wordu nastavit odstavce jako v knihách?

Chtěla bych odstavce, jako to je v knihách, a nevím, jak to nastavit, protože jakmile napíšu něco a chci pokračovat na další řádek a udělat tak odstavec bez mezery, tak to tu mezeru udělá. Nevíte někdo, jak to nastavit nebo v čem to psát? Děkuji :)

Nejlepší odpověď
Arne1

Vrátím se k tomu, co píšeš…

„jakmile napíšu něco a chci pokračovat na další řádek“ – asi po Wordu chceš něco z čeho není moudrý. Když budu stále psát, tak se mi bude text zarovnávat do odstavce podobně jako v knize a zakončím to stisknutím <enter>. Ten <enter> způsobí, že se ukončí odstavec a provede se oddělení volným místem přesně podle toho jak je to pro aktuální odstavec nastavené.

Pokud chceš psát text do sloupečku, tak to je něco jiného jak běžný odstavec v knize. V tom případě můžeš použít současné stisknutí kláves <shift> a <enter>. Udělá se nový řádek, ale odstavec se neukončí. Pro psaní běžného textu je to ale silně kontraproduktivní, protože se tím naruší automatické zarovnávání řádků – například při změně velikosti písma tam takovýto tvrdý řádek zůstane a text bude zubatý.

Další odpovědi
Kepler

Dá se to ovlivnit volbou zarovnání: vlevo, na střed, vpravo, do bloku. Taky existuje tlačítko „odstavec“. Pokud tato tlačítka nemáš v nabídce (horní lišta), pak si rozbal roletku úplně na konci lišty a zviditelni si tlačítka podle svého výběru.

quentos

V menu nahoře záložka Formát > Odstavec > Odsazení (či „Odsazení a proklad znaků“, formulace závisí na konkrétním text. editoru) > První řádek (v některých editorech předtím ještě píší „speciální“).

Dochy

Co se psaní odstavců týče, mrkni na odpověď od Arne. Pokud chceš odstavce bez mezer mezi nimi, musíš si upravit styl. Standardně máš ve Wordu (alespoň 2010) styly „Normální“ a „Normální bez mezer“ – ten bez mezer nedělá mezery mezi odstavci, rozestup mezi řádky nechává standardní bez ohledu na to zda jde jen o nový řádek nebo nový odstavec.

Ale styl písma si můžeš upravit ručně pro nějakou část textu (pro větší práci nelze doporučit – leda na vyzkoušení), nebo zkrátka změnit či nadefinovat nový styl, který budeš používat. Při tom nastavíš i způsob dělení odstavců.