Weroniq

Měly ženy během válek i jinou úlohu než jen čekat doma na své muže?

zajímalo by mě, jestli se i ženy nějak aktivně zapojovaly do válek, napadá mě jedině jako ošetřovatelky zraněných nebo možná v továrnách na munici, ale přece jen zbytek žen neseděl doma, ne?

Nejlepší odpověď
baghira

Například britské WAAF – Women's Auxiliary Air Force. Neprováděly zpravidla bojovou činnost, ale přelétávaly s bojovými stroji z výrobních závodů na základny, případně s poškozenými stroji do opraven. Plus další věci mimo přímý boj, balením padáků počínaje a řízením letového provozu konče.

V době, kdy mnoho mužů bylo ve válce, tak ženy zajišťovaly „běžný“ chod země, v továrnách, zemědělství, potravinářství, energetice… někdo to dělat musel, a i to je svým způsobem podíl na válečném úsilí. A rozhodně nezanedbatelný.

V současnosti se uplatnění žen v armádě stále zvyšuje – především proto, že už neplatí, že nejlepší voják je ten blbý a silný, který dokáže toho druhého silněji třísknout po hlavě, ale je uplatnění i pro jiné kvality :)

Další odpovědi
hanny 2

Válka je dílem muže, avšak ve 20. století se účast žen ve 2. světové válce stala realitou. Během ní sloužilo v Rudé armádě na osm set tisíc žen. K tomuto kroku přinutila ženy nevyhnutelná nutnost. Touha bránit jejich vlast, domovy a děti. Svaté právo! <BR> Staly se radistkami, ošetřovatelkami, telefonistkami… musely ovšem také vykonávat ryze mužskou práci jako pilotky, záškodnice či vojačky. Bohužel po skončení války byli jako hrdinové oslavováni pouze muži a na ženy se zapomnělo. Proč? Dokumentární film Ženy ve Velké vlastenecké válce vám přináší odpověď na tuto zapeklitou otázku.
http://www.dvd-v-casopisech-a-novinach.cz/de­tail/valecne-dvd-filmy/zeny-ve-velke-vlastenecke-valce-papir-dvd-/

Tata

Ano máte pravdu do jisté doby seděli ženy doma a muži bojovali ve válkách. ale jsou víjimky jako Johanka z Arku a nebo ženy v husitském vojsku. V době třicetileté války byli ženy již neoficialní součástí armády, různé markitánky a kurtizány se táhli za vojskem a a starali se o zdravotní ale i obchodní zajištění vojáků a samozřejmě i o utišení mužkých touh. Minulé století díky velkému počtu dlouhptvajících celosvětových i regionálních válek se stalo rozvojem podílu žen v armádě. Ženy zastupovali muže v činostech které přímo nesouviseli s bojovími akcemi. Zdravotnice,spo­jovatelky, pracovnice ve skladech atd. Druhá svetová válka vytvořila podmínky k zapojení žen přímo do bojových akcí ale především se rozšířil počet oborů ve kterých ženy zastoupily muže. Například pilotky, řídičky, obsluha radarů, dálnopisů. Své místo ziskali i ve spravodajských službách. Bnes není v armádě funkce kterou by ženy nebyly schopny vykonávat.

lexx

Ale ano ! Ruské ženštiny pro krátkém kurzu pilotovaly malá průzkumná letadýlka tzv.Kukuruznik. No a když se ruské tanky blížily k Berlínu (1945) tak zase Němky nastoupily na obranné pozice vyzbrojené panzerfausty k ničení obrněné techniky.