Avatar uživatele
Pokročilý

Měly ženy během válek i jinou úlohu než jen čekat doma na své muže?

zajímalo by mě, jestli se i ženy nějak aktivně zapojovaly do válek, napadá mě jedině jako ošetřovatelky zraněných nebo možná v továrnách na munici, ale přece jen zbytek žen neseděl doma, ne?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Například britské WAAF - Women's Auxiliary Air Force. Neprováděly zpravidla bojovou činnost, ale přelétávaly s bojovými stroji z výrobních závodů na základny, případně s poškozenými stroji do opraven. Plus další věci mimo přímý boj, balením padáků počínaje a řízením letového provozu konče.

V době, kdy mnoho mužů bylo ve válce, tak ženy zajišťovaly "běžný" chod země, v továrnách, zemědělství, potravinářství, energetice... někdo to dělat musel, a i to je svým způsobem podíl na válečném úsilí. A rozhodně nezanedbatelný.

V současnosti se uplatnění žen v armádě stále zvyšuje - především proto, že už neplatí, že nejlepší voják je ten blbý a silný, který dokáže toho druhého silněji třísknout po hlavě, ale je uplatnění i pro jiné kvality :)

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Válka je dílem muže, avšak ve 20. století se účast žen ve 2. světové válce stala realitou. Během ní sloužilo v Rudé armádě na osm set tisíc žen. K tomuto kroku přinutila ženy nevyhnutelná nutnost. Touha bránit jejich vlast, domovy a děti. Svaté právo! <BR> Staly se radistkami, ošetřovatelkami, telefonistkami... musely ovšem také vykonávat ryze mužskou práci jako pilotky, záškodnice či vojačky. Bohužel po skončení války byli jako hrdinové oslavováni pouze muži a na ženy se zapomnělo. Proč? Dokumentární film Ženy ve Velké vlastenecké válce vám přináší odpověď na tuto zapeklitou otázku.
http://www.dvd-v-casopisech-a- novinach.cz/…


Avatar uživatele
Bronzový

Ano máte pravdu do jisté doby seděli ženy doma a muži bojovali ve válkách. ale jsou víjimky jako Johanka z Arku a nebo ženy v husitském vojsku. V době třicetileté války byli ženy již neoficialní součástí armády, různé markitánky a kurtizány se táhli za vojskem a a starali se o zdravotní ale i obchodní zajištění vojáků a samozřejmě i o utišení mužkých touh. Minulé století díky velkému počtu dlouhptvajících celosvětových i regionálních válek se stalo rozvojem podílu žen v armádě. Ženy zastupovali muže v činostech které přímo nesouviseli s bojovími akcemi. Zdravotnice,spojovatelky, pracovnice ve skladech atd. Druhá svetová válka vytvořila podmínky k zapojení žen přímo do bojových akcí ale především se rozšířil počet oborů ve kterých ženy zastoupily muže. Například pilotky, řídičky, obsluha radarů, dálnopisů. Své místo ziskali i ve spravodajských službách. Bnes není v armádě funkce kterou by ženy nebyly schopny vykonávat.


Avatar uživatele
Stříbrný

Ale ano ! Ruské ženštiny pro krátkém kurzu pilotovaly malá průzkumná letadýlka tzv.Kukuruznik. No a když se ruské tanky blížily k Berlínu (1945) tak zase Němky nastoupily na obranné pozice vyzbrojené panzerfausty k ničení obrněné techniky.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3923
Zlatý Drap 2394
Zlatý led 1692
Zlatý marci1 1320
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1190
Zlatý Kepler 988
Zlatý mosoj 867
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.