dgfdgf

Měly bysme dřív žijící lidi, třeba George Washingtona, odsuzovat za to, že “vlastnili“ otroky, když…

…když to tenkrát bylo běžný? Doufám, že mi ironicky neodpovíte tak, že bysme jim měly odpustit i vraždy, když byly běžnější.

Doplnění: Ptal jsem se na běžnější lidi, ne lidi, který s tím mohli něco dělat. Zrovna Washington špatnej příklad, když ten mohl situaci zlepšit. Jsem otázku napsal celou špatně. Bych zasloužil, aby mi jí smazali. Mám jí nahlásit?

Tak už víc než 5 lidí (paul1, elkon, Funna, JájsemRaibek, GM a teď nyjono) maj problém s mojí češtinou. :) Rozepište se o tom víc. Co je špatnýho na nespisovný češtině?

Nejlepší odpověď
Disraeli

BLM, Cancel culture a podobné hovadiny, které dnes vznikají v Americe, jsou toho příčinou. Normální to samozřejmě není. Na různých školách v USA zakazují autory a literaturu, protože třeba pochází ze „špatného“ koloniálního období a prostředí, ničí sochy, památky, díla, dokonce učitelé nebo i školy odmítají o něčem učit, protože se jim to nelíbí… tomu se říká anarchismus, chaos, nestabilita, nedostatek respektu a kriminalita. Klasická literatura a její autoři jsou podrobeni silné kritice a cenzuře horší, než v mnohých totalitách. Někdo řekne, že má rád Austenovou nebo Huga, Bronteovy a učitelé jim za to vynadají, zakáží jim to. -,–
Politická a kulturní „korektnost“, kolektivní vina, propagace pošahaných směrů/hnutí, zákaz věcí, které nejdou s proudem, nařizování toho, co je správné, co se má a hlavně nemá číst. atd to v USA nemá hranic a postupuje dál do světa, hodně i přes VB.
Kdyby jen BLM a cancel, ale Metoo, LGBTQ a další, kam spadá genderová rovnost, nebinárnost… a další nesmysly, které se šíří, ale nikoli z hlediska nějakých práv, spravedlnosti a podobně, ale jako nějaká zvrácenost nebo dokonce omluva pro kriminalitu (BLM), kde jsou ostatní normální pronásledování, ostrakizováni, trestáni,… Různá davová hysterie a demonstrace.. Taky odsuzovat historické osobnosti proto, že vlastnili otroky nebo údajně podporvali otroctví, je ještě minimu toho, co se děje. Navíc oni odsuzují i osobnosti, které se ani přímo ani nepřímo ničeho „z toho“ nedopouštěli – jen třeba žili ve špatné době nebo měli „špatný“ názor… A posuzovat minulost dnešním měřítkem a to ještě TAKOVÝM měřítkem, založený na předsudcích, odsuzování a čemsi nesmyslném…
Shrnout se to dá jako všeobecný úpadek společnosti (skrze kulturu a politiku), mravů a řádu.

Další odpovědi
Dochy

Je blbost soudit historii dnešníma očima. To pak budeme mít pořád pifku na švédy kvůli 30leté válce? Co César? Sjednotil velkou část Evropy, vybudoval po Evropě silnice, nebo budeme hlavně řešit, že vraždil otroky?

Kazatel

Já byc to bedělal, měl to co bylo módní a co bylo třeba. Dnes si služebnictvo také koupíš, byť za peníze, které následně utratíš za jídlo, ošacení a nocleh, tedy je to zaobaleno celé v hezčím hávu a povětšinou už máš i větší práva. Především bych vyzdvihnul, že místo biče již na tebe maj jiný páky.

Pepa25

Ano, protože nemusli – stejně jako nás budou odsuzovat naše děti, že ničíme planetu, i když bychom nemuseli.

aliendrone

LOL! Teď nwm, jestli se mám smát nebo nadávat. Pepa25 krásně demonstruje „logiku“ progresivistů. Jen netuším, jestli už k němu dorazila vymoženost jako kauzální souvislosti NEBO to je jen úmyslná ignorance. :o

Pravda, když J. Watt vymyslel (dobytek jeden bílej, neekologickej, na zelenou budoucnost nehledící) parní stroj, tak to jistě dělal s plným vědomím všech důsledků (uhlíková stopa, likvidace neobnovitelných zdrojů a tak vůbec). Šmejd jeden nemultikulturní, měl rovnou vymyslet solární panely, elektromotor a digitální řídící jednotky k jejich provozu. Ale to on ne, místo toho vymyslel „jen“ parní stroj, ač nemusel. A jako opovrženíhodný hajzl nám schválně zavařil spalováním uhlí, ač „nemusel“.

JO, tak přesně TAKHLE to vidí obhajcí na nás páchaného svinstva a ještě mají tu drzost se považovat za klaďase. Naštěstí se dnešní mladí progresivisté (a jejich příznivci) ještě dočkají „plodů“ své moudrosti (tímhle tempem ZCELA JISTĚ). A zaslouženě sklidí to, co si zavařili, což mě uklidňuje. :)

nyjono

No … možná bysme měly odsoudit aktuálně žijící, kteří przní češtinu.

Kelt

No nevím, jak tento trend nazvat. Američané si jezdili do Afriky pro černochy, z těch černochů byli otroci. Někomu se to nelíbilo, bílým i černým. Byly tam nějaké akce, války, Lincoln, Martin Luther King, a jiní. Protože v autobuse byl incident, že černoška nepustila bílého, tak černoši začali chodit pěšky. Pak to pokračovalo a dnes jak říkáš někomu vadí, že ho označíš černý, a pod, i když před několika lety se to bralo jako normální.
A podobný trend je v práci. Napřed se něco dělá, a když jsou škody, úrazy, tak jsou školení, lidé jsou poučováni. Dříve nic takového nebylo, Marie Curie by neobjevila nic, Ale to je jen odbočka.
Takže dnes někdo posuzuje lidi podle toho co řeknou, jak to řeknou a hledají v tom to, co zrovna chtějí najít. Přece se říká Historia magitra vitae – historie je učitelkou života, tak bychom se měli z historie poučit, ale rozumně a neodsuzovat naše předky, že upálili Jana Husa, že nechali popravit 27 pánů na Staroměstském náměstí, Dívejme se na to pozitivní, co nám zanechali.

_Bůh_

Odsuzovat je klidně můžeme, proč by ne. Ale odsuzování a skrývání historie jsou dvě odlišné věci. Nemá smysl zakazovat autory a knihy, umlčovat ostatní, cancel culture. Má se říct – ano, lidé vlastnili otroky, mezi otrokáře patřili běloši i černoši, a tečka. Prostě neprznit historii.

Potom je teda otázka, jestli my jsme v pozici, abychom někoho odsuzovali, když se chováme stokrát hůř, jak naznačil Pepa. Provádíme destrukci planety ve velkém, řežeme žralokům ploutve zaživa a pak je živé hážeme zpět do moře, a otroky máme dodnes – a to i v Evropě. Obchod s lidmi je zejména v Polsku, tam vás ukradnou blesknutím oka a zbytek života jste ve sklepě.