michalds

Měli by znát občané zdravotní diagnózu svého prezidenta?

https://www.id­nes.cz/zpravy/do­maci/milos-zeman.A211010_120­909_domaci_rapc

Nejlepší odpověď
Malvína

Musím přiznat, že moje myšlenky zcela do písmene popsal Kalousek. Jo, Kalousek…

Zdroj: https://ctrlv­.cz/G23f

Další odpovědi
Kepler

Ne, neměli. Ani můj zdravotní stav skoro nikdo nezná. Podléhá to lékařskému tajemství a Úřad prezidenta má své předpisy. Mohlo by to totiž vést k různým politickým špinavostem. Jen slepice vykdáká, co má za problémy. A co ty, jak jsi na tom? 😊

Rokio

Ne. Je to jeho soukromá věc.

JežíšKristus

Senát by ji měl znát zcela jistě. To už bylo v historii x krát řešeno, a vždy byl závěr takový, že ji má znát alespoň senát, neboť ten má případně prezidenta zastoupit (předseda senátu). A zástupce musí přeci vědět, kdy má nastoupit. Né, až mu dá pokyn nějaký Mynář, ale když je to objektivně nutné.
V moderní době se dovozuje, že zdraví veřejných činitelů mají občané znát, viz nedávná diskuze o kandidátovi na ministra zdravotnictví Dostála – nechtěl sdělit, zda je očkován, a to jej diskvalifikovalo.

Disraeli

Ne, občanům do toho nic není, i když se jedná o prezidenta. A ani o to, zda je schopen vykonávat úřad – alespoň v důsledku zdraví/nemoci (od toho jsou zde jiní lidé a instituce, kteří by to měli vědět nebo též posoudit a ti teprve pak po nějakých výsledcích a usneseních to oznámili veřejnosti, ale to jen v případě, kdy by bylo jisté, že schopen není).
Takové a podobné záležitosti jsou na: osobním lékaři, nemocnici, tajemníkovi nebo jiných prez. zaměstnancích, zvláštním výboru, či odborných expertech (povolaných, aby posoudili situaci – ústavními, právními, lékařskými, psychologickými a jinými), parlmanetu (třeba jen jedna z komor), premiérovi, soudu/ústavnímu soudu,…

Prezident je veřejná osoba, jeho zdravotní stav je však soukromá věc. Takže není veřejná, ale ani zcela soukromá.. pokud jsou pochybnosti, jsou tu takoví, kteří by to měli vědět (ale ne celý národ, všichni občané – to až když se rozhodne o nezpůsobilosti). Chybou ovšem je, že úřad prezidenta tají jeho stav i před jinými, přesněji přede všemi i před těmi, co by to zrovna měli vědět a dále posuzovat. A snaží se to tak udržet, aby k prozkoumání situace a stavu nedošlo.
Když to napíšu takhle: občanům může být ukradené nebo spíše by ani neměli vědět, zda má prezident třeba dlouhotrvající průjem, zda ho trápí žaludeční potíže, zda má potíže s nadýmáním nebo jestli nemá fimozu, mykozu, zánět varlat a močového měchýře, má intoleranci na laktózu a nesmí mléko, protože by s ním jinak nikdo nevydržel v místnosti, jestli se mu udělala nějaká vyrážka, třeba na přirození nebo na zadku… Schválně píšu takové perličky, protože zdravotní stav je prostě soukromá záležitost mezi pacientem a lékařem/lékaři, potažmo nemocnicí (nehledě na podrobnosti). Zde to navíc souvisí s autoritou, respektem a využívání slabin vůči postižené osobě = a zde navíc mocné nebo přesněji důležité osobě.
A je jedno o jak závazné případy se jedná. Vzdy je to soukromá záležitost i u veřejné osoby. Pokud jsou zde skutečně takové komplikace, které můžou znemožnit vykonávání úřadu, tak jsou tu přesto jiní, kteří to řeší.
Lid by měl maximálně vědět, zda je stav hlavy státu vážný, v ohrožení, stabilizovaný nebo dobrý.

paul1

Myslím si, že aspoň rámcová informace by neuškodila, odpadly by různé spekulace, které to jen zhoršují. Jo vzpomínám na dobu, kdy Mao-ce-tung (doufám, že jsem to napsal správně) plaval po Žluté řece několik kilometrů (asi po proudu), aby dokázal, že je ještě fit.

nyjono

Vidím to stejně jako Malvína. Potažmo Kalousek.

tvaruzekcz

Ještě že Stephen William Hawking nebyl Čech, protože „slušný“ Fiala s Bartošem by ho ihned zbavily funkce kvůli jeho diagnóze :)

Disraeli

Teda s tou způsobilostí ohledně vykonávání úřadu to myslím takhle. Občané by to samozřejmě měli vědět. ALE až po usnesení, po výsledcích, prozkoumání situace a prohlášení prezidenta za nezpusobileho. Ne dřív. Zda je schopen vykonávat úřad, neposuzují občané a je jim tudíž taková informace jako lék. diagnóza zbytečná, nemluvě o tom, že je to soukromá věc (nepočítaje tu výjimku, kdy to NĚKTEŘÍ musí vědět, aby posoudili stav a situaci). Ale ani po usnesení a zveřejnění o prezidentově nezpůsobilsoti, by lidé neměli do detailu znát jeho diagnózu (to je pořád soukromá věc, oproti té způsobilosti, o které rozhodují jiní).

michalds

kepler: já dobře, ještě nemám tolik křížků jako Miloš. A co ty? ;)

Kepler

Já jich mám o 10 míň, ale Smrtka mi už dýchá na zátylek. Seru na to, jsem dost zodpovědný na to, abych se nemíchal do věcí, na které nemám. Kvůli tomu jsem MZáka moc rád neměl.