Likafina

Proč není na medailích tečka za řadovou číslovkou?

Proč se na sportovních medailích píše jen 1, když má být 1. (jednička s tečkou = první)?? Teď vyrábím a tápu, jak je to tedy správně a proč. Díky :)

Nejlepší odpověď
annas

Otázka je nepřesná, měla jste uvést celou větu, kde jste ji četla, nebo obrázek. nemám medaile denně v ruce, takže je neprohlížím.

Je rozdíl, zda xxx získá 1. medaili, nebo 1 medaili. Řadová číslovka se píše s tečkou.

Podívala jsem se na medaili, bez obrázku jsem si ji nepředstavila.
Máte pravdu, je na medaili číslo bez tečky.

Je to kvůli tomu, že se číslovka může číst jako základní i řadová, takže nejde o design.

Odpovídá to Pravidlům českého pravopisu.

Zlatá je nejlepší, takže její držitel je první v pořadí, ale je také číslo 1 – jednička znamená nejlepší. .

Ad Emefej, když jsem otevřela váš odkaz, nedostala jsem se dál, objevilo se varování, že stránka není zabezpečená.

Mozilla identifikovala a blokovala škodlivé stránky.

Další odpovědi
marci1

Číslovky na medailích jsou základní (1,2,3), ne řadová. To by tam asi potom mělo být 1. místo, 2. místo, 3. místo. 🙂

Emefej

Máš pravdu, na medailých tečka není – https://www.spor­tovniceny.cz/me­daile/4010-medaile-prumer-5-cm
Proč tomu tak je, netuším, zřejmě dizajnové důvody, ta tečka by tam nebyla moc hezká.

Otázka není nepřesná. Je třeba pozorně číst.

Edison

… což někdy i bývá v textu na okruží medaile, kdy uprostřed je třeba emblém soutěže a na okruží text „Za 1. místo v soutěži…“ Pokud je na medaili jen číslo znamená to „jednička“, „dvojka“… nikoli „první“, „druhý“…

Emefej

Komupak a proč vadila má odpověď? Přizná se statečný mazal?

Lamalam

??? Já jí normálně vidím.

Emefej

To zírám! Objevila se zpět. Tímto anuluji svůj předchozí příspěvek.