Avatar uživatele
Likafina

Proč není na medailích tečka za řadovou číslovkou?

Proč se na sportovních medailích píše jen 1, když má být 1. (jednička s tečkou = první)?? Teď vyrábím a tápu, jak je to tedy správně a proč. Díky :)

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, marci1 před 2163 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Otázka je nepřesná, měla jste uvést celou větu, kde jste ji četla, nebo obrázek. nemám medaile denně v ruce, takže je neprohlížím.

Je rozdíl, zda xxx získá 1. medaili, nebo 1 medaili. Řadová číslovka se píše s tečkou.

Podívala jsem se na medaili, bez obrázku jsem si ji nepředstavila.
Máte pravdu, je na medaili číslo bez tečky.

Je to kvůli tomu, že se číslovka může číst jako základní i řadová, takže nejde o design.

Odpovídá to Pravidlům českého pravopisu.

Zlatá je nejlepší, takže její držitel je první v pořadí, ale je také číslo 1 – jednička znamená nejlepší. .

Ad Emefej, když jsem otevřela váš odkaz, nedostala jsem se dál, objevilo se varování, že stránka není zabezpečená.

Mozilla identifikovala a blokovala škodlivé stránky.

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
marci1

Číslovky na medailích jsou základní (1,2,3), ne řadová. To by tam asi potom mělo být 1. místo, 2. místo, 3. místo. 🙂

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Emefej

Máš pravdu, na medailých tečka není – https://www.spor­tovniceny.cz/me­daile/4010-medaile-prumer-5-cm
Proč tomu tak je, netuším, zřejmě dizajnové důvody, ta tečka by tam nebyla moc hezká.

Otázka není nepřesná. Je třeba pozorně číst.

Upravil/a: Emefej

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Edison

… což někdy i bývá v textu na okruží medaile, kdy uprostřed je třeba emblém soutěže a na okruží text „Za 1. místo v soutěži…“ Pokud je na medaili jen číslo znamená to „jednička“, „dvojka“… nikoli „první“, „druhý“…

Upravil/a: Edison

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Emefej

Komupak a proč vadila má odpověď? Přizná se statečný mazal?

před 2162 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Lamalam

??? Já jí normálně vidím.

před 2155 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Emefej

To zírám! Objevila se zpět. Tímto anuluji svůj předchozí příspěvek.

před 2152 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek