Jako Vůbec

Mate taky bezpečnostní kod na občance?

Když jsem pár let zpátky zařizoval nový OP, úřednice mi nabidla možnost zabezpečit si občanku číselným kodem.V připadě,že by mi doklady nekdo ukradl a chtel si na mě vzit třeba půjčku tak bez kódu neuspěje.Celá léta jsem na to spoléhal a až ted se dozvídám,že o tomhle zabezpečení nikdo krome me nikdy neslyšel.Byla to zas jen chvilková hurá akce úřadů nebo to proste jen úřednice nenabízeji všem?

Odpovědi
dubraro

Taky mám BOK, mám dokonce i tu občanku s čipem. Účastnil jsem se jejího zavádění. Časem se ukázalo, že BOK ani čip nikdo nepoužívá a MV ani nevytvořilo podmínky pro to, aby je někdo používat mohl. Určitě vás BOK neuchrání před zneužitím ukradené nebo ztracené občanky.
Od června budou nové OP již všechny s čipem, BOK bude nepovinný ale budete si muset zadat PIN (jako u platební karty).

quizzi

Ano mám, jelikož jsem si byl pro nový občanský průkaz na podzim loňského roku. Při předávání jsem musel zadat tzv. BOK – bezpečnostní osobní kód. Povinnost pamatovat si kód se pojí s vyřizováním nového občanského průkazu od 1. ledna 2012.
http://www.mvcr­.cz/soubor/bez­pecnostni-osobni-kod-pdf.aspx