arygnoc

Máte rádi český jazyk?

Nebo ho taky przníte cizologizmy?

Mně se zdá, že do mluvy se nám dostává příliš moc anglikanizmů, kde se podívám jsou office místo kanceláří, joby místo zaměstnání a kopec jiného.
Kam se poděla hrdost na jazyk?
Osobně se mi líbí, že ve Francii a třeba i v Maďarsku lpějí na čistotě jazyka, což my jaksi opomíjíme.
Není to proti naší národní hrdosti, teda, jestli ji vůbec ještě máme.

Nejlepší odpověď
tom004

Souhlasím. Ty „ismy“,mne taky vytáčí. Ale ještě víc jsem „na mrtvici“,když slyším v médiích,že novou kolekci oblečení předvedly modelky „ze stáje“ …,pilot F1 projel „pit stopem“, ap. Přijde mi to jako v jednom strém vtipu: Babička jde s vnukem na nákup a povídá: „půjdem do Tesca“,na to vnuk: „ale babi nečte se tesco,ale tesko“. Nakoupí,jdou dál a babička vidí nápis Obchodní centrum. Pamětliva předchozího poučení povídá: „hele obchodní kentrum“. „Ale babi,nečte se kentrum,ale centrum“, Babička se zamyslí a povídá, „tak teď nevím,jestli mám cecky nebo kecky. A hrdost na jazyk nám opravdu chybí. Ale i přesto zůstávám optimmistou, a věříím,že časem taková ta,rádoby "světovost“ opadne, a umět dobře používat kráný rodný jazyk bude pro každého z nás důležité.

Další odpovědi
chudst

No… radi. Nemcina se mi libi vic, nevim proc, je takova spravne „rizna“. Na druhou stranu, cestinu pouzivam dnes a denne a nerad vidim, kdyz ji nekdo „przni“. Ale spis nez cizologizmi (jak ktere, samozrejme; ale SMSka pouzivam bezne, „kratka textova zprava“ mi zni ‚divne‘), mi vadi od nekterych za kazdym druhym slovem „vole“. Nebo mi vylozene vadi, jak dneska pisou 13–14lety decka. K nahrazuji za G, vsude pisou milion srdicek, apod. To mi vadi asi nejvic. Na gramatiku dneska tolik lidi na internetu nekouka, coz me docela stve. Preklepy jsou ‚v poradku‘, ale przneni gramatiky ne ^^;

Dmitrij

Да !

SajmonModer

Český jazyk je krásný, ale v zahraničí nepoužitelný. Jednou bude celý svět mluvit jedním jazykem a myslím si, že to asi bude angličtina.

dougie

Čeština jako jazyk se mi líbí,ale z pohledu gramatiky…to je už o něco horší:))),ve středu píšeme pravopisný diktát to zase dopadne.
A jinak se mi líbí italština:)

Lumpy

MNo čeština není podle mě ůplně nej protože má i. Jiný jazyky maj např. jenom 1.

DomcaCZ

No mě se líbí ale pravopis to je strašný. A jinak se mi libí více polština