Rokio

Máte někdo šperkovnici/hrací skříňku z fotografie?

Dostala se mi do rukou tato šperkovnice, která je staršího typu. Chtěl bych se zeptat, jestli ji někdo nemáte doma a jestli hraje?

Popřípadě bych se rád dozvěděl více informací o ní. Předem děkuji za odpověď.

poznámka: Na fotografii lze vidět drátky a dírka vzadu, která je asi na klíček? Protože nevím, k čemu to tam je určené.

Odpovědi
Kelt

Tento typ neznám, znám šperkovnici ve tvaru skříňky, která hraje po otevření. Musí se natahovat klíčkem. Ale to je vlastně taky skříňka. Otevřením se začíná přehrávat melodie. A jak to hraje? Otáčí se váleček se zářezy, které jsou umístěny po celé ploše, kolmo na tuto plochu je umístěna deska s tenkými plátky. Každý plátek odpovídá velikosti zářezu a podle velikosti plátku se tvoří tón. Takže když ve správnou dobu se díky otáčení válečku rozezní plátek s požadovaným tónem, slyšíme danou melodii.