quentos

Máte nějaké oblíbené místo v Polsku? Co by si turista v této zemi neměl nechat ujít?

Mezi svátky jsem již počtvrté navštívil Polsko (jelikož bydlím blízko česko-polských hranic, nepočítám příležitosti, kdy jsem, např. na houbách, zabloudil pár kroků za hranice víceméně omylem); každá z těchto mých čtyř návštěv směřovala do jiné oblasti. Gory Stolowe, Varšava, Sopot (letovisko u Baltu, v rámci této výpravy jsem stihl i Gdaňsk) a nyní mezi svátky Krakov. Co bych si neměl nechat ujít příště? Krakov ani Varšavu jsem neměl čas si pořádně prohlédnout, neboť v obou případech jsem mířil na jedno konkrétní místo – takže se určitě na obě jmenovaná místa jednou vrátím.

Nejlepší odpověď
marci1

Nádherná jsou Mazurská jezera. Byla jsem tam několikrát a doporučuji všem. Krása tisíců jezer. 🙂
http://jpeg.cz/i­mages/2017/01/­01/YeXr.jpg

Další odpovědi
Arne1

Katowice / Gliwice bych vynechal, nic moc zajímavého tam není, Také bych vynechal Lodz, je to hodně škaredé průmyslové město (i když je o něm z dřívějších dob německá písnička).

Krakow – rozhodně, staré město nádherné. Královský hrad Wawel je také parádní – doporučuji podrobnou prohlídku. Kousek za Krakowem jsou solné doly Wieliczka – opět doporučuji prohlídku zajímavých sálů a expozic pod zemí.
Protože jsi asi z mladší generace, tak by ses měl podívat do Osvětimi / Březinky. Ne že bych sadisticky doporučoval hrůzy, ale lidé a hlavně mladá generace by neměli zapomínat, čím prošli dědové a pradědové aby věděli co se nesmí opakovat (a co islamisté programově popírají jako kdyby se to nestalo).

Wroclaw – nádherné staré město a spousta církevních i moderních památek.

Warszawa – Střed města je kompletně nově postavený dle původních fotografií, je zajímavé se tam podívat. Za návštěvu rozhodně stojí park Lazienki a zámecký komplex Wilanowo.

Klodzko – kousek od hranic, takže cestou se tam stavit a projít staré město a pevnost.

Poznan a zámeček Kornik kousek za městem

u moře Gdansk – nádherně obnovené historické město

Štětín – přístavní město u německých hranic, staré město.

Vodní kanály v oblasti Elblag – dá se tam udělat celodenní projížďka kdy lodě jedou po kanálech, přes zdymadla a přes větší kopečky je přetahují po kolejích. Moc zajímavý výlet, finančně trochu náročnější (kolem 1000Kč)

Křižácký hrad Malbork. Naprostá špica. Obrovský komplex postavený z červených cihel a kamene. Jen stručná prohlídka s průvodcem trvá tři hodiny, zbytek dne tam můžeš chodit volně sám a prohlížet si co chceš.

Gory Stolowe – předpokládám, že znáš obě části – Bledne skaly i Szczeliniec Wielki, každá část je úplně jiná. Kousek od nich jsou Wambierzyce s monumentální katedrálou a obrovskou křížovou cestou. Zajímavé i pokud je člověk ateista.

Polská strana Krkonoš – střediska Sklarska Poreba, Karpacz a další, dvě lanovky na hřeben Krkonoš, několik vodopádů a další zajímavosti.

Polská strana Tater, Zakopane, několik tatranských údolí, lanovka na Kasprov Vrch.

Pieniny – společná oblast se Slovenskem, jízdy na „vorech“ soutěskou řeky.

Kolem Walbrzychu jsou zajímavé podzemní doly a štoly.

Bielovežský prales už tu někdo doporučoval, dá se relativně snadno navštívit i běloruská část.

Ve vojvodstvích kolem našich hranic je spousta dalších zajímavých míst, městeček a zámečků.

Klaproth

Byl jsem dvakrát u Mazurských jezer. Mohu doporučit.

Drap

U mne by to byl Bělověžský prales a zubři.

dubraro

Líbí se mi poutní místo Kalwaria Zebrzydowska.
Je vhodné jej navštívit v době, kdy zrovna neprobíhá nějaký svátek.

Zdroj: http://kalwaria.eu/

kurec

Katowice

Emefej

Z Polska znám nejlépe vojenský výcvikový prostor na Helské kose. Byl jsem tam několikrát, tehdy to byla velice zajímavá a zcela liduprázdná krajina.