Slecna 007

Marobod/Marobod – pocházející z Moravy?

Existuje nějaká teorie, podle které pocházel markomanský vůdce Marobod z Moravy? Na tuto otázku mě přivádí podobnost původního jména Moravy – Terra Marauorum.

Nejlepší odpověď
annas

"První historicky doloženou postavou našich dějin je zároveň náš první známý panovník – markomanský král Marobud. Díky němu se na přelomu letopočtu ocitly naše země v centru světového dění. Rozsáhlá Marobudova říše se udržela téměř čtvrt století.

https://zpravy­.tiscali.cz/ma­robud-prvni-cesky-kral-barbar-spise-rodem-nez-rozumem-272530

Maromud patří svým narozením do doby antiky, k nám se dostal jako dospělý.

Prvním obyvatelem České kotliny, kterého známe jménem, byl opravdu „Němec“, konkrétně germánský vůdce Marobud. Což je keltská forma germánského jména Marobadvaz, tedy v „v boji slavný“. Útlé mládí strávil v Římě, nejspíš jako zajatec. Tam se mu dostalo vzdělání a vychování jako každému mladíkovi z lepší římské rodiny, takže když se vrátil ke svému kmeni, tj. k Markomanům, rozhodl se jim trochu zvednout životní úroveň.

Právě Markomani byli kmenem, který někdy před přelomem letopočtu osídlil naši domovinu, kde vystřídal keltské předchůdce. Germáni obecně nežili na tak vyspělé úrovni jako Keltové, takže Marobuda čekal pořádný kus práce. Nicméně se mu podařilo seskupit Markomany a jejich spřátelené kmeny do jakéhosi svazku. Sám sebe Marobud prohlásil králem a prokázal, že byl nejen dobře vychovaný, ale měl také nesporný vladařský talent."

více v odkazu.
http://procpro­to.cz/histori­e/kral-marobud-aneb-prvni-cech-byl-nemec/

Etymologie slova Morava

http://tichyc­hodec.blog.cz/1107/e­tymologie-jmena-morava
¨¨
"Marobud, také Marbod, Marobod, Maroboduus (35 – 30 př. n. l. – 37/38 n. l., Ravenna) byl markomanský král a první historicky doložený panovník, který vládl na dnešním českém území v období 9–6 př. n. l. – 17/18 n. l.

Dochovaná forma jeho jména má keltský tvar. Keltské Maroboduos by prý germánsky znělo Marabadvaz, což znamená „v boji slavný“. Původ keltského tvaru je předmětem dohadů, bývá interpretován jako kompozitum z māro- „velký“ nebo „slavný“ (srov. velšské mawr, irské mór) a bodwos „krkavec“ (srov. jméno irské vraní bohyně Badb).
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Markomani

Kyž si srovnáte půlvod slova Morava a Marobod, zjistíte, že původ je jiný.
Co třeba Publius Vergilius Maro?