Avatar uživatele
ErikaGoldova

Mamka pořád po mě řve.

Chtěla bych se zeptat. Je mi 19let,jsem dospělý člověk,který rozhoduje sám za sebe. Od doby kdy muj taťka zemřel,po me me mamka neustále řve,rozkazuje mi co mám dělat,zastává se cizích lidí než své vlastní dcery. Už kolikrát jsem odešla z domu a vrátila se až na druhý den. Říká mi že jsem leniva,drza na každého,přitom každému se snažím pomoct. Hodnekrat jsem se uutíkala vybrecet do koupelny,celá jsem se u toho trepala. Proč se ke mě mamka kterou mám ráda ke mě takhle chová?

Zajímavá 0 před 131 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Jsi dospělá, tak pokud se ti to nelíbí tak se odstěhuj. Jistě se sama živíš a vyděláváš. Pronajmi si někde svůj byt a odstěhuj se. Nejdřív by ale stálo za to zapřemýšlet, zda mamka nemá tak trochu pravdu. Brečením v koupelně se to nezlepší.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
da ny

Když zaujmeš ublíženecký postoj, je to na nic!

Táta jí určitě chybí, potřebuje čas, aby přijala a zvládla novou situaci.
Netuším jak je/jste na tom finančně.

To že jsi odešla a přišla druhý den, je dětinské a nic to neřeší.
Udělat mi tohle dcera 2X, tak po třetí ketí z domu…
Byla jsem většinu života s dětmi sama, vždy jsme si pomáhaly.
Byly v obraze o finanční situaci (jednou dole, jindy nahoře, střídalo se).

Jsi dospělý člověk, která rozhoduje sám za sebe, to ano.
PTÁM SE, živíš se také sama?
Dokud jsi doma a jestli Tě živí, dodržuj její pravidla.
Každý člen domácnosti/rodiny se má podílet na jejím chodu.
Jsi lenivá? A nemá mamka pravdu?
Pomáháš s úklidem? Udržuješ pořádek, ukllízíš si v pokoji (/pokud , máš)?
Kolikrát jsi vyprala prádlo, pověsila? Vyžehlila?
Myješ nádobí, nebo zaklidíš z myčky?
Nakupuješ?
Vaříš?
Umyješ sporák?
Umyješ okna, vytřeš podlahu, vyluxuješ ⇒ pravidelně?
Kolikrát jsi, jako dospělá umyla vanu/sprcháč, WC mísu
(zvenku, uvnitř a podlahu kolem?
Jestli studuješ a bereš sirotčí důchod, je Tvou povinností
a morální povinností, přispět na bydlení (vodu, energie, otop, odpadky),
po dohodě s mamkou, stravu.
Zvlášť, pokud má mamka/rodina nižší příjmy.
Kdo ti platí telefon, internet?

Jestli jsi opravdu dospělá, tok toto vše děláš.
Automaticky.
Můžete se střídat, ptej se co je třeba……
Nebo se jen vezeš a máma ti dělá otroka a posluhovačku?

Jestli jsi zaměstnaná, můžeš hradit polovinu výdajů za bydlení a svou stravu,
podělit se o náklady. nákup úklidových prostředků, drogerie.
Ze zákona 50ú50 (z mamčiny strany by to bylo i soudně vymahatelné!)
Máš možnost se kromě rozhodování sama za sebe,
starat se také o sebe. Osamostatnit se……

Upravil/a: da ny

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Filip84

No, moc nerozumím tomu, na co se ptáš.

Potřebovala jsi se, jenom, vybrečet? Pokud ano, v pořádku.

Ptáš se, proč se k Tobě chová matka tak, jak popisuješ, i když jí máš ráda? Tak, za prvé, on je to, spíše, srdceryvný výlev, než faktografický popis, nelze z toho zjistit, proč po Tobě matka „neustále řve, rozkazuje [Ti], co [máš] dělat, [nebo proč se] zastává … cizích lidí [spíše] než vlastní dcery“.

Může to souviset, jak sama naznačuješ, se smrtí Tvého otce a jejího manžela?, nevím – jasnovidec nejsem. Chápu, že jsi to psala plna emocí, ale bez faktů se moc racionálně odpovědět nedá. Jednoduše, pokud spolu měli silný emocionální vztah, vypořádat se s jeho smrtí pro ni není snadné, a ano, spousta lidí to vůbec nezvládne, bez odborné pomoci!

Může to souviset s Tvých chováním, ne/jednáním – zkus se oprostit od emocí a faktograficky si odpovědět na to, nemá-li (někdy) matka (také) pravdu. Třeba má, třeba nemá, tady to fakt nemůžeme vědět.

Možná matka potřebuje odbornou pomoc. Možná potřebuje jenom čas. Možná s Tebou nevydrží ani prase. Možná je to panovačná, hystrionská, furije. Možné je, téměř, všecko. A ještě mnohem víc.

Chceš to řešit? Jestli to chceš řešit, polož tu otázku znovu (ale otázku, prosím, otázka má být v poli pro otázku, a v poli pro otázku se na nic neptáš!) a buď věcnější, pregnantnější a neopomeň se vyjádřit, co si od odpovědi představuješ, co by měla obsahovat, na co se, vlastně, ptáš.

Upravil/a: Filip84

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
GM

Je to jednoduché. Chovej se tak, aby na tebe řvát nemusela.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Je mi líto, že si procházíš takovými obtížnostmi. Poměry v rodině mohou být složité a napjaté. Je možné, že tvá maminka je stále ve stresu a smutku z úmrtí tvého tátu a neumí s těmito emocemi správně zacházet. To přenáší i na tebe a vyjadřuje se tím v podobě řevu a rozkazování. V takové situaci by bylo vhodné se obrátit na odborníka, například psychologa, který by ti mohl pomoci a poradit, jak správně řešit danou situaci, jak s ní správně komunikovat, aby nedocházelo k dalším konfliktům. Pokud to je možné, mohla by sis také najít někoho, kdo ti poskytne oporu a porozumění v této těžké životní situaci, ať už jde o blízké přátele, terapeuta nebo skupiny na podporu. Je i důležité mít na paměti, že ty sama také máš právo na své emoce a pocity a je lidské cítit se v takovéto situaci zdrceně a bezradně.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
da ny

Oprava:
Ze zákona 50/50 procent......

Nový příspěvek