Kelt

Máme právo hodnotit dnes činy našich předchůdců jako správné nebo špatné?

Historie neustále odkrývá nové informace o naší minulosti před mnoha tisíci lety a zároveň se otevírají archivy a my se dovídáme o pozadí politických událostí. Máme možná více informací, než měli tehdejší politici, kteří museli jednat podle dané situace, a často jim šlo o existenci apod. My žijeme v současné době a na historii se díváme tak, že to bylo kdysi dávno, před 80, 100, 500 a 5000 lety apod. O mnoha politicích byly vypracovány životopisy a pod. Takže, co se stalo, se stalo. Máme právo hodnotit dnes činy našich předchůdců jako správné nebo špatné? Co myslíte? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Vojta24

To je určitě velmi dobrý postřeh, ale neměl by vést k tomu, že se nebudeme schopni z historie poučit.

Jednoznačně platí, že ani dnes pořádně nevidíme na podstatu aktuálního dění, toho co máme doslova pod nosem, natož pak dění před desítkami a stovkami let, kdy se už spoléháme výhradně jen na to, jak tehdy o situaci psal místní kronikář a dostupných zdrojů je velmi málo.

Nedá se ten závěr ale zevšeobecňovat a určitě nelze tvrdit, že třeba Adolf Hitler byl možná lidumil a filantrop. O některých událostech a personách historie toho zkrátka víme dost, abychom si mohli dovolit ty události nějak posoudit a činit závěry.

Další odpovědi
ElonMusk

Právo hodnotit činy jiných v mezích zákona Vám jistě nikdo nebere. Řekl bych, že je pro lidi velmi prospěšné si například číst životopisy, zhodnotit danou osobu a vzít si z ní ponaučení. Proto mimo jiné životopisy a autobiografie jsou mou oblíbenou četbou (Musk, Jobs, Schwarzenegger, Husák…).

Jenom si dovolím jednu poznámku: Byl tu v odpovědích zmíněn A. Hitler. Rozhodně nelze říci, že by jeden člověk zmanipuloval celý národ. Hitler byl jen figurkou velkopodnikatelů. Ti chtěli v první světové válce rozšířit kolonie, protože Německo bylo bez kolonií, a i tací nýmandi jako např. Belgičané měli Kongo apod. Němci nic. Když rozpoutali 1. světovou, tak němečtí politici chtěli válku ukončit, ale velkopodnikatelé je nutili pokračovat. Rozhoduje ten, kdo má peníze. 2. světová válka byla jen 2. pokusem velkopodnikatelů, a neschopný malíř z Rakouska byl jen figurkou vlivných lidí, a zároveň zosobněním vůle lidu.
I přesto se dnes ve škole učí, že za 2. světovou válku může Hitler. Do hloubky se nejde. Osobně jsem se důvody 2. světové války dozvěděl až na VŠ (!), učitelé ZŠ a SŠ ani historii neznají. Otázkou pak je, jakou hodnotu má hodnocení historických osobností a činů lidmi, kterým bylo řečeno “Hitler může za válku, to si pamatujte no, haha” a nic víc k tomu.
Také lze poukázat na Caesara, který byl očividně magor a diktátor, který má na svědomí tisíce životů, a dnes se o něm učíme jako o “velkém vladaři který dosáhl velkých územních zisků, schopný politik”. Kolik let to bude trvat, než i na Hitlera budeme pohlížet jako na “velkého politika 20. století”? Nebo na něj už tak pohlížíme dnes?

Pepa25

Hodnotit bezpochyby ano. I s vědomím, že se na to díváme dnešníma očima.

Jiná věc je, zda je možné někoho soudit. K tomu jeden zrovna dnes vydaný komentář, se kterým souhlasím: https://hlida­cipes.org/tomas-sokol-proc-jsme-nebyli-a-ani-nemohli-byt-jako-oni/

da ny

S odstupem času, odkrytých informací máme tu možnost i právo.
Záleží na tom, kdo „hodnotí“ (sympatie x averze), zda svého názoru zneužívá (vyučující aj.) k ovlivňění názoru té, které generace.

Je tedy na každém, aby nasbíral co nejvíce informací a došel k vlastnímu, svobodnému názoru. I politik je jen člověk, tedy omylný a chybující.
Mnohé rozhodnutí nemusí být jen správné nebo špatné.
Jedno rozhodnutí může být v něčem/pro někoho dobré, pro jiného/další nepříjemné a špatné.