ZbitejPes

Máme nově nařízeno stáhnout si do svého osobního mobilního telefonu aplikaci, kde jsou novinky ohledně firmy.

Navíc je to prý jediná možnost jak nově žádat o dovolenou. Kdo apku mít nebude, prostě si o dovolenou nezažádá. Může tohle zaměstavatel? Pracuji jako obyčejný dělník ve skladu – nejsem žádný manažer.

Nejlepší odpověď
Mravenec

Toto musí být uvedeno v pracovní smlouvě, že dovolená se sjednává tak a tak a že pro práci je nutné mít tedy chytrý telefon s aplikací. Jinak nemá právo na nic. Řešit.
Podnět na inspekci práce.

Další odpovědi
aliendrone

Zaměstnavatel NEMÁ právo ti cokoliv nařizovat ohledně instalací jakýchkoliv aplikací či doplňků do tvého telefonu ve tvém soukromém vlastnictví. Jo kdyby šlo o služební (firmou přidělený mobil), to by byla jiná.

elkon

Nemůže, pokud má takové nápady, tak vám má dodat služební mobil. Není povinnost vlastnit mobilní telefon a pro podnikové „choutky“ zvlášť.

Dochy

Podle mně je to za hranou. Nemáš povinnost ani vlastnit chytrý telefon (a vlastně ani žádný jiný), natož pak jej používat pro firemní záležitosti. Pokud to firma chce, ať Ti telefon zařídí.

Disraeli

Podobné blbosti se hojně vnucují i na školách (aplikace, sociální sítě, stránky – a povinné užívání ze strany toho člověka). Ne, nemají na to právo.

Aby něco takového mohlo být, musí s tím ten člověk souhlasit. Nemá však žádnou povinnost vyhovět té organizaci. A ta organizace/firma zase nemá právo něco takhle vnucovat, zasahovat do soukromí apod. To říkám jako zaměsntavatel, něco takového si nemůžou dovolit. Ty ani nemusíš vlastnit mobil (natož chytrý telefon nebo si do něj povinně stahovat appky) a mimo pracovní dobu ani nemusíš zvedat pracovní hovory. Dokonce ani nemusíš zaměstanavateli sdělovat své soukromé číslo… Je to samozřejmě LEPŠÍ, mít nějaký kontakt, případně se někdy domluvit, ale z hlediska zákona nemáš žádnou takovou povinnost a zaměstnavatel zase právo.

Ani firmy ani vedení často neví, co můžou a co ne (správně by měli mít odborníky nebo alespoň občas využívat jejich služeb, aby věděli, co mohou a co ne,). Občas někdy něco vymyslí a nařídí, aniž by vědeli, zda si to vůbec mohou dovolit.
Ale bacha, ještě víc to platí i opačně, že zaměstnanec neví co může, a co už ne. Zaměstnanci si mnohdy taky moc dovolují, přestože nemohou (nejen v Česku, ale všude po světě)… protože drtivá většina zaměstnanců nezná svá práva, ale ani své povinnosti, neznají svoje vlastní smlouvy, skutečnou náplň práce, apod… Každopádně vyznat se v tom všem je někdy kumšt, obzvlášť když stát nemá zrovna nejjednudšší zákony (např. zaměstnat někoho BY NEMĚLO být tak složité, ale dnes a obzvlášť v některýc zemích, je to sakra obtížné). Ale jde spíš o to, že lidi kolikrát nevědí ani ten základ nebo základní přehled, který se jich týká.
A jsou taky vyjímky z hlediska zákona jako třeba mít datovou schránku, povinnost komunikovat elektronicky, konkrétní případy/profese, smluvní podmínky, atd… Ale to už říkám jen tak bokem a týká se to něčeho jiného.

Filip84

O dovolenou se nežádá.

Dominus rei ve věci čerpání dovolené je zaměstnavatel – ten rozhoduje o tom, kdy jí bude zaměstnanec čerpat. Má zákonnou povinnost umožnit jí vyčerpat celou naráz, a není-li to z provozních důvodů možné, rozložit její čerpání tak aby nejméně dva týdny byly v kuse.

Pokud zaměstnavatel nesplní svou povinnost rozhodnout o čerpání dovolené tak, aby byla dovolená vyčerpána do 30. června roku následujícího po roku, ve kterém měla být čerpána, právo rozhodnout o tom, kdy bude dovolená čerpána, přechází na zaměstnance a zaměstnavateli už nepřísluší o tom jakkoli rozhodovat.

Takže mu, prostě a jednoduše, v červenci pošleš na doručenku oznámení, že 1. září nastupuješ na dovolenou, zároveň upozornění na porušování povinností zaměstnavatele v tom směru, že neplní svou zákonem uloženou povinnost určit čerpání dovolené tak, aby byla vyčerpána v roce, na který náleží, a s poučením, že v případě opakování mu dáš z tohoto důvodu výpověď. Zároveň můžeš poslat podnět na Státní úřad inspekce práce, že bez dobrého důvodu vůbec nerozhodl o čerpání dovolené, ať se, „synek“, nenudí.

V čem je problém? Taková banalita!

Osobně bych Ti doporučoval, aniž bych Ti chtěl radit, najít si lepšího zaměstnavatele, když si tady ten cockot zaměstnanců neváží.

Hlada

Stažení aplikace nepředstavuje žádné omezení. Pochybuju, že se tím zruší pracoviště vedoucího a nebude existovat náhradní způsob komunikace. Kverulanti si mohou stěžovat u odborů a principiální otázky pracovního práva podrobně rozebrat po pracovní době v místní restauraci, kde mohou u výčepního podepsat petici za zachování starých pořádků.

petrph

Když ono to přece není jen „stáhnout si do osobního mobilního telefonu aplikaci“, to je navíc mít v telefonu datový tarif, nebo doma internet, aby šlo tou aplikací pracovat a ta data posílat. A těch funkcí je tam asi víc, které se musí kontrolovat.
Chápal bych to u lidí na homeoffice, nebo u nějakých cesťaků. Ale u těch jsou tyhle záležitosti ošetřeny ve smlouvě, pokud mají nějakou činnosti (i evidenci) provádět z domova, a dostávají na to nějaké kompenzace (i dokonce ten smartphone dostanou podnikový).
Ale pro lidi v provoze to je skutečně na hraně. Bejt tebou, tak se zeptám napřed svýho vedoucího s dotazem zda se to týká i vás v provoze. Taky, a pokud máte odbory, tak by to taky mohly vědět. No a pak jak uvedeno, existuje řada státních institucí, třeba inspekce práce, kam si můžeš podat stížnost nebo dotaz. Nebo si vzít právníka, ale to je drahý.
Abys tomu rozuměl, u nás jsou zákony složité, takže ti teď nikdo z nás předem neřekne přesně „podle zákona se to smí nebo nesmí“ – musí se k tomu vyjádřit nějaká vyšší státní autorita, které má na toho zaměstnavatele silnej vliv, třeba si to pak rozmyslí, nebo by se o to musel i soudit

Dochy

Hlada: „Stažení aplikace nepředstavuje žádné omezení.“
No to ale znamená.

  1. Starší (přitom stále spolehlivě fungující) či současné levnější telefony mívají velký problém s interní pamětí. Zkrátka se další aplikace nevejde bez toho abych jinou, kterou chci a kvůli které jsem si třeba ten telefon pořizoval, neodstraním. Jen některé telefony dovolují aplikace přesunou na SD
  2. Každá další aplikace představuje jisté bezpečnostní riziko. Jsou vydavatelé aplikací, kterým věřím, ti, kterým jakžtakž věřím a pak spousta ostatních. Mám věřit nějaké pofiderní aplikaci, kterou mi cpe do telefonu zaměstnavatel? S velkou pravděpodobností i napřímo, mimo alespoň nějak chráněný a hlídaný prostor google play (či jak se to zrovna letos jmenuje)?

Dochy

Filip, ad „O dovolenou se nežádá.“
Vytrhls kus zákona z kontextu. Ono se tam také píše:
„Při určení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k … a k oprávněným zájmům zaměstnance.“

Což naprostá většina zaměstnavatelů (pokud je to není v extrémním rozporu s potřebami provozu) řeší právě tak, že zaměstnance nechá své oprávněné zájmy ventilovat směrem k zaměstnavateli právě žádostmi o čerpání dovolené. Zaměstnavatel může a nemusí souhlasit, ve většině případů souhlasí (ona také většina zaměstnanců je natolik soudná, že bez závažného důvodu nežádá dovolenou v termínech, kdy by to ohrozilo provoz)

Filip84

Dochy: Ale to se, přeci, nijak nevylučuje.

Ovšem jestliže si zaměstnavatel vymyslí to, že má zaměstnanec mít nějakou aplikaci, tak s ohledem na tu skutečnost, že nemá žádnou zákonnou pravomoc užívání aplikace zaměstnanci nařídit, nemá potom ni jak učinit zadost tomu, aby vůbec zaměstnanec tu dovolenou vyčerpal, a o takových nuancích, jako že má její ustanovení provést s ohledem na oprávněné zájmy zaměstnance, je hovořit zcela bezpředmětné.

Samozřejmě, normální vztah zaměstnanec – zaměstnavatel je, že zaměstnanec potřebuje / chce závislou práci, zaměstnavatel potřebuje zaměstnance. Tedy, oba si vycházejí vstříc. Proto také píšu: najít si normálního zaměstnavatele.

Ovšem, pokud se ty dvě strany nedohodnou, což se jeví, v tomto případě pravděpodobné, že nedohodnou, vstupuje do roviny pořad práva. A právo zjedná právo, nic víc, nic míň, a to malicherně a padni komu padni.

Lidé obecně příliš nechápou, co od práva mohou čekat, a co je očekávat naivní.

Dochy

„Dochy: Ale to se, přeci, nijak nevylučuje.“
Tak pak nepiš, že se o dovolenou nežádá, když praxe říká něco jiného.

aliendrone

Hlada>>> VELKÝ OMYL! Vynucené stažení aplikace na tvůj SOUKROMÝ mobil představuje dokonce ZÁSAH do tvých ÚSTAVNÍCH práv (garantovaných ústavou). Nebo ty snad předem víš, CO ta appka bude všechno dělat? Já sice pořád tvrdím, že ústava a zákony jsou jen bezcenné cáry papíru, ale právě TOHLE by se mohlo pro systém jevit jako darem z nebe seslaný EXEMPLÁRNÍ příklad toho, jak dokázat, že to tak není a tudíž zaměstnavatel by to měl celkem hladce projet na celé čáře. A pak MNOHO povyku v médiích, jak si „vážíme svobody a občanských práv, blablabla“. Jen můj odhad, jak říkám – v právnických věcech nelze hledat logiku, natož spoléhat na nějaké zákony/paragrafy.

ZbitejPes

Hlada: Takže vlastně dle tvojí logiky o nic nejde.
Tak to až pojedu z práce, tak mi můžou naložit auto balíkama pro zakazníky, protože do toho města stejně jedu a je vlastně fuk, zda v autě vezu nákup nebo 6 balíků :)

ZbitejPes

Filip84: N hale nás pracuje 1500, z toho na směně 500 ±, včetně hromady agentur, kdy si odjíždí jak se jim zachce, takže o dovolenou si žádáme my, protože v takovém provozu to ani nejde udělat.

Jde mi ale spíš o prinpic. Nejde jen o dovolenou. Zrušení směny se dozvíš jen apce, zásadní pracovní věci taky.

Filip84

Pes: Vždyť Ti to píšu, ne?: najdi si jiného zaměstnavatele.

Prostě a jednoduše, doručování je upraveno zákoníkem práce: zaměstnavatel doručuje zaměstnanci primárně na pracovišti, jinak do vlastních rukou atp. To je kogentní záležitost, je to ustanoveno, smluvní disposicí se od toho nelze odchýlit (zásada a legis verbis non est recedendum).

Prostě tam sedí „nahoře“ nějaký aktivní blbec, prasečí hlava, autista ajťák, který si v podobných nesmyslech libuje.

Řešení je dvojí: jiný zaměstnavatel, nebo bitva, podle práva. Máš na ní?

Filip84

Mravenec: To nejde, protože jde o zákonem uloženou povinnost a disposiční právo. Doba čerpání dovolené se nesjednává, o době čerpání dovolené někdo (jednostranně) rozhoduje, nejprve zaměstnavatel, a pak, případně, zaměstnanec.

Nemůžeš smluvní disposicí upravovat něco, co už upraveno je.

Disraeli

Zaměstnavatel nemá žádné takové právo a zaměstnanec nemá ani povinnost mít telefon, natož něco takového. Z toho jednoduše vyplývá, že zaměstnavetel nemůže nic takového nařizovat.
Zaměstnavatel může v tomto ohledu akorát něco dopopučit, něco nabízet (k usnadnění, přehledu apod.), ale nesmí jim to vnucovat ani je na základě toho omezovat.
Pokud existuje njěaká aplikace a podobně, musí to být dobrovolné a nedá se říct, „tak, a teď budete používat jen tohle, všichni si ji povinně nainstalujete a budete ji používat“.

Filip84

Disraeli: Navíc, stran třeba pracovní doby, času, ve který má zaměstnanec začít konat práci, nástupu na dovolenou, etc. etc., je v případě, že vznikne spor (zaměstnavatel bude tvrdit 6:00 AM, zaměstnavatel 6.30 AM, zaměstnavatel 1. listopad, zaměstnanec 29. říjen, atp.), povinností zaměstnavatele prokázat faktický stav věci, jinak má smůlu.

Prostě: jde sám proti sobě.

aliendrone

Filip84>>> Ale tady přeci jde primárně o ZÁSAH, do tvého soukromého vlastnictví, ne o nějakou dovolenou. To by ti zaměstnavatel už mohl rovnou nařídit povinně ubytovat ukrajinské dělníky.

Filip84

aliendrone: Ale zaměstnavatel Ti, přeci, nemůže nařizovat vůbec nic, buďto je věc dána platným právem, nebo smluvně ujednána. Pokud tomu tak není, bohužel.

Jedinou výjimkou je oblast bezpečnosti práce, kde může být „aktivní“ a jít, mírně, nad rámec požadavků kladených platným právem. Dejme tomu, že ti může nařídit nosit rukavice o třídu bezpečnější, než je nutné, ale nemůže ti nařídit nosit neprořezné rukavice s antivibrační dlaní a protinárazovými protektory v kanceláriu, abys se náhodou nepořezal o papír a nejebl dlaní ruky o kopírku, jestli rozumíš.

Prostě jsem se k tomu ani nevyjadřoval, protože to je zjevně zřejmé.