hapiky

Máme my jako lidstvo svůj přirozený a svobodný vývoj, nebo jsme někým, někam tlačeni?

Otázka by zněla proč? Na to je ale hodně hypotéz.

Nejlepší odpověď
annas

Lidé, nikoliv všechno lidstvo, jsou svobodni, protože existuje vnitřní a vnější svoboda. Ta je omezovaná zákony, morálkou a dalšími pravidly.

Ale neplatí svoboda a svobodný vývoj všude … záleží na tom, kde člověk žije …

Člověk se rodí svobodný, vyvyjí, se … pokud dělá to, co chce, respektive může dělat. i když je jistým způsobem omezován.

Svoboda má takovou cenu, jakou má .člověk.

Ale lidé jsou tlačení někam jinam, než chtějí, a to určitými dezinformacemi. propagandou, takže záleží na nich, jak se rozhodnout. To mají dělat tak, to jinak … Často také historie tlačí jinam …

Někdo využívá situace a sám se tlačí někam, kam nepatří …

„Svoboda znamená zodpovědnost. To je důvod, proč se jí většina z nás obává“ George Bernard Shaw

Doplňuji

"Kam povede evoluce člověka? Vyvíjí se lidstvo, nebo už jsme dospěli k vrcholu?

Lidstvo miístop pizpůsobování se vlivům prostředí bylo z valné části nahrazeno přizpůsobením prostředí.

Llidé se nemusí přizpůsobovat. To je i jeden z kořenů argumentace genetika Geralda Crabtree ze Stanfordské univerzity, který tvrdí, že lidstvo dosáhlo intelektuálního a emočního vrcholu před tisíci lety a od té doby s rozvojem civilizace upadá.

Lidstvo se topí v mutacích

Podobné teorie mají nemálo oponentů a nové genetické výzkumy potvrzují, že lidé se jako druh dál vyvíjejí, jen ta trajektorie evoluce přestala být čitelná. Většinou chybí jasné milníky, jako byla například mutace, která přibližně před osmi tisíci lety umožnila lidem konzumovat mléko od zdomácnělého skotu. Lidé jako první savci za více než osm miliónů let rozšířili jeho konzumaci mimo mateřskou žlázu.

Mutace totiž vznikají neustále s každým oplodněným vajíčkem a vzhledem k tomu, že většina z nich přežívá, existuje více možností. Kolonizace světa a populační exploze spojená s průmyslovou revolucí vedly k tomu, že lidstvo se v podstatě topí v nových mutacích, které jsou hlavní surovinou evoluce. To ovšem neznamená, že by se měli objevovat supermutanti ve stylu komiksové série X-Men " atd.

https://www.na­tional-geographic.cz/clan­ky/kam-povede-evoluce-cloveka-vyviji-se-lidstvo-nebo-uz-jsme-dospeli-k-vrcholu.html

Lidská evoluce dál probíhá. A rychleji než kdykoliv dřív, ukazuje výzkum

https://ct24.ces­katelevize.cz/ve­da/2652932-lidska-evoluce-dal-probiha-a-rychleji-nez-kdykoliv-driv-ukazuje-vyzkum

Další odpovědi
Kepler

Jsem ateista a nevěřím na konspirační teorie ani přítomnost mimozemšťanů. Takže odpověď je nasnadě. Jaký si to uděláme, takový to máme.

Frontinus

Hypotézu – či spíše spekulaci – lze sestrojit na prakticky libovolnou bejkárnu, jde najít i zdánlivě fungující argumenty na její podporu. Proto tvrzení „na to je ale hodně hypotéz“ nemusí znamenat nic víc než to, že existují lidé, kteří takové spekulace vyrábějí. Některé to i živí a jejich počínání je přitom společensky vysoce ceněné – mám na mysli kvalitní spisovatele. Jiné to také živí, ale jejich činnost je hodncena snad ještě hůř než činnost pasáků a dealerů. Mám na mysli profesionální konspirační teoretiky, tedy chátru žijící z prodeje svých vystoupení, z reklamy na svých webech, z žebrání („donate…“),…

Polož si jednoduchou otázku: Bylo by komukoliv s výjimkou Velkého Úchyla (aka Bůh) nějak užitečné se s lidstvem bavit. Zřejmě je to nepravděpodobné – a tedy odpověď máš.

Pokud tě neuspokojuje, že nemáš absolutní odpověď, tak věz, že naprosto jisté odpovědi jsou možné jen v matematice (a to ne ve všech partiích) a v teologii (ale jen v rámci zvoleného dogmatického systému – a navíc řada odpovědí bude „on to tak chtěl“). Jinak jde cokoliv „zpochybnit“ tím, že sestrojíš nějakou spekulaci více či méně úspěšně podporující nějakou alternativní možnost. Asi jsi viděl Matrix – to je přímo návod, jak takové spekulace konstruovat. Spekulace sice neověřitelné a proto bezcenné, ale tento poznatek je relativně nový i ve filozofii, takže o něm neví ani mnozí lidoví myslitelé.

dudu

Nemohu se zbavit pocitu, že jsme na něčí petriho misce, ovšem této teorii už nerozumím vůbec:
 http://www.osel­.cz/10706-mohla-by-hypoteza-simulace-anihilovat-cely-vesmir.html

Henry1660

Zastávám názor, že lidstvo celkově nejde tak úplně přímo přirozeným vývojem, ale že vždycky ho vede (uvádí směr) nějaký jedinec, který společnost něčím ovlivní, který něco udělá nebo objeví, co uvede směr pro ostatní. Něco jako, když si lidé berou za vzor někoho, koho pak začnou napodovat (v chování nebo např. módě), nebo když někdo objeví nějaký převratný vynález, který pak změní celou civilizaci nebo ji vytvoří. (Mám na mysli lidi jako přirozené politické vůdce/vládce, inovátory v oborech, náboženské vůdce – proroky, atd.).
Myslím si, že za vším stojí nějaký jedinec, který měl vůli a ctižádost něco vykonat, vytvořit, co pak posune lidstvo o krok dál, a to už od počátku. I třeba za vznikem civilizace.

Z jiného pohledu: věřím na osud, tak si myslím, že vše nějak dané.

Zastánce mimozemšťanů nejsem, jako v tom, že by nás řídili, jejich existenci ale nepopírám. Vesmír je veliký (možná nekonečný).

hapiky

annas: Nemyslel jsem omezování jednotlivců, nebo nějaké části společnosti.
Spíše celkový vývoj lidstva.
G.B.Shaw to asi trochu přehnal s těmi obavami. Možná to myslel tak nějak básnicky.

annas

Díky. Po odeslání jsem si znova četla otázku a uvědomila jsem si, že nepozorně. Doplnila jsem tedy něco o evoluci

Frontinus

A doplnila jsi vulgarizovanou hloupost spočívající ve filtrování přinejmenším pochybné myšlenky přes několik nekompetentních laiků (vč. tebe – a v zásadě i Gerald R. Crabtree, protože se evoluční biologií nezabýval), lidí, kteří se neobtěžovali si otevřít alespoň základní učebnici (v češtině např. výborná kniha J. Flegra Evoluční biologie).

Proč to můžu tvrdit? Jakmile totiž někdo hovoří o milnících evoluce, je pravděpodobné, že vůbec netuší, jak evoluce funguje. Nic takového totiž neexistuje jinak než v komprimované podobě ve fosilním záznamu.

hapiky

Stránka nejde otevřít.

annas

Ach, jo. Když se nedaří, tak se nedaří. Opravila jsem

Rokio

Kepler: Připouštíš možnost, že by v celém vesmíru mohla existovat alespoň primitivní forma života (např. bakterie)?

Kepler

Samozřejmě, dokonce si myslím, že život zákonitě vzniká všude tam, kde existují příhodné podmínky. Vůbec bych se nedivil, kdyby nějaké bakterie v podzemí Marsu našli (nebo aspoň mikrofosílie). Dalším žhavým kandidátem jsou oceány na Europě, které jsou sice zamrzlé, ale v hlubinách teplé.

Edison

Kepler nepíše, že by ve vesmíru nikdo další nebyl. Píše, že žádný mimozemšťan, kromě nás, tady není. A s jeho teorií se ztotožňuji.

hapiky

Frontinus: V historii i současnosti je mnoho věci co se staly a stávají víc než podivné. Samozřejmě, že to ještě není důkaz cizí existence. Nemusíme věřit ničemu nadpřirozenému, ale také to nemůžeme zarputile odmítat či vylučovat. Špičkoví vědci také neustále pochybují, či si nechávají zadní dvířka otevřené. Když bych měl uvěřit tomu, že nás nikdy žádná jiná civilizace nenavštívila, budu potom skálopevně tvrdit, že samotné myšlení lidí někdo může ovliňovat a také ovlivňuje.

Frontinus

hapiky: Píšu o něčem trochu jiném. Způsob myšlení konspiračních teoretiků je chybný, protože skulinku existující spíše z důvodů obecných* vytvářejí reálnou možnost a dalším krokem stranou pravděpodobnou možnost.
___________

  • Obecně například není možné dokázat (absolutně jistě) neexistenci čehokoliv. Tak například nelze dokázat absolutně jistě neexistenci husy, která bude mít (přirozeně) růžové peří a na něm budou patrné hvězdičky. Lze najít spoustu důvodů, proč taková husa neexistuje, ale všechny jsou formálně induktivní povahy, tedy formálně jen snižují šanci, že taková husa existuje. Například pozorování nepodchytilo všechny husy, argumentace biologickou problematičností je argumentace analogií/modelem,… Fakticky je tedy prakticky vyloučená existence takové husy, ale formálně jde vlastně o velmi dobře podepřenou teorii, která stále může být velmi snadno vyvrácena celkem jednoduchým pozorováním.

Tohle není až tak triviální, řada filozofů minulosti i současnosti (a nejen tlachalisté a akademičtí paraziti, ale i skuteční filozofové hodní toho označení) si neumí moc poradit s indukcí (neúplnou indukcí, existuje i úplná indukce, ale ta je použitelná prakticky jen v matematice) – a tak ji buď odmítají jako takovou (indukci jako nástroj poznání odmítal např. i Popper), nebo ji zdeformují, znásilní a dále používají v pokřivené podobně jako feyerabendovské „anything goes“.

Edison

Kepler ani nevylučuje, ale píše, že NEVĚŘÍ… 😁 Nezaměňuj pojmy s dojmy, které tak moc chceš použít k opozici. 😁

Rokio

Edison: Aha. Chápu.