zjentek

mám tříletou fenku yorka a ta má luxaci pately prvního a možná II. stupně ..můžu ji připustit?

..nebo bude celej život bez štěňátek??? :o ..prosím jen vážně, toto mě tentokrát opravdu zajímá a názorů na netu jsem nenašel mnoho, tak kdyby měl někdo praktické zkušenosti, předem dík.
Doplňuji:
Špatně jsem formuloval, zkusím otázku upřesnit.
Tříletá fenka Yorkšírského teriéra má oboustrannou luxaci patelly PRVNÍHO stupně. Potřebuji zjistit, jaký dopad bude mít, konkrétně na mou fenku, období její březosti až po porod a u ní možné fyziologické změny po něm. Jde mi tudíž o konkrétní fenku a rady v tomto ohledu. Zvažuji totiž, zda připustit či nikoliv.
Co mě nezajímá, jsou informace o uchovnění psa s touto luxací, možné dopady na štěnata, genetické vady chovu, vhodné či nevhodné veterinární pokusy na mé fence, včetně kastrace a podobné non-sensy, působené lidmi.
Prostá otázka na závěr- ublíží výše zmiňované feně březost?
Děkuji každému za odpověď ..a o to více za osobní zkušenost ,)

Nejlepší odpověď
anonym

Luxace pately je bohužel poměrně častý problém u malých a trpasličích plemen psů. Bohužel se jedná o postižení dědičné a proto se v chovu čistokrevných psů (psů s PP) do chovu těžce postižení jedinci nepřipouští. První stupeň není až tak závažný, ale faktem je, že je velké riziko, že potomci budou luxací pately
v určitém stupni (i vyšším než rodiče) trpět.
Je možný operativní zákrok a postižení ve vysokém procentu odstranit, tím se ovšem neřeší otázky dědičných predispozicí.
Pokud zmíněná fena nemá PP, je na zodpovědném uvážení majitele, zda chce dále „šířit“ toto postižení, protože zpravidla u množení psů bez PP nejsou rodiče na dědičné choroby a jiné vady vašetřeni. Myslím to tak, že by došlo
ke krytí psem, u kterého stav kloubů nebude znám a může proto dojít k ještě většímu riziku přenosu na odchov.
Pokud má fena PP, záleží na chovatelském klubu jaké má podmínky
pro uchovnění a v tom případě (lehčího, ještě povoleného postižení) by bylo dobré spojit fenu
s jedincem bez vady. Toto doporučí a schválí poradce chovu. Ovšem v PP se uvádí výsledky vyšetření a je otázkou, jaký by byl zájem o štěňata
po zatíženém rodiči. Jorkšírů je poměrně nadprodukce a zájemci mají
z čeho vybírat.
Tady je docela rozumné povídání a odkazy na výborné stránky vyhlášené kliniky pro malá zvířata v Písku (vlastní zkušenost).
http://hafici­.net/clanky/120-luxace-pately-%E2%80%93-casty-problem-malych-plemen-psu

Osobně bych zvážila možnost operativního odstranění (ovšem podle hmotnosti feny bych raději volila inhalační narkózu).
Pokud se rozhodnete nekrýt (podle mě zodpovědnější přístup) zvažovala bych možnost kastrace feny. Jednak se vyhnete „nepříjemnostem“ okolo hárání, které nebude „využito“, jednak se vyhnete komplikacím okolo možných falešných březostí, pyometry atd. nehledě na úplnou eleminaci častých nádorových onemocnění pohlavního ústrojí feny. Pokud jste plánoval fenu krýt pouze jednou-dvakrát za její život, tak tím stejně nebudete fenu chránit před rizikem rakoviny. To, že fena má mít jednou v životě štěňata ze „zdravotních důvodů“ je hluboce zakořeněnný mýtus.Navíc zrovna jorkové nemusí mít úplně bezproblémový porod a dost často musí podstoupit císařský řez. Dnes se dá tato operace (kastrace) provést
i laparoskopicky, jedná se méně invazivní zákrok a téměř se vyloučí i tak nepatrná možnost pooperační inkontence. Jiné potíže (ani psychického rázu) nejsou zaznamenány.
Pokud ještě něco budete chtít doplnit, tak v diskuzi.

Další odpovědi
anonym

Jaký dopad bude březost mít pro fenku nelze předem přesně říct – ale každá ´nadbytečná´ zátěž stav kloubů zhorší – tedy luxace může přejít do 2. stupně, pravděpodobně dříve ´přijde´ artróza (příp. se její stav zhorší).
Právě březost bych považoval za „veterinární pokus“ – a nedoporučuji ji.
😉

anonym

ad zjentek: „Nonsens způsobený lidmi“ je už sama existence jorka v dnešní podobě a stavu. Podívejte se na velikost a jiné atributy tohoto plemene počátkem minulého století, posuďte fotografie např. ze třicátých let, osmdesátých a ze současnosti. Jakoby se jednalo o rozdílná plemena. Tlak zájemců o jorky směrem na chovatele tohoto plemene se projevil
na miniaturizaci, tvaru hlavy a změna zbarvení a délce i typu srsti. Já chovala jorky počátkem osmdesátých let a už tehdy se chov potýkal
s vadami fontanel (neuzavřené lebeční švy), chudozubostí, vadami chrupu, epilepsiemi, těžkými porody, očními vadami (PRA, exoftalmus atd.), poruchami krvetvorby, srdeční a mozkové příhody atd. Tehdy se jednalo o málopočetné plemeno a jeho čas popularity nastal mnohem později. Tzv. jorkšíří boom ještě není za zenitem, ale uvadající zájem bylo třeba oživit přikřížením jiných plemen a dát vzniku „novince“, za kterou jsou lidé ochotni vysolit další nemalé částky. Tak vznikl biewer- tedy barevný jork.
Popularita určitého plemene s sebou nese samozřejmě další a další zatížení populace, přesycený trh a množitelské snahy v nečistokrevném chovu
bez PP, bez zdravotních testů nebo na jedincích vyloučených pro vady
z čistokrevného chovu.
Chtěl jste vlastní zkušenosti, tedy jsem vám je poskytla.

anonym

O konkrétním jedinci se budete muset poradit s vaším veterinářem, který aktuální stav feny posoudí. Luxace pately není získaná vada, ale dědičná a kdyby chovatel
vaší feny choval pouze na zdravých a zdravotně testovaných jedincích (tedy rodičích vaší feny) nemusel byste teď mít s vaší fenou problémy.
Já osobně bych fenu s touto vadou nepřipouštěla.
Luxace pately prvního stupně se léčí většinou konzervativně, podáváním chondroprotektiv a analgetik .
Pokud se tedy rozhodnete šířit dál toto dědičné zatížení i na další pokolení, fenu nakryjte, v tom vám nikdo bránit nemůže. Březost je ovšem pro trpasličí plemena poměrně velká zátež i pro zdravé jedince natož pro jedince trpící na vadu pohybového aparátu (ve vašem případě oboustranně obě končentiny).
Pokud vaše fena užívá nějaké z uvedených léků, poraďte se s veterinářem, zda nebude třeba změnit léčiva vzhledem k březosti a možného vlivu na vývoj plodů. Také vám možná veterinář doporučí vhodnou „posilující“ medikaci při vyšší zátěži feny, kterou jí gravidita přinese. A také není vyloučeno, že gravidita zdravotní stav vaší feně trvale zhorší .
V každém případě když už se rozhodnete krýt, vyberte psa (otce štěňat) naprosto zdravého.
Jorkové už tak jsou poměrně geneticky zatížené plemeno a stále větší snaha o miniaturizaci a popularita jorků vede k šíření negativních projevů zdravotních i povahových . Říká se tomu „týrání chovem“ , někdy se jedná až o porušování zákonů na ochranu zvířat.
Abych to shrnula: Já bych fenu, která trpí dědičnou chorobou nekryla. Fena navíc trpí postižením pohybového aparátu, takže kromě významné naděje hraničící téměř s jistotou, že porodí podobně postižená štěňata, březost a odchov je i pro zdravého jedince poměrně vysilující zátěž natož pro vaší fenu.
Ne každá fena musí nutně být využita v chovu za každou cenu. V případě, kdy se jedná o lehčí zatížení u jinak velmi kvalitního jedince (importovaná krevní linie, super exteriér atd.) se dá o zařazení do chovu pro jeden- dva vrhy uvažovat s tím, že se odchovy sledují a další využití v chovu se umožní až po předvedení a vyšetření dospívajících potomků.
Uznejte sám, kdybyste věděl, že štěně, které si kupujete má postižené rodiče, koupil byste si i přesto vaši fenečku když jste chtěl fenu výhledově perspektivní pro chov?
Fena, která nemá ani jednou v životě štěňata může (ale nemusí) trpět falešnými březostmi, může (ale nemusí) být riziko, že bude vnímavá na záněty po hárání, tumor mléčné žlázy, dělohy atd. Krýt fenu jen jednou tzv. „preventivně“ jak tvrdí ničím nepodložený zažitý mýtus, ničemu nezabrání. Aby fena netrpěla na pozdější riziko nádorového onemocnění reprodukčních orgánů, musela by rodit několikrát za svůj život a ani to nevylučuje zcela toto riziko. Moje fenajiného plemene, která rodila bez problémů pětkrát nakonec stejně rakovinu mléčné žlázy dostala a musela jsem ji nechat odejít.Dnes už všechny feny, které pro vyšší věk nekryji nebo nejsou z nějakých důvodů vhodné pro chov, raději nechávám kastrovat.
Napsala jsem vám svoje názory, které jsem za několik desetiletí chovatelské praxe získala, rozhodnutí je na vás. V každém případě se poraďte s vaším veterinářem o postupu, jen on může aktuální stav feny i prognózu vyhodnotit.

zjentek

mowla, díky ..právě tyto názory jsou pro mě hodně cenné a v diskusi ti děkuji právě proto, aby to pochopil i arygnoc. Každý osobní názor o těžišti psa v březosti a vlivu na ty čéšky mi pomůže, musím se rozhodnout správně. Tak nějak vycházím z dojmu, že má fenka by štěňata chtěla no a můj názor potlačuji někde až za tento ,)

zjentek

ontola: jistě, že chci něco doplnit:
mám tříletou fenku yorka a ta má luxaci pately prvního stupně. Mohu k ní připustit psa? Neublíží JÍ březost? Díky.

anonym

Nemáme křišťálovou kouli abychom dokázali odhadnout, jak se březost projeví na konkrétní feně. Je to fena s dědičnou vadou končetin, březost jí určitě nevyléčí, je spíše předpoklad, že se stav zhorší nebo uspíší změnu k horšímu.

anonym

Abychom se tady nebavili pouze akademicky, uvádím výňatek
z chovatelského řádu a zmiňovaná patela se zde „vyskytuje“ také.

Vepi(4) Chovem sledované vlastnosti nebo znaky psů jsou následující:
Chovem se rozumí cílevědomá plemenitba čistokrevných psů s průkazem původu, respektující zásady genetického zdraví jedince i celé populace. Informace o kontrole zdraví a dědičných vlastností jsou popsány v čl. 5 (3) tohoto Řádu.
Chovem je sledováno zachování biologického zdraví každého jedince a charakteristických vloh a vlastností specifických pro jednotlivá plemena. Toho lze dosáhnout pouze cíleným výběrem biologicky i geneticky zdravých jedinců do chovu. Při výběru do chovu rozhoduje v prvé řadě co největší shoda jedince s požadavky, které na něj klade standard plemene. (Pozn. standardy plemen FCI zpravidla obsahují klausuli: „Diskvalifikován musí být každý pes, u kterého se zřetelně projevují fyzické abnormality nebo poruchy chování“). Podmínky pro chovné jedince viz čl. 8 tohoto Řádu. O zařazení jedince do chovu rozhodují odborníci z řad chovatelů a rozhodčích exteriéru psů a to jak na výstavách, tak na svodech mladých, bonitacích či popisných přehlídkách. Při zařazování jedince do chovu musí být přihlédnuto ke stanovisku veterinárního lékaře, při posuzování eventuelních dědičných vad, které mohou ovlivnit zdravotní stav jak daného jedince, tak jeho potomstva.
Čistokrevný pes je dědičně zdravý tehdy, jestliže zdědí standardní znaky, plemenný typ a povahu, jež jsou pro plemeno typické, nezdědí však dědičné vady, které by mohly nepříznivě ovlivnit funkční zdraví jeho potomků. Je třeba dbát na to, aby nedocházelo ke zveličování a přehánění plemenných znaků, které by následně mohlo nepříznivě ovlivnit funkční zdraví psů. Do chovu nejsou připuštěni zejména psi, kteří mají vady, jež je z chovu vylučují. Jedná se např. o slabé povahy, vrozenou hluchotu nebo slepotu, zaječí pysk, rozštěp patra, značné vady chrupu a anomálie čelistí, oční choroby jako PRA, epilepsii, kryptorchismus, monorchismus, albinismus, nesprávné zbarvení, jakož i zjištěné těžké dysplazie kyčelních a loketních kloubů, eventuelně luxace pately (čéšky). Chov na těchto jedincích lze považovat za týrání chovem, ke kterému nesmí dojít.
Psi, kteří nejsou zcela dědičně zdraví, nemohou být zařazováni do chovu. Pokud tomu odpovídá jejich zdravotní stav, jsou využíváni především jako společníci lidí a nemohou být utráceni. Viz čl. 5 (4).

arygnoc

jej brezosť neuškodí.

chováte sa ako bezcitný človek, keď vás osud potomstva nezaujíma.
čo potom urobíte s tými viac postihnutými šteňatami?

to je práve ten váš pseudoargument „Co mě nezajímá, jsou informace … a podobné non-sensy, působené lidmi.“

úplne ad-absurdum:
ani vám neuškodí, keď splodíte nepohyblivé debila s ťažkou srdečnou vadou a polovicou mozgu.
uteší vás to?

zjentek

arygnoc: díky za názor ..jej brezosť neuškodí je hodně stručně, nejde to trochu rozepsat? Právě informace o tom, co mě zajímá, jsou pro mě hodně cenné a utěšili by mě

gagaga

zjentek, pokud ji nechcete pripustit s bernardynem, tak ja bych to doho sla
:p

  • iv-

zjentek

iv, jžš, myslím york=york ..tata je mistr světa, navíc já nenávidím rasismus, však víš :o ..tak dle tebe můžu připustit?

arygnoc

mám tříletou fenku yorka a ta má luxaci pately prvního stupně. Mohu k ní připustit psa? Neublíží JÍ březost? Díky.

no, pokiaľ k nej psa nepripustíte, nebude mať mladé, predpokladám, že to viete – iba ak by ste zvolili metódy asistovanej reprodukcie.

teda ste dostali vyčerpávajúcu odpoveď:
jej brezosť neuškodí.

ostatné informácie vás nezaujímajú, ako ste dopredu avízovali – a verte, práve tieto informácie by vás od žiadúcej brezosti fenky (chce to tá fenka alebo vy?) odradili a pristúpili by ste ku krokom, ktoré pokladáte za „…non-sensy, působené lidmi.“

zjentek

arygnoc, nechovej se jako debil ..a fakt jej brezosť neuškodí? Být správcema, já bych tě hnal ..nebo sedíte v jedný cimře? :o

zjentek

..tolik povyku kvůli jediný ješitný pipce ,)

gagaga

tak uz se kvuli me pipce nehadejte ..,
fenku pripustte a za DEVET mesicu nam sem poslete fotky !
odbornice -iv-

arygnoc

gagaga:

fenky sa majú – tie sa ťahajú s bruchom iba dva mesiace (58 až 65 dní).

;) :P

gagaga

" arygnoc ", tak to jsem nevedela :o
:ppp
jak to tak vypada ( s tou gagaga ) .., tak me asi chcete zacit taky brzy tykat :)
gagaga

ary , a jeste by me zajimalo :
tu gagaga mam za putina , nebo za zjentekovo Joksirku ?? :P

arygnoc

:O

tak to fakt netuším.
tykanie si môžete vyslúžiť iba blbosťou, čo u vás nehrozí.
takže vás naďalej budem urážať vykaním.

;)

zjentek

no, vidíte ..žádný odpovědi, žádná účast ..jsem to říkal ..jžšk tady aby se cizí člověk bál přijít, kvůli domácím ,)

arygnoc

„Prostá otázka na závěr- ublíží výše zmiňované feně březost? “

asi som fakt debil – odpovedám na položenú otázku:

jej brezosť neuškodí.

už tomu rozumieš?

  • oooooooooooo-

a zasa priradený ďalší človek, ktorému môžem tykať.

;)

zjentek

ary, nebo jak si vy říkáte- ti to nedá viď? Zase něco mimo nudnej rámec, že jo ..no nic, to já jen tak z plezíru ..i když smyslovej požítek si jinak odříkám, co to jde :o

arygnoc

zjentek:

ty ne že nepočúvaš (nečítaš) druhých, ale ani seba.

moja odpoveď bola naprosto vyhovujúca tvojej otázke – v maximálnej miere som si odpustil komentáre typu „nedoporučujem, radšej nie, nechať fenku sterilizovať a pod.“, nakoľko to u prešľachtenej postihnutej fenky považuješ za nonsens (nonsens je ale už vyšľachtenie tejto rasy) a prípadné defektné potomstvo ťa už nezaujíma – so všetkými dôsledkami pre teba (budeš ich musieť nechať utratiť) i pre to zviera.

takže napred pozorne čítaj svoju otázku a potom tak isto pozorne čítaj i odpovede.

keby si sa pýtal na doporučenie, či pripustiť, napíšem nie.

ale ty si sa pýtal, či jej to uškodí, a tam som jasne povedal, že nie – fyzicky zvládne i pripustenie, brezosť i vrh.

niet čo riešiť.

a tykanie považuj za vymoženosť, je vás tu iba pár, ktorým tykám (viď profil), veď doteraz som ti vykal.

howg.

zjentek

..je to trochu jinak ary- vybírám si, co poslouchám. A treba těba něpočůúvam ..mazej na slovenský odpovědi, v diskuzích seš prd platnej, ty howgu :o ..jo a ta původní odpověď ontoly teda hóódně postrádala vypovídací hodnotu. Ale teď je to o něčem jiném ..a hádej díky koho ..tebe?? V podstatě si tady ani nemusel podléhat vášním a nic by se nezměnilo , ale na druhou stranu mi neva, že sis přišel poklábosit o hovnu, já to dělám taky :o

gagaga

zjentek, arymu rikam ary jen ja ..( ja mu to taky vymyslela ) :p
on si sam tak nerika..a ja mu tak rikam proto ,
ze je to proste nas ( muj ) ary :p

  • iv-

arygnoc

svätá pravda.

;)