KristýnaG

Mám právo na vrácení kauce?

Dobrý den, bydlela jsem v pronajatém bytě,kde byla výpovědní lhůta 3 měsíce. V prvním měsíci výpovědní lhůty jsem si za sebe našla náhradu a byla podepsána nová nájemní smlouva. Já jsem byt předala, podepsala jsem předávací protokol, že je vše v pořádku a vrátila jsem klíče. Ještě téhož dne si to nové nájemnice rozmyslely a nenastěhovaly se.Informovala jsem se, co to pro mě znamená, a bylo mi řečeno že nic. Nyní mi však majitel nechce vrátit kauci, že prý se z té mé kauce zaplatí nájem, který dál běží. Od bytu nemám ani klíče. Mám nárok na vrácení plné výše kauce? děkuji

Nejlepší odpověď
zzzlatokopka

To je složité, záleží co je přesně o kauci ve smlouvě napsáno. Obecně platí, že může být kauce použita jen na to, co je ve smlouvě přesně specifikováno.

Přečtěte si tu smlouvu pořádně, zvláště body o kauci. Pokud pak dojdete k názoru, že vám ji má vrátit, napište mu doporučený dopis a v něm požadujet vrácení kauce. Ve smlouvě by mělo být i napsáno do kdy ji má vrátit.

Další odpovědi
ivzez

Předávací protokol měl podepsat především majitel bytu,
který svým podpisem potvrzuje, že jste byt předala v pořádku.

Pokud jste nedala písemnou výpověď, nebo pokud jste s majitelem
neuzavřela písemnou dohodu o ukončení nájmu, svědčí předávací
protokol nepřímo i o ukončení nájmu (pokud by nájem neskončil,
byt byste majiteli nepředávala).

Máte písemně odsouhlaseny i konečné stavy elektroměru a plynoměru?

Kauci máte sjednánu v nájemní smlouvě, ve smlouvě máte uvedeno,
k čemu majitel může kauci použít, případně kdy ji musí majitel vrátit.

Vyzvěte (nežádat!! neprosit!!) majitele písemně k vrácení kauce.
Výzvu zašlete doporučeným dopisem s dodejkou.

ReHu

Logickou úvahouby se kauce měla vrátit, když již by, předán protokol o vrácení bytu a podepsána nová smlouva.
Pravda je taková, že majitel, také logicky, nechce přijít peníze a jde o to, jak píše zaslat., jak přesně a konkrétně je sepsána smlouva
Důkladně ii prostuduj a porada s právníkem ke škodě nebude.