Reezo

Nevíte, zda se do předávacího protokolu ukončení nájemní smlouvy uvádí penále nebo něco podobného?

Zdravím
Rád bych se zeptal, jestli se na předávací protokol ukončení nájemní smlouvy uvádí penále nebo něco podobného?
Jde o to, že jsem s majitelkou ukončil nájemní smlouvu na dohodu s tím, že mi slovně odpustila ( nemám výslovně na papíře, že se vzdává nároku na penále ) penále a úrok z nich ( nikdy mi nesdělila o jakou částku se jedná ).
V protokolu mám v " Dalším ujednání " – Kauce započtena za 1 dlužný nájem a penále.
Navíc v protokolu při předání bytu nebyli nalezeny žádné vady a teď mi poslala fakturu, abych uhradil " rekonstrukci bytu ".
Nejvíc se bojím toho, že by třeba mohla začít řešit ty penále, když odmítnu zaplatit tu rekonstrukci. Nebo by mohla chtít uhradit penále i když bych zaplatil tu rekonstrukci.
Je to 7 měsíců, co jsem jí podepsal nějaký papír ohledně penálů.
Děsí mě i představa, že by to mohla nechat ty penále uležet třeba několik let a potom vymáhat nesmyslnou částku.
Díky za případné odpovědi a hezký den!

Jen aby jste byli v obraze: Začalo to Covidem, kdy jsem přišel o práci. Jelikož situace nebyla příznivá, jsem se s majitelkou ústně dohodl na tom, že si vezme nájem z kauce a s tím souhlasila.
Jenže po 4 měsících se ozvala, že to chce doplatit a že mi narůstají penále. Jelikož jsem neměl vyřešené jiné bydlení, musel jsem přistoupit na to, že jí podepíšu papír, který mi dal 3 měsíce času k doplacení dlužné částky. Což jsem jí doplatil.
Pokaždé když zmínila penále jsem se jí zeptal na částku kolik to dělá, ale nikdy mi konkrétní částku neřekla.

Odpovědi
Filip84

Jo, tak tohle bude rychlé: kdo je blbý, má být poctivý, kdo je křivák, má být chytrý. Srážka dvou blbů vypadá nějak takto, bez urážky.

Co ti kdo řekl, to ti popře, podle zásady co ti řeknu, jako bych neřekl. To není relevantní.

Věřitel si může kdykoli „vymyslet“, že mu dlužíš nájemné za XX měsíců, podat žalobu, a pokud nebudeš processně aktivní a nedoložíš zaplacení (což neznamená nutně ústřižek složenky, výpis z účtu, či kvitanci), prohraješ, a jestli jsi to platil, nebo neplatil, nikoho zajímat nebude.

Pokud podepíšeš „papír, který mi dal 3 měsíce času k doplacení dlužné částky“, tak jsi uznal dluh, tím se staví promlčecí doba, akorát jsi si tím uškodil.

Najdi si dobrého advokáta. Já bych ti rád poradil víc, ale ty jsi tak blbý / naivní / důvěřivý, že tě tahle doba a to, jak funguje, bude mlít, jak boby na čokoládu, pořád dokola a dokola, pokud si nevytáhneš hlavu ze zadnice a nezměníš svůj přístup. Tak to prostě je.

Nebo jinak, je velice jednoduché řešení: odstěhuj se do pryč, co jsi podepsal, tak písemně navrhni babě přiměřené splátky, s ohledem na tvé možnosti (písemně = na doručenku & do vlastních rukou), a s „rekonstrukcí bytu“ pošli babu do prdele, ať si s tím jde před soud, nebo do banky. Ale musíš na to mít koule, musíš vědět, že to vyhraješ, nebo v tvém případě: kdo ti to vyhraje. Baba v právu, samozřejmě, není, pokud máš ten předávací protokol.

Jenže to je ten problém: z tebe čiší takový právní nihilismus a matláctví, že si vůbec nedokážu představit, jestli to není protokol, jak když Fany, ve filmu Fany (1995) („čekejte tady, pane čtyřnohý, zůstaňte!“) vybílili kostel před očima.

Takže tak.

elkon

Podepsat „nějaký papír“ je „chytré“. Pak se nediv ničemu. Ta další úprava dotazu je hned srozumitelnější.

Kazatel

Měl si platit řádně a včas. Co se týká vad, ty jsou jedna věc, zanedbaná obvyklá údržba (například malování, či úklid) však věc jiná.

Hlada

Penále může požadovat jen státní organizace za porušení zákonných povinností. U vás zřejmě půjde o smluvní pokutu. Její výše musí být uvedená v nájemní smlouvě a požadovaná částka tomu musí odpovídat. Pokud majitelka nevyznačila poškození bytu do předávacího protokolu, je její pozdější nárok sporný. Obsah onoho „nějakého papíru ohledně penálů“ je nejasný. Doporučuju doplatit dlužnou částku podle písemného ujednání. Preventivně by bylo dobré obrátit se na právníka, abys měl jistotu ohledně platby rekonstrukce.

Reezo

Elkon: Neměl jsem v tu dobu na výběr. Každopádně jsem se jí několikrát ptal, kolik to asi tak dělá, ale nikdy mi neřekla kolik.