MatVn

Mám požádat otce, jestli si můžu zatančit s jeho dcerou?

Ahoj, za hodinu jdu na ples a nevím, jestli si můžu partnerku (svoji holku) odvést od stolu, aniž bych se někoho zeptal. Jejím rodičům jsem ještě nebyl představen. Díky za odpověď Matěj

Nejlepší odpověď
Drap

Požádat doprovod o tanec patří k základním pravidlům slušnosti. Že jsi doposud nebyl představen , to na situaci nic nemění.

Další odpovědi
aliendrone

Já byl vždycky křupan se společenskými manýrami na štíru, takže moji odpověď ber jako orientační.

Moje etiketa (co mi bylo nahuštěno do hlavy) by situaci řešila takto:

Přijdu ke stolu a obrátím se na doprovod oslovením „S vaším dovolením“ a poté na dívku „Slečno smím prosit?“ (povšimi si, že se NEČEKÁ na souhlas doprovodu, dnes je to pouze formalita, zdvořilostní fráze) Ale jak říkám, já jsem spíš křupan. ;) :D :D

Kepler

O tanec se žádá dívka, ne její otec. Jen ta může odmítnout. Pan Špaček k tomu říká:
"Jak by správně mělo proběhnout vyzvání k tanci? „K tanci zveme klasickým ,Smím prosit? nebo neformálnějším ,Mohu si s vámi zatančit? nebo ,Mohli bychom si spolu zatančit? Pohled směřuje jak k ženě, tak k jejímu partnerovi, který dá úklonou hlavy svůj souhlas.
Zdroj: http://ol4you.cz

Myslím, že by se to dalo aplikovat i pokud je dívka v doprovodu rodičů.

Anikitos

První se zeptej ji, a podle toho jak se bude tvářit její otec, se rozhodni zda se zeptáš i jeho.

Př. Příjdeš k dívce: ”Smím prosit./Zatančíš si se mnou?”
Dívka souhlasí, ale otec se mračí:
S Vaším dovolením?/mo­hu?/pokud nevadí? ;)

Hlavně se první neptej otce!.. Si to představ – její otec ti dá svolení, ale jí se nebude chtít a co teď?? :'DDD

bolak

Já bych to vyřešil šalamounsky, šel bych nejdřív za otcem a požádal ho jestli si s ním mohu zatančit, a on by jistě odvětil: „radši si zatančete tady s Maruš..“

Dochy

Pokud je dáma ve společnosti či s doprovodem, podle mně není slušné ji chytit za ruku a ze společnosti odtáhnout. To by mohlo skončit rozbitým nosem. Doprovodu se nebudete ptát zda si s dámou můžete zatančit, ale zda s ní vůbec můžete mluvit či ji ze společnosti odtáhnout. Oběcně také může dojít k tomu, že dáma má nějaké obchodní jednání a skupina v tuto dobu nechce být rušena. Není pravděpodobné zrovna na plesu tanečních, ale třeba na diskotéce nebo v tanečním baru se to stát může – občas vedení vezme důležitého obchodního partnera i na podobnou akci aby mohli navázat i trochu přátelštější vztahy a trochu odbourali stres z jednání…
Jednou vyprávěla asistentka šéfa že právě u podobné příležitosti ji nějakej floutek vyzval takovým způsobem, že urazil všechny ostatní u stolu. Podle toho co říkala jej setřela takovým způsobem, že zásah pánské části nebyl nutný.