Platoon

Mám nárok na sirotčí důchod při podnikání?

Zdravím.
Vím, že abych si zachoval sirotčí důchod, musím si vydělat jen do určité malé částky a že se musí jednat o práci na dohodu. (projednával jsem přímo s SSZ).

Nevím však, jestli mohu být vlastníkem firmy (s.r.o/v.o.s), přičemž bych si nevyplácel z firmy žádný příjem. Firma by vydělávala a vyplácela ostatním podílníkům podíly na zisku. Já bych prakticky pracoval zadarmo.

Měl bych v tomto případě, kdy nemám žádný výdělek, ale jsem vlastníkem firmy, nárok na pobírání sirotčího důchodu?
Děkuji

Nejlepší odpověď
ivzez

Nemusíte (není to povinnost) si vydělat, ale smíte.
A týká se to pouze přivýdělku u kombinovaného nebo dálkového studia,
kdy můžete vykonávat pouze takovou činnost, která nezakládá účast
na nemocenském (sociálním pojištění).

V případě prezenčního studia toto omezení odpadá.

Přivýdělkem se míní jak práce, tak SVČ.

Pokud nestudujete a chtěl byste vlastnit firmu, z níž byste si
nevyplácel žádný příjem, přestože by firma vydělávala, a souběžně
pobíral sirotčí důchod, viděla bych to na obcházení zákona.