svetelacek

K čemu je určeno sociální a zdravotní pojištění?

Nejlepší odpověď
Ušel ventil

Sociální pojištění
Sociální pojištění má tři složky: důchodové pojištění, nemocenské pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Platí ho zaměstnanci i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Za zaměstnance odvádí sociální pojištění zaměstnavatel, podnikatelé a živnostníci se starají sami.
Pro zaměstnance je účast na všech třech složkách sociálního pojištění povinná, pro osoby samostatně výdělečně činné je nemocenské pojištění dobrovolné, důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti platí povinně. Sociální pojištění nemusí platit osoby bez zdanitelných příjmů.

Zdroj: https://www.pe­nize.cz/social­ni-pojisteni

Zdravotní pojištění
Zdravotní pojištění slouží k úhradě základní zdravotní péče. Povinně ho platí všichni zaměstnanci, osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) i osoby bez zdanitelných příjmů (OBZP), které trvale žijí v Česku. Za zaměstnance platí část zdravotního pojištění zaměstnavatel, část hradí zaměstnanec ze své mzdy. Platby na zdravotní pojištění odcházejí do zdravotních pojišťoven, nikoliv státu
Zdroj: https://www.pe­nize.cz/zdravot­ni-pojisteni

Další odpovědi
ivzez

Z důchodového pojištění se hradí všechny typy důchodů:
→ invalidní I. až III. stupně
→ starobní
→ pozůstalostní (sirotčí, vdovské a vdovecké)

Z nemocenského pojištění se vyplácí
→ nemocenské
→ ošetřovné
→ peněžitá pomoc v mateřství
→ vyrovnávací příspěvek v mateřství
→ otcovská

Z příspěvku na státní politiku zaměstnanosti se hradí
→ podpora při rekvalifikaci
→ podpora v nezaměstnanosti
→ rekvalifikace
→ různé pobídky zaměstnavatelům

Zdravotní pojištění slouží k úhradě zdravotní prevence,
zdravotní péče, rehabilitace, léků, zdravotních pomůcek.

Stačí takto?