Belatrix

Mam dilema-psycholozka nebo podnikatelka??

Vim ze uvazuju o tomhle strasne brzo, ale chtela uz bych v tom mit jasno..:) Hrozne me bavi probirat vztahy,problemy a dalsi takove veci s kamarady nebo s mamkou-a hlavne, jim v tom pomahat. A myslim, ze jsem i dost empaticka. Ale na druhou stranu se bojim financni stranky tohoto povolani!:( Podnikatelstvi je totiz dost nejiste, ale kdyz se zadari-stoji to za to! Popripade nevedel by nekdo na jake vysi se momentalne pohybuji platy psychologu? Dekuji predem..;)
Doplňuji:
Myslela jsem jakoze bud psycholozka(-nejdriv urcite s praxi atd.) anebo podnikatelka-ale ne v tomhle oboru ;)) napr.:si otevrit restauraci nebo tak neco..:)

Nejlepší odpověď
Damiana

Jako absolventka fakulty psychologie budeš mít poměrně dost možností. Můžeš si udělat zkoušky z klinické psychologie a věnovat se buď soukromé praxi (pokud budeš mít dobré PR, o klienty zpočátku nebude nouze) nebo působit na některé z linek důvěry. Můžeš se specializovat a věnovat se výzkumu, přednášet, psát knihy. Nebo také vést poradnu v rádiu, na internetu, pracovat v časopise (ideální by byly všechny lifestylové profily, které mají své vlastní psychorubriky – bohužel v nich ale často nepracují renomovaní psychologové, ale takové ty Tety Běty nebo samozvaní odborníci – herci, věštci atp.) Záleží na tom, jak moc seriózní cestou se chceš dát.
Jinak mě ale dost pobavilo tvé úžasné propojení zdánlivě nesourodého – buď se věnovat psychologii nebo si otevřít restauraci!? Ano, v tom případě práce barmanky by byla ideální! Vždyť to jsou ti největší psychologové s ohromnou každodenní (no, spíš každonoční) klientelou a parádními tuzéry. Tady se opravdu dá vydělat i bez VŠ 🙂

Další odpovědi
Terryle

Být tebou, zkusila bych nejprve studovat psychologii. I ta je k podnikání potřeba, pokud máš mít úspěch a chceš umět pracovat a komunikovat s lidma.
Začít podnikání se dá vždycky s jakoukoli školou, jen musíš mít kuráž, štěstí a vystihnout tu pravou chvíli.
A koneckonců, myslím, že i když budeš psycholožka, můžeš k tomu podnikat.

Jo a nedělej si extra iluze, že např. jako majitelka restaurace nějak hodně zbohatneš… je to riskantnější než mít psychologickou praxi, myslím.

Hlada

Ujasni si nejdřív pojmy. Psychologie je odbornost, kterou lze vystudovat a pak uplatnit jako zaměstnanec nebo podnikatel. Podnikání není odbornost, je to způsb uplatňování svých znalostí na trhu práce. Existují sice podnikatelské školy, je to ale spíš jakási ekonomka bez smysluplného uplatnění. Doporučuju vystudovat obor, ve kterém můžeš být nejdřív zaměstnaná.

fablen

tak já bych poradila nejdříve studovat a pak se teprve začít rozhodovat.
Tou podnikatelkou myslíš psycholožka privátní? V tom případě bys stejně musela nejdříve někde získat praxi a zkušenosti jako „zaměstnanec“ třeba v nějaké nemocnici a až potom si otevřít privátní ordinaci.

Michal Kole

Nemusíš být podnikatelka, můžeš se nechat zaměstnat v nemocnici i když nemusíš být přímo psycholog, ale nějaká „komunikační“ pracovnice mezi lékaři a pacientem, že pacientovi vysvětlíš „psychologicky“, že lékaři mají vše pod kontrolou a nemusí se bát.

Mapel

Tak se nech nejdříve zaměstnat a pak se rozhodni, zda si založíš živnost. A proč tě zajímají peníze? Chceš tu práci dělat, že tě baví, nebo chceš jen peníze?. Když budeš v práci dobrá, tak budou i peníze. Takto se rodí pracující z uleknutí, protože momentálně se na tom a tom nechá víc vydělat, ale těch škod co způsobí je pak hrůza a v samém důsledku je to stojí dost peněz.

terry

A proč ne oboje? Časem.
Můžeš být psycholožkou a pomáhat a mít vlastní restauraci, kde zaněstnáš pár spolehlivých lidí.

Stejně je lepší mít 2 nezávislé zdroje fin.příjmů. Nikdy nevíš, bude za x let.
Pokud máš více fin.zdrojů, je to větší jistota do budoucnosti.
Mám několik známých, kteří podnikají ve více oblastech.

Drap

Pro tebe by asi bylo nejlepší, vybrat si povolání : podnikjící psycholožka