Altair-AC

Mají zvířata svědomí?

Nejlepší odpověď
paul1

Já si myslím, že některá mají. U naší fenky Eli to bylo vidět hlavně při návratě z „toulačky“, to se jen plížila a hned mazala do boudy. Teď je už trochu starší a neutíká nám. Ze začátku jsme s jejími útěky měli skoro každodenní problém. Dostali jsme ji (kříženec bígla) od paní, které syn dostal alergie a astmu, tak musela dát z domu (bydlí v činžáku) všechno co obsahovalo peří a kočku i psa. Eli byla naučená na každodenní procházky po lese. My jsme už postarší, těch procházek bylo asi pro ni málo, tak začala utíkat při sebemenší naší nepozornosti – hned se prosmykla pod nohami a pootevřenou brankou vyběhla na ulici nebo do zahrady a na pole.
Vrátila se asi po hodině, většinou ušmoulaná a bylo na ní vidět, že si je vědomá své viny , ani jsme nemuseli na ni křičet.

Další odpovědi
Ambrosios

Svědomí ne, ale pociťují lítost (nad ztrátou někoho jim blízkého).

zjentek

Určitě! Alespoň psi. Moje fenka Fanynka se uměla stydět! A v tom mně svými gesty jednoznačně přesvědčovala, i když mně její prohřešky vůbec nevadily a přišly mně roztomilý. (;

Edison

Ne. K čemu? Nepotřebují ho.

led

Svedomie je vlastné ľuďom, ktorí dokážu premýšľať a cítiť. Je to súčasť morálneho vedomia. Ale nie všetci sa ním riadia, hlavne pri uprednostňovaní zištných záujmov, či už vlastných, alebo v prospech iných.

Zvieratá sa neriadia ľudskou morálkou. Ich myslenie je jednoduchšie, smeruje k „zachovaniu rodu“ a základnej myšlienke „zjesť, alebo byť zjedený“.

Kepler

Svědomí ne, jen pud sebezáchovy. Klidně uloví nějaké zvíře bez výčitek jen proto, aby nasytila své potomky, ale nic víc. Svědomí je lidská vlastnost, jakýsi druh hanby a nemá ji ani většina lidí. Bez nějakých příslušných znaků zlého svědomí, od počátku historie a často bez příčiny vraždí zvířata, lesy a teď i samotnou matku Zemi.

elkon

To se musíš zeptat jich.

EKSOT123

Co to je za dotaz! Samozřejmě je to s otazníkem třeba u hmyzu atd. Ale přinejmenším savci a ptáci nějaké svědomí mají. O tom by se dalo hodně napsat. Stejně jako mají osobní hrdost (kočka, pes pozná, když se jim vysmíváš atd).

Lilama

Myslím, že psi ano. Nevím jestli to nazvat uplně svědomí, ale uvědomují si když se stane něco zlého.