Gus_Fring

Mají ti nejlepší šachisté i výborné výsledky v matematice? Nebo matematika není zase tak moc o logice?

Z dnešních: Magnus Carlsen, Anand Višvanáthan, Vladimír Kramnik, Fabiano Caruana a klidně i ti starší: Bobby Fischer, Garri Kasparov, Anatolij Karpov atd. mívali na školách z matematiky jedničky? Nebo matematika není pouze o logice?

Nejlepší odpověď
hapiky

Já musím říci drapovské ano i ne. Znám cikána, který propadl z matematiky ale na šachy na něj nikdo z jeho vrstevníků neměl.
Ale i naopak, jedničkáři z matematiky byli často nadprůměrní šachisté.

Další odpovědi
Lotr2008

Matematika na základní a střední skole- samozřejmě tu člověk nějakou zručnost potrebuje, např. „technickou“ zručnost při rovnicích , vyrazech, sčítání, nasobení (of kórs), a někdy i to logické uvažování(ale většinu věcí se člověk může jako stroj naučit a pak to bez nejakeho přemýšlení podle nejakeho algoritmu opakovat. Takže jedničky může mit i člověk, co moc v tom mat. myšlení není dobry- dukazy by mu treba vubec nesli) ale ta pravá matematika a kreativní činnost je hlavně na vš (hlavně důkyzY, ale i možná i někdy na sš dukazy jsou, ale nejsou nějak těžké… na takové úlohy které jsou na nějaké to matematická myšlení ti doporučuji MO na slovních ulohách použije v praxi to cos se naučil a pak treba i na úlohy do teorie čísel. Jsou tam i casto dukazy (Jasné ze ne na úrovni vš)

elkon

Z vyjímečných matikářů, bývají dobří šachisté. Ale něco za něco. Člověk, který má značné nadání např. pro šachy, bývá ale pro praktický život nepoužitelný.