Lgee

Mají staré knihy za dob komunismu nějakou cenu?

Např. Slovník českého jazyka.

Nejlepší odpověď
elkon

Za dob komunismu žádné knihy nejsou, protože nebyl ani komunismus.

Další odpovědi
led

1 – Dosud nebyla zveřejněna žádná kniha napsaná v komunismu, protože komunismus ještě nebyl.
2– Pokud myslíte české i slovenské knihy z let 1948–1989, tyto mají odlišnou cenu od 0.- Kč do více než 1000,– Kč. Cena závisí na autorovi, typu knihy, způsobu vazby, poškození a zájmu čtenářů…

Český jazykový slovník, i když starší, pokud se podívám na příspěvky, by potřebovalo mnoho místních uživatelů. Ja mám několik novelizacích českých jazykových slovníků z let od 1.ČSR až dodnes a pokud si nejsem jistá, použiji je, hlavně podle období z kterého daný text je.

Disraeli

To fakt nejsou staré knihy. Ceny mají podle poptávky, podle typu knih, tedy i autor, žánr, pořpípadě obor, ale ne na základě toho, že by byly „staré“. Jistě, pokud bude slovník v dobrém stavu, můžeš ho prodat tak za 50 Kč.
Zcela běžně se po antikvariátech prodávají tisíce a tisíce knih z počátku 20. století (tedy ještě z monarchie), ale i třeba z druhé poloviny 19. století. Většinou mají zcela běžnou cenu… respektive jsou knihy z antikvariátů (i takhle staré) většinou levnější, než nové v knihkupectví. Není nezvyklé koupit takovou knihu kolem stovky,
Knihy ze 17. století, z 18., z počátku 19. století a podle stavu a vzácnosti mají pak teprve vyšší hodnotu (mohou mít). A i to je kolikrát jen v řadách pár málo tisíc.

Pepa25

Nějaké „např.“ je k ničemu. Každá kniha má jinou hodnotu – některé fakticky nulovou, jiná zajímavou – např. tato krásná monografie o parních lokomotivách s fotografiemi: https://kniho­bot.cz/g/366548 přestože je z r. 1988. Odpoví v antikvariátu nebo lze orientačně hledat v nabídkách antikvariátů na internetu.

paul1

Po předcházejících majitelích máme 4– dílný „Příruční technický slovník naučný“ z roku 1962. Jsou to úctyhodné bichle a je tam mnoho zajímavostí.

Kazatel

Vsadil bych spíš na vkladní knížku.

Michálek1245

No, hodně asi záleží na konkrétních kusech. Ale dělal jsem několik let v knihovně a tam jsem se naučil, že některé starší knihy prostě tu cenu nemají a není škoda se jich zbavit. Na druhou stranu je ale není třeba nutně vyhazovat. Jsou věci jako dekorace ze starých knih a tak dále, které vypadají velmi dobře a udělají spoustu parády. :)