Kelt

Má výška člověka cyklisty vliv na výkon?

Dva cyklisté, jeden měří 150 cm, druhý 205 cm pojedou na kole. Oba mají stejná kola, jako je průměr kola a délku řetězu. Pojedou na stejný převod. Jsou oba na tom stejně fyzicky, až na to, že ten vyšší má delší nohy. Hmotnost kol je stejná pro oba. Pokud pojedou na doraz nějaký sprint, nebo časovku, na koho byste si vsadili? Kdo má větší šanci vyhrát, pokud bereme čistě fyzické předpoklady? Kdo bude více unavený, kdo dělá více práce? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Lamalam

Pokud jsou oba stejně těžcí, tak oba vykonají na stejné dráze stejnou práci. Větší šanci na vítězství má ten, kterému bude více vyhovovat poměr délky šlapacích pák vzhledem k délce kostí jeho dolních končetin. Když budou rozměry ve výrazném nepoměru, bude to muset dřít více silou než švihem. Který z nich to bude, nelze bez přeměření kostí a bicyklů určit. Ale celkově je to jedno, vyhraje ten, který bude více nadopovaný.

Další odpovědi
led

Záleží od
1 – pomeru výšky posedu od pedálov,
2 – sklonu jazdcov
3 – spôsobu jazdy
4 – hmotnosti
Ten, ktorého posed umožňuje lepšiu páku na pedál pri menšej námahe a telo vytvára lepší aerodynamický tvar má v súčínnosti s hmotnosťou väčšiu šancu na víťazstvo.
Jazdec pri vystretom posede typu konca 19.storočia nemá šancu pred skloneným jazdcom vytvárajúcim tvarom svojho posedu kvapku vody.

Kepler

Budou-li mít oba cyklisté stejný výkon, ten méně hmotný (i s kolem) bude mít lepší zrychlení. Navíc ten malý bude mít menší odpor vzduchu. Vše tedy hraje pro malého i v případě stejné hmotnosti. Unaveni budou oba stejně, protože vykonají stejnou práci.

JájsemRaibek

Ten vyšší bude těžší, ale nemusí být, protože může být hubenější než ten menší.
Ale zase by mohl mít větší odpor vzduchu, protože víc vyčnívá z kola.
Spíš bych si vsadil na toho menšího.