paroh77

Má smysl kupovat nově vydávané gramofonové desky, má zvuk na nich větší kvalitu než na CD?

Jaké máte zkušenosti s kvalitou nových vinylových desek a CD? Vyplatí se u starších titulů kupovat raději stará vydání?

Nejlepší odpověď
led

Audio záznam na vinylových doskách je z platne prenášaný elektromechanickym spôsobom (kmitaním ihly prenosky z ryhy v platni), v CD sú data uložené na princípe digitálneho záznamu. Rozdiel medzi platňou a datami z CD je práve v čistote audiozáznamu.
Ale fajnšmekri starých melódií nedopustia na pazvuky kĺzania ihly po vinyle oproti čistote CD.
CD… Je akoby ste boli v prírode, počuli spev vtákov, ale šum trávy a listov vo vánku, žblnkot potôčika, bzučanie hmyzu, by sa vám stratil.

Další odpovědi
Hlada

Záleží na tom, z jakého masteru je záznam pořízený. Nové nahrávky jsou digitální. Z digitálního záznamu se analogový zvuk nedostane, takže v tom případě to smysl nemá.

Kepler

Pokud je vinylová deska nepoškozená a gramofon kvalitní, analogový zvuk je lepší. Hifisté tvrdí, že je zvuk věrnější. Zvuk na CD je digitalizovaný a často i komprimovaný, to znamená i značně osekaný ve prospěch velikosti souboru. Existuje však i výjimka: formát FLAC, který je datově náročnější, ale věrnější. To už ale mluvíme o hudbě uložené v PC.
Staré desky jsou ovšem postiženy opotřebením, šumem a praskotem, tak v tomto případě bych dal přednost digitálnímu záznamu.

aliendrone

To jsou všechno blbosti. Celkem se válím smíchem, když slyším/čtu výlevy „hifistů“, konkrétně jejich „ódy na gramodesku“, kterak je ten analogový záznam „lepší“! Když si koupíš dnešní gramec (znovu se začaly vyrábět/prodávat včetně desek právě kvůli výše zmíněným cintům) a podíváš se dovntř – co najdeš?

Vyjma analogových komponent je jejich podstatnou součástí DIGITÁLNÍ procesor, který upravuje/vylepšuje analogový signál před jeho vypuštěním do koncového zesilovače – tomu říkám panečku „analogová vymoženost“! :D :D :D

Už jen z principu se zamysli nad tím, že každé přehrání analogového média snižuje jeho kvalitu (u desek např. 50× její přehrání klesne kvalita na cca 75% původní – závisí na kvalitě gramce) To se dokonce týká i VHS kazet, kde je záznam uložen na pásce sice digitálně, ovšem díky nutnosti předmagnetizace dochází k jeho degradaci.

Asi takhle – pokud jsi z těch, co si koupí „jemně perlivou vodu“ za stejnou cenu jako perlivou, jdi do toho. Já když chci jemně perlivou vodu, STEJNĚ si koupím perlivou a před požitím s ní chvilku ZATŘESU, bublinky s přebytečným CO2 vyběhnou a voilá – jemně perlivá voda je na světě! Dokážeš také tak snadno udělat z jemně perlivé vody vodu PERLIVOU? LOL! Jo, výrobci ti prodají horší kvalitu za STEJNÉ prachy – oni ušetří/víc vydělají, udělají reklamní masírku na blbečky a na tebe kálí Bílý Tesák, hlavně si to zaplať! S gramodeskami je to STEJNÉ! :)

Dochy

Aliene: V mnoha případech bych Ti i věřil, neodsuzoval bych DSP (on může být rozlišením rychlostí a kvalitou o hodně dál než CD-DA) ale co Ti jentak neprojde: Od kdy je VHS digitální??? (byl nějaký nástupnický pokus, ten se ale neujal)

aliendrone

No – přesné datum u VHS je od: NIKDY, popletl jsem s DV kazetou, no. Tywoe, to už je TAK dáááávno… :)

Já si to vybavil, páč jsem měl kameru na DVčko a nedůvtipně jsem si myslel, že díky digitalizaci je záznam na kazetě v podstatě věčný (nedegraduje) a když jsem zjistil, že NE, málem mě za ty (tehdejší) prachy trefil šlak. Myslel jsem, že DV je „na věčnost“ (a rekama to tak podávala), to zklamání, bylo TAK velké, že si ho dodnes pamatuji – pochop, tenkrát o tom, že si budeme nahrávat na paměťové karty a rovnou kopčit do PC snili jen BIG vizionáři. :)

Dobrý postřeh, je vidět, že jsi „stará vyma(č)kaná pasta“, prostě ZLOČINEC! ;) :D :D

Dochy

😉
Té životnosti DV pořád ještě věřím… Hele nech mi nějaké iluze, jo??

Nicméně svatbu točenou na DV máme staženou na harddisky. Ty harddisky jsou už alespoň 6 let ve skříni. NECHCI slyšet nic o omezené životnosti harddisků. 🙂

Dochy

Keplere, pokud u CD zůstaneme u CD-DA tam se komprese neprovádí (max, nějaký mástering, který právě těm hifistům vadí)