Gestas

Má slovenské slovo suka, označující fenu, něco společného s ruským vulgarismem сука?

Nejlepší odpověď
annas

Suka česká, slovenská, polská, ukrajinský i ruská, pokud vezme linii gentického původu jsou sourozenci. Všechny vznikly v praslovanštině. Jen význam se pozměnil.

Václav Machek Etymologický slovník

Suka – vlašsky i lašsky = psice. Na Hranicku = zlá , špatná žena. takže slovo bylo i v češtině, dnes se považuje jen za nářeční., i když ve 30. . letech 20. století se suka používala pro fenu loveckého psa.

Slovenština slovo převzala ze slovanštiny, stejně jako polština, ukrajinština či ruština. Takže slova mají stejný původ, stejně jako čeština, i když se každý jazyk pak vyvíjel jinak.

V češtině se používá i jako nadávka.

Nejspíše, jako mnoho názvů zvířat, je suka původu zvukomalebného. Citoslovce německé – např. schuck-schuck, tsú-tsú apod.

Molžností je také odvození od indoevopského názvu psa, který je v litevštině. = šuo.

Další, pravděpodobnější možnos je od rodit, totiž kořen seu- je i v latině sús – svině, Tedy suka je prostě samice. Podporou je fena – latinské femina. pak by ovšem vábicí citoslovce byla teprve za suka, nikoliv naopak.

Německé zauke = psice je převzaté ze slovanštiny;
..
U nás se v obecné češtině používá čuba = ‘fena’, přeneseně vulgárně – čubka ‘děvka’, čubčí, čubička. Ze střhn. zūpe (dnes Zaupe) ‘fena’

Opět V. Machek

Další odpovědi
Edison

Je třeba si uvědomit, že slova se stávají vulgárními až způsobem jejich užití. Vůl je vůl, ale vůl… je prostě vůl.

Kepler

Řekl bych, že to slovo je snad panslovanské a všude znamená fenu. Používá se i v některých oblastech ČR (spíše ale čuba, čubka). Svůj vulgární význam dostalo až druhotně. Je to ale jenom můj odhad, přesněji snad vysvětlí annas.

led

Má, pôvod v dávnej histórii, ale nie ako vulgarizmus.
Aj keď sa BIS tomu bráni, istú dejinnú spojitosť s východným susedom nemožno poprieť ani prepisovaním dejín https://zpravy­.aktualne.cz/do­maci/sovetska-vyuka-modernich-dejin-se-musi-zmenit-mini-bis-minis/r~e7ac6e­4417ed11e99168ac1f6b220e­e8/?fbclid=IwAR0B54RtgtiF­c6eSW1VKmqU2UJ­mYgMP4DDb4es0K_­KiYtZ0rcByVag­t7aFU zpráva BIS https://www.bis­.cz/public/si­te/bis.cz/con­tent/vyrocni-zpravy/2017-vz-cz.pdf