annas

Má reálný základ varování, které stále odrazuje snoubence od uzavírání sňatku v květnu?

Jak zní pořekadlo o květnové svatbě?

Nejlepší odpověď
Hlada

Říkalo se Svatba v máji, nevěsta na máry. Kdysi mělo toto rčení opodstatnění, ale mnoho lidí ovlivňuje i dnes. Kořeny pověry lze hledat v dávné minulosti, kdy byla minimální lékařská péče a lidé byli přes zimu odkázáni na zásoby, které si v průběhu roku vytvořili. Ženy většinou otěhotněly krátce po sňatku a květnové nevěsty rodily na sklonku zimy, kdy byly zásoby téměř vyčerpány. Často se stávalo, že zesláblá matka ani novorozeně nepřežily. Časem se podmínky změnily, pověra však ovlivňuje plánování svateb dál.

Zdroj: http://www.mesto-pardubice.cz/u­rad/radnice/tis­kove-zpravy/tz2011/tisk-110406.html

Další odpovědi
anonym

Lide se rozvadeji , at meli svatbu v lednu , kvetnu , nebo v prosinci. ☹ A neznam nikoho , kdo by se po par letech rozvedl a rekl by , ze to bylo urcite tim , ze se brali v kvetnu. Ja bych se v kvetnu klidne vdavala , ale nikdo me nechce. ;-( -iv-

pokazdejinak

zmiňujete tu jen porod v únoru, ale rizika na novomanželky číhala už dřív – většinou čerstvě těhotné (1 nebo 2 měsíce) musely nastoupit na pole v době žní, které tradičně začínaly okolo poloviny července
nebývalo zvykem těhotné ženy nějak šetřit, navíc to často ještě nevěděly, a námaha práce na poli spolu s raným těhotenstvím zvyšovala možnost potratu

JanyOK

Ano říkalo se „svatba v máji, do roka máry“

Danča84

„Svatba v máji, nevěsta na máry“. Já slyšela, že to vymysleli v dobách nevolnictví hradní páni. Veselka lidi odváděla od práce na poli, které bylo nejvíc zrovna v květnu. Tak chtěli své poddané od svateb v tomto období odradit, vystrašit. Odpověď Hlady má ale taky něco do sebe:-)

vagra

Pro odpověď, proč se právě květen dočkal titulu „měsíc lásky“, nemusíme chodit daleko. Slavnosti plodnosti nacházíme v tomto období již ve starých pohanských zvycích.
V květnu je většina rostlin v plném květu, ptáci si hledají partnery a stavějí hnízda, zvířata vyvádějí mláďata.

Přesto jsou květnové svatby tradičně považovány za nešťastné.
Někdy se říká-„Svatba v máji, nevěsta na máry,“
a ještě i dnes se mnoho zamilovaných párů snaží tomuto období vyhýbat, což potvrzují i statistiky.
Při květnové svatbě se totiž dítě, počaté o svatební noci, narodí v únoru.
To býval kdysi obávaný měsíc hladu, kdy loňská úroda už docházela, ale zima byla ještě krutá a hodně lidí umíralo. Rovněž při zavátých cestách a krutých mrazech se někdy ne dostala včas pomoc A to všechno mohlo být pro novopečenou maminku a její miminko velmi nebezpečné! Dále špatné zimní hygienické podmínky jsou zároveň ideální pro vznik infekcí, které po porodu mohou mít pro matku neblahé následky.

Zdroj: vybráno a zkráceno z-http://www.as­trohled.cz/clan­ky/zvyky-a-tradice/#994

Džuls

Moji rodičia sa brali v máji a sú spolu už vyše 21 rokov a nemyslím si, že by sa mali v najbližšej dobe rozvádzať … 🙂 A keď to raz príde, tak aj ja by som sa chcela vydávať v máji- veď máj je predsa mesiacom lásky, tak prečo to nevyužiť??? 🙂 No, každopádne si myslím, že je úplne jedno, v ktorom mesiaci sa ľudia berú…