Kelt

Má počet otevřených souborů vliv na funkce počítače?

Mám plnou lištu souborů, které třeba napoužívám. Mohou to být soubory z internetu, stejně tak moje vlastní – filmy, nahrávky, texty, pdf a pod. Počítač dám do spánku, pak na něm pracuji a znov do spánku. Někdy mám pocit, že je počítač pomalejší, ale neměřil jsem, jak dlouho trvá nějaká akce v případě, že nejsou otevřené žádné soubory a třeba 20 souborů. Máte s tím někdo zkušenosti? Děkuji.

Nejlepší odpověď
cochee

To záleží na konfiguraci, zejména dostupné RAM. Pokud je těch souborů otevřeno tolik, že celou RAM zaberou, pak začne PC zpomalovat, protože před každým dalším úkonem musí paměť RAM přeuspořádat. Počítač swapuje, tzn. použije vyhrazené místo na disku a kus obsahu paměti RAM tam „odloží“ a tím ji uvolní; až bude potřeba to, co je zrovna odswaplé na disk, tak zase swapne jiný kus RAM (resp. jiný otevřený soubor) a do paměti zavede předchozí obsah z disku. Samozřejmě Windows (předpokládám tedy počítač s Windows) dobře „vědí“ o velikosti RAM a rovněž se snaží tuto RAM využít a zrychlit tak svůj běh, takže do určité míry čím více RAM, tím je jí volné furt stejně 😁, protože Windows si tam otevřou své potřebné soubory. Kde jsou ty doby, kdy sám Vilda Gates prohlásil, že 640 kB RAM, které tehdejší CPU maximálně uměl adresovat, prostě uživateli musí a bude stačit …

Další odpovědi
Dochy

Záleží jakých souborů a v jakých aplikacích. Ale ano, znamená to spuštění odpovídající apliakce, zabrání nějaké RAM a podle konkrétní aplikace i alokace nějaké části výkonu CPU.

aliendrone

Dnes už to není tak markantní, jako v dobách plotnových harddisků, přeci jen SSD mají mnohem lepší výkon (přenosovou rychlost). Nicméně virtuální paměť, kterou OS využívá zkrátka obnáší diskové operace, tudíž ztrácíš přesouváním z RAM na swapák (a naopak) jak výkon, tak především čas.

Pepa25

Nevidím důvod, proč soubory se kterými se nepracuje, nezavřít. Podobně je to jen s režimem spánku místo vypínání. Jak říkal kolega: občas PC aspoň nerestartovat je jako po sobě nesplachovat WC.