KristovaNoha

Má nějaký význam tradice, kdy v některých národech spolu lidé tančí v krojích na louce?

Viděl jsem záběry už mnohokrát, v různých dokumentech, zajímalo by mě, jestli to má nějaký význam nebo to dělají jen pro radost

Nejlepší odpověď
led

„jestli to má nějaký význam nebo to dělají jen pro radost“ – mať radosť a veseliť sa nestačí ako zdôvodnenie významu lúčnych tancov?

Je to spomienka na minulosť a spolupatričnosť k svojmu národu a jeho zvykom.
Tieto tance na lúkach bývali sviatky radosti, oslava života. Tancovalo sa hlavne na vítanie jari ako oslava lásky a nového života, na dožinkoch a vinobraní ako vďaka za úrodu. V bežnom živote tancovali hlavne deti a mládež z radosti k životu.

Vojta24, vy si myslíte že zábavy boli len na príkaz, len keď prišli filmári? Kdeže, ľudia sa naozaj zabávali pre radosť, naozaj sa pri tom smiali a nepýtali sa, čo za to dostanú. Pamätám, že dokonca v niektorých filmoch, keď už spomínate film, tancovali preto, že chceli tancovať, chceli ukázať niečo zo svojej radosti zo svojho umenia a nie za 20.-Kčs na deň (to bývala taxa za platený komparz) a robili to bezplatne!

Další odpovědi
Vojta24

KristovaNoho, … pokud tancování na poli mělo hypoteticky nějaký význam, mohla jím být zábava, co myslíš ?

Uvažuj ale, viděl si to z filmového pásu ⇒ a z toho plyne, že byla tam nějaká kamera, nějaký kameraman a nějaký režisér, ti lidé v krojích mohli být jenom najatý komparz v kostýmech a dělali jen to co jim zavelel režisér. V takovém případě to se zábavou nemělo společného nic a byla to jen zinstanovaná scéna pro kameru a diváka.

led

Vota24
pozrite si dokumentárny film Karola Plicku Zem spieva z roku 1933
To nie je umelo hraný film a všimnite si tváre ľudí. Žiadni komparzisti a profesionálni herci. To je život v tom najkrajšom podaní. Ano niektoré scény boli Plickom réžijne naaranžované, ale len v zmysle umeleckého spojenia jednotlivých častí a možností kamery, ni v samotnom výraze..

led

odkaz na film:
https://vimeo­.com/90543979
https://sk.wi­kipedia.org/wi­ki/Zem_spieva