Má klokaní samec kapsu?

Každý ví, že klokanice má na břiše kapsu, do které si po porodu přeleze mládě. Ale má tuhle kapsu i klokaní samec?

Nejlepší odpověď
kenyrts

Má samec klokana také kapsu?

Zkrátka řečeno – nemá. Jistě, ale proč? Z Klokani ani jiní vačnatci totiž nemají kapsu jen pro parádu, ale mají k tomuto vybavení velmi pádný důvod. Na rozdíl od nás, placentálů, totiž vačnatcům chybí dočasný orgán, který se vyvíjí právě jen v době těhotenství, a tím je placenta. Při vývoji embryí slouží k zásobování plodu kyslíkem a živinami. Co ale dělají vačnatci, když se u nich nic takového nevyvíjí? Z našeho pohledu je rozmnožování vačnatců velmi prapodivné. Samice totiž nemají jednu, ale hned dvě pochvy a také dvě samostatné dělohy (tomu odpovídá také rozštěpený penis klokaních samců). V jedné nich se zárodek vyvíjí chráněn primitivní skořápkou. Tento pozůstatek po dávných ptakořitních savcích ale nedovoluje zdaleka tak optimální vývoj jako placenta. Proto se mláďata vačnatců rodí už ve vývojovém stadiu připomínajícím spíše vyspělejší embryo. Porod probíhá třetí, dočasnou pochvou, která krátce po porodu zaniká. Hned po narození čeká mládě těžká cesta do vaku, kde se přisaje k mléčné bradavce. V něm proběhne celý další vývoj. Předpokládá se, že „kapsy“ vyčnatců vznikly z kožního záhybu, v němž někteří jejich předchůdci nosili vejce.Podobné vaky totiž nejsou jen výsadou vačnatců, ale setkáváme se s nimi také u vejcorodých je­žur.

Další odpovědi
panenka

nemá klokaní samec kapsu.

Zuzik

Na 100% nemá. Protože je samec a kapsu nepotřebuje, protože se o mládě nestará