MD House

Má gravitace vliv na rychlost světla?

Když baterkou pisvítím do zěmě, poletí světlo rychleji než kdybych svítíl do nebe?
Doplňuji:
Černá díra prý přitahuje světlo.
Jak družice lítají kolem země, nemohlo by světlo vkuse lítat kolem černé díry :D ?

Nejlepší odpověď
mokador

ne toje jedno kam sviti

Další odpovědi
Rocker

Podle mě vliv nemá,světlo nemá žádnou hmotnost.

vodník

Gravitace na světlo vliv má ale v našich poměrech nepozorovatelný.Je to proto,že Země a baterka jsou pro prokazování tohoto jevu nevhodné,ba přímo směšné.Země,ačkoliv se nám zdá,že má gravitaci velkou,ve srovnání s obřími hvězdami a černými dírami je to jako blecha proti mamutovi.Baterka jako zdroj světla proti obří hvězdě ještě směšnější.Atro­nomové však prokázali,že je-li pozorována hvězda dostatečné velikosti tak aby její světlo směřující k Zemi míjelo černou díru v blízkosti,která ještě nestačí na to,aby tato černá díra světlo pohltila,způsobí zakřivení tohoto světla tak,že pro pozorovatele na zemi se pozorovaná hvězda jeví v jiném prostoru než ve skutečnosti je.Pokud se týče otáčení světla kolem černé díry,tak to je nesmysl.Cˇerná díra jako gavitační síla budˇ světlo pohltí,je-li vzdálenost kratší,nebo zakřiví je-li delší.Nemůže ho přimět k oběhu kolem černé díry.

mathes

  1. NE. Rychlost světla ve vakuu je vždy stejná. Gravitace ovšem, mimo jiné, mění vlnovou délku světla a (protože gravitace je dle obecné teorie relativity zakřivení prostoročasu) také ho zakřivuje (respektive světlo se stále pohybuje po nejkratší dráze, ovšem v křivém prostoročasu).
  2. ANO. Viz předchozí, jakákoli gravitující hmota/energie přitahuje svatlo
  3. ANO. Ovšem za velmi specifických podmínek. U Schwarzschildova řešení existuje jediná oběžná dráha kolem černé díry, a navíc nestabilní. Nachází se ve vzdálenosti 3GM/c2 od centrální singularity.